Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

برتری کرواسی مقابل انگلیس؛ شطرنجی‌ها فینال جام جهانی را دشت کردند

کرواسی پای دیگر فینال
کرواسی پای دیگر فینال
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرواسی در یک بازی سخت و نفس گیر در حالی برابر انگلیس به پیروزی رسید که سه شیرها با گل زودهنگام مسابقه خود را برای نخستین فینال جام جهانی پس از نیم قرن آماده می کردند.

آگهی

کرواسی همانطور که انتظار می رفت به عنوان پدیده این دوره از رقابت های جام جهانی کار را یکسره کرد و خود را به فینال رساند. شاگردان زلاتکو دالیچ که پس از دیدار سنگین یک چهارم نهایی و حذف میزبان با توپی پر اما قوای جسمی تحلیل رفته به دیدار نیمه نهایی آمده بودند هر چه از زمان مسابقه گذشت امیدوارکننده تر ظاهر شدند و در نهایت با برتری ۲ بر ۱ مقابل انگلیس پیروز میدان را ترک کردند.

کروات ها که در همان پنج دقیقه نخست دروازه خود را باز شده می دیدند برای روشن کردن موتور خود به زمان بیشتری نیاز داشتند. گل نخست مسابقه را کیران تریپیر، مدافع و بال کناری تیم ملی انگلیس و باشگاه تاتنهام وارد دروازه کرواسی کرد تا آب سردی بر پیکره لوکا مودریچ و یارانش پاشیده شود.

کاشته زیبای تریپیر که به تور دروازه کرواسی نشست

شطرنجی ها در نیمه نخست نتوانستند آنطور که باید خود را به دروازه شاگردان گرت ساوتگیت نزدیک کنند. نیمه نخست درحالی با نتیجه ۱ بر صفر به سود سه شیرها به پایان رسید که کمتر فردی تصور می کرد کرواسی نیمه دوم را نیز با همین انرژی ضعیف و رمق اندک برای جبران گل خورده آغاز کند.

کروات ها که با طراحی مودریچ و جنگندگی راکیدیچ به تدریج به فرم ایده آل خود نزدیک می شدند سرانجام پس از چند موقعیت نصف و نیمه در دقیقه ۶۸ توسط ایوان پریشیچ به گل تساوی دست یافتند. این گل به نوعی آغازی بود برای ارائه نمایشی متفاوت از سوی تیم ملی کرواسی که گویی تازه به سبک ویژه فوتبال خود بازگشته بود.

شاگردان زلاتکو دالیچ که به تاکتیک پذیری و ارائه فوتبالی مبتنی بر تکنیک و تبحر در تغییر آهنگ بازی شهره اند هر چه از جریان بازی گذشت بیشتر خطر آفریدند تا اینکه در وقت های اضافه و در دقیقه ۱۰۹ با گل ماریو مانژوکیچ که همچون تیری به قلب تیم ملی انگلیس نشست فاتح مسابقه شوند.

کرواسی که سال ۱۹۹۸ به سومی جهان دست یافته بود حالا برای نخستین بار در تاریخ فوتبال این کشور پا به دوئل نهایی جام جهانی می گذارد. کروات ها برای رسیدن به رویای قهرمانی در این تورنمنت باید به مصاف تیم ملی فرانسه بروند.

لحظه به ثمر رسیدن گل برتری کرواسی

سه شیرها نیز که پس از بیست و هشت سال موفق به حضور در نیمه نهایی جام جهانی شده بودند در شکست رکورد عدم حضور در فینال پس از نیم قرن ناکام ماندند.

جزئیات بیشتر در باره این مسابقه را بخوانید:

پوشش لحظه به لحظه مرحله نیمه نهایی جام جهانی در یورونیوز فارسی؛ پیروزی دو بر یک کرواسی بر انگلیس

ایوان پریشیچ، زننده نخستین گل کرواسی در این دیدار به عنوان مرد برتر میدان انتخاب شد.

گالری عکس دیدار کرواسی و انگلیس:

سوت پایان و هجوم کروات ها به وسط میدان
شادی همزمان بازیکنان و هواداران کرواسی پس از گل برتری
شادی در کنار اندوه
امیدی که بر باد رفت
نه، باورم نمی شه، ما بازی برده را باختیم
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوشش لحظه به لحظه مرحله نیمه نهایی جام جهانی در یورونیوز فارسی؛ پیروزی دو بر یک کرواسی بر انگلیس

حذف روسیه میزبان؛ کرواسی رقیب انگلستان شد

صعود انگلستان به نیمه نهایی؛ سوئد حذف شد