هشدار ترامپ دربارۀ احتمال دخالت چین در مذاکرات خلع سلاح کرۀ شمالی

Donald Trump
Donald Trump Copyright  REUTERS/Yuri Gripas
Copyright  REUTERS/Yuri Gripas
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ: « مطمئنم کیم جونگ اون به پیمانی که با ما بسته و مهمتر از آن به دستی که با من داده وفادار خواهد ماند.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه احتمال داد که چین به دنبال اقداماتی با هدف تخریب تلاش‌هایی است که در راستای غیرهسته‌ای شدن کره شمالی انجام می‌شود؛ با این وجود افزود که مطمئن است کیم جون اون، رهبر کرۀ شمالی از پیمانی که ماه گذشته میان او و دونالد ترامپ امضا شد، پشتیبانی می‌کند.

واشنگتن و پیونگ یانگ در روزهای گذشته دیدگاههای متفاوتی را دربارۀ روند پیشرفت گفتگوهای ضدهسته‌ای شدن شبه جزیرۀ کره مطرح کرده‌اند.

اگرچه هر دو سوی این مذاکرات بر دشواری و پیچیدگی آن تاکید داشتند اما مایک پمپئو روز شنبه و پس از سفر دو روزه به کرۀ شمالی، مذاکراتش را با مقامات کره «سازنده» توصیف کرد و از رسیدن به توافق دربارۀ تمام موارد کلیدی خبر داد و در مقابل، وزارت خارجه کرۀ شمالی این مذاکرات را «تاسف‌بار» خواند و آمریکا را به طرح درخواستهای یکجانبه متهم کرد.

بیشتر بخوانید: از سازنده توصیف شدن مذاکرات خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ توسط پمپئو تا اظهار تاسف وزارت خارجه کره شمالی

بر این اساس آقای ترامپ اعلام کرد که احتمالا چین، متحد اصلی کرۀ شمالی در واکنش به اقدامات دولت آمریکا در موضوع تجارت دوجانبۀ پکن‌-واشنگتن، بر روند گفتگوهای کره تاثیر گذاشته است.

او در پیامی توییتری نوشت: «من مطمئن هستم که کیم جونگ اون به قراردادی که امضا کردیم و مهمتر از آن به دست دادنمان پایبند خواهد بود. ما دربارۀ  غیرهسته‌ای شدن (خلع سلاح هسته‌ای) کره شمالی توافق کردیم. از سوی دیگر، چین ممکن است به علت موضع ما در قبال تجارت با چین، فشار منفی روی این پیمان وارد کند. امیدوارم اینگونه نباشد.»

در پی از دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون ۱۲ ژوئن در سنگاپور، آقای کیم توافقنامه گسترده‌ای را با موضوع کار برای عاری شدن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای امضا کرد. تا کنون هیچ جزئیاتی دربارۀ این پیمان و اینکه چگونه و در چه زمانی این فرایند آغاز خواهد شد، منتشر نشده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ کرۀ‌ جنوبی را مجبور به پرداخت بیشتر برای حضور سربازان آمریکایی کرد

هفتاد سال خشم فروخورده؛ روایت یک عمر تنش میان کره شمالی و آمریکا

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد