ترکیه؛ برکناری ۱۸ هزارتن از نیروهای پلیس، ارتش و دانشگاهیان

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
ترکیه؛ برکناری ۱۸ هزارتن از نیروهای پلیس، ارتش و دانشگاهیان

براساس اعلام روزنامه دولتی ترکیه ۱۸ هزار تن شامل اعضای پلیس و نیز معلمان و دانشگاهیان طبق قانونی تازه از کار برکنار می‌شوند.

در مجموع نام ۱۸۶۳۲ تن شامل ۹۰۰۰ افسر پلیس و ۶۰۰۰ عضو نیروهای مسلح در این حکم آمده است. همچنین ۱۰۰۰ نفر از کارکنان وزارت دادگستری و ۶۵۰ نفر از وزارت آموزش نیز به این ترتیب از کار برکنار شده‌اند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این حکم، آخرین حکم قانونی است که تحت «وضعیت اضطراری» پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ ترکیه صادر می‌شود. «وضعیت اضطراری» پس از کودتای ترکیه تا کنون پیوسته تمدید شده است.

از سوی دیگر ۱۲ موسسه و نهاد، ۳ روزنامه و یک شبکه تلویزیونی با حکم روز یکشنبه تعطیل شدند. رسانه‌های رسمی ترکیه اعلام کرده‌اند بناست این وضعیت اضطراری، فردا دوشنبه ۱۸ تیرماه، پس از انجام مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس‌جمهوری ترکیه خاتمه پیدا کند.

رئيس‌جمهوری ترکیه از این پس اختیار صدور حکم‌های ویژه ریاست جمهوری را خواهد داشت. عکس از رویترز

همچنین تغییرات اعمال شده در قانون اساسی درباره اختیارات تازه ریاست جمهوری ترکیه از روز دوشنبه عملا اجرایی می‌شود. این اصلاحات قانونی اختیار صدور حکم‌های ویژه ریاست جمهوری را به رئیس‌جمهور این کشور می‌دهد. ‌

مخالفان دولت در ترکیه و همچنین سازمان‌های مدافع حقوق بشر تصفیه‌‌های گسترده نیروهای دولتی و غیردولتی در این کشور را محکوم کرده و این کار را تلاشی برای خاموش کردن هرگونه صدای مخالف دولت می‌دانند.

بیشتر بخوانید: