Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استعفای بوریس جانسون؛ جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا شد

استعفای بوریس جانسون؛ جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استعفای بوریس جانسون دومین کناره‌گیری در کابینه محافظه کار ترزا می در دو روز گذشته است.

آگهی

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه استعفا داد. جرمی هانت از حزب محافظه کار از سوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به جای آقای جانسون، منصوب شده است.

کناره گیری آقای جانسون از پست وزارت در دولت محافظه کار ترزا می، تنها یک روز پس از استعفای دیوید دیویس، وزیر برکسیت روی داد.

دفتر نخست وزیر بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد استعفای آقای جانسون پذیرفته شده است و جانشین وی به سرعت معرفی خواهد شد.

دونالد توسک رئیس شورای اروپا درباره استعفای بوریس جانسون، که یکی از طرفداران پروپاقرص برکسیت بود و در زمان همه پرسی سال 2016 کمپین تبلیغاتی راه انداخته بود، در صفحه توییترش نوشت: « سیاستمداران می آیند و می روند اما مشکلاتی که برای مردم بوجود اورده اند همواره باقی می ماند. تنها می خواهم افسوس فراوان خود را اعلام کنم چرا که نهایتا برکسیت به اسم این دو نفر، بوریس جانسون و دیوید دیویس پایان نیافت.»

ترزا می در پی این ستعفا در جلسه ویژه پارلمان شرکت کرد. وی اعلام کرد به هرترتیب سیاست های بریتانیا در ادامه مذاکرات برکسیت با کمیسیون اروپا تغیرپیدا خواهد کرد. بوریس جانسون در هفته های اخیر بارها برخلاف سیاست های برکسیتی دولت موضع گرفته بود.

همزمان نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد رضایت رای‌دهندگان بریتانیایی از روند مذاکرات دولت ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا با اتحادیه اروپا برای خروج این کشور از این اتحادیه به کمترین میزان خود رسیده است. تنها ۲۹٪ رای‌دهندگان از روند گفتگوهای برکسیت ابراز رضایت می‌کنند.

یکی از کارشناسان سیاست خارجی بریتانیا به خبرنگار ما در بروکسل می گوید: « با خروج بوریس جانسون از کابینه دولت محافظه کار دولت ترزا می برای ادامه مذاکرات و برقراری یک برکسیت آرام و نرم راحت تر شده است. دیوید جانسون و اطرافیانش در دولت از حامیان برکسیت سخت بودند.»

جرمی کوربین، نخست وزیر دولت در سایه و رهبر حزب مخالف دولت، حزب کارگر، در پارلمان خطاب به ترزا می گفت: « شما هنوز نمی توانید یک بحران داخلی دولت خود را حل کنید چگونه می خواهید به توافق خوب با بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپایی در مذاکرات برکسیت برسید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر ترابری بریتانیا در اعتراض به برکسیت استعفا داد

وقتی بوریس جانسون به خبرنگاران چای می‌دهد

تشبیه زنان برقع‌ پوش به «دزدان بانک» از سوی بوریس جانسون جنجالی شد