Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تهدید اسرائیل؛ عملیات سوریه در بلندی‌‌‌های جولان پاسخ شدیدی به دنبال خواهد داشت

 تهدید اسرائیل؛ عملیات سوریه در بلندی‌‌‌های جولان پاسخ شدیدی به دنبال خواهد داشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای دولتی سوریه که از سوی روسیه حمایت می شوند، عملیاتی را در منطقه درعا آغاز کرده اند و انتظار می رود که این نیروها وارد منطقه القنيطرة‎ شوند که بخشی از بلندهای جولان تحت کنترل سوریه می باشد.

آگهی

اسرائیل روز دوشنبه تهدید کرد که به هرگونه تلاش دولت سوریه برای اعزام نیرو به مناطق تحت کنترل شورشیان در جنوب سوریه در بلندهای جولان واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

 بلندی های جولان از بیش از ۴۰ سال پیش در اشغال اسرائیل است و بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمال ملل متحد نیروهای حافظ صلح  در این منطقه مستقر هستند.

نیروهای دولتی سوریه که از سوی روسیه حمایت می شوند، عملیاتی را در منطقه درعا آغاز کرده اند و انتظار می رود که ارتش عربی سوریه و متحدانش وارد منطقه القنيطرة‎ شوند که بخشی از بلندهای جولان تحت کنترل سوریه می باشد. این منطقه از جمله مناطقی است که موضوع قطعنامه آتش بس سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۴ می باشد.

اسرائیل نگران است که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با حمله به این منطقه به بهانه حضور شورشیان مخالف دولت، نیروهای حزب الله و ایران را به این منطقه اعزام و در مرز با اسرائیل مستقر کند. تهران و حزب الله لبنان در جنگ داخلی سوریه حامی بشار اسد هستند.

انتظار می رود که رفتار نیروهای بشار اسد در جنوب سوریه موضوع گفتگو میان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه باشد که روز چهارشنبه در مسکو دیدار خواهند کرد.

اسرائیل در ماههای گذشته چندین بار پایگاههایی را در سوریه مورد حملات هوایی قرار داده است. گفته می شود برخی از این پایگاههای به نیروهای ایرانی مستقر در سوریه اختصاص داشته است.

اسرائیل تنها گذرگاه مرزی میان غزه و مصر را می‌بندد

در خبر دیگری از اسرائیل، دولت نتانیاهو روز دوشنبه اعلام کرد که هدف از بستن گذرگاه اصلی تجاری نوار غزه و محدودیت های اعمال شده در منطقه ماهیگیری منطقه ساحلی غزه برای فلسطینی ها، فشار آوردن و سرکوب نیروهای جنبش حماس است. جنبش حماس از سوی اسرائیل به‌عنوان عامل اصلی تداوم اعتراضات موسوم به تظاهرات بازگشت فلسطینی ها شناخته می شود که اکنون وارد ماه چهارم خود شده است. در جریان بیش از سه ماه اعتراض فلسطینی ها در منطقه مرزی با اسرائیل، نیروهای ارتش اسرائیل ۱۳۶ فلسطینی را با شلیک گلوله کشته اند.

نخست وزیر اسرائیل از بسته شدن مرز كرم أبو سالم (كيرم شالوم) خبر داده است و یک مقام نظامی اسرائیل گفته است که حماس از این مرز برای انتقال مواد منفجره استفاده می کند. همچنین اسرائیل منطقه ماهیگیری فلسطینی ها را محدود تر کرده است. منطقه ای که ماهیگیری مجاز در آن بطور موقت به ۱۷ کیلومتر افزایش یافته بود با تصمیم جدید دولت اسرائیل به ۱۱ کیلومتر کاهش یافته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کلاه آبی‌های سازمان ملل متحد به بلندی‌های جولان باز می‌گردند

حمله هوایی نیروهای دولتی در جنوب غرب سوریه دست کم ۱۵ کشته بر جای گذاشت

۲۸ غیرنظامی در حمله هوایی به شرق سوریه کشته شدند