برقص تا برقصیم؛ واکنش شبکه‌های اجتماعی به اعترافات دختر نوجوان

برقص تا برقصیم؛ واکنش شبکه‌های اجتماعی به اعترافات دختر نوجوان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از واکنش‌های توئیتری به بازداشت مائده هژبری، انتشار ویدئوهایی از رقص کاربران با هشتگ برقص تا برقصیم بود که با رقص مادر یکی از کاربران داغ شد.

آگهی

بازداشت دختر ۱۷ ساله که کلیپ‌هایی از رقص خود در شبکه های اجتماعی منتشر می‌کرد و اعترافات تلویزیونی وی، واکنش شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی و چهره های مطرح ایران را در پی داشت.

اعترافات این دختر ۱۷ ساله با نام «مائده هژبری» به همراه چندین دختر جوان دیگر در برنامه‌ای با نام «بیراهه» روز شنبه از شبکه یک تلویزیون ایران پخش شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

A post shared by mahimaede??? (@mahimaedeh_f) on

ب

در یکی از صحنه‌های اعتراف این مستند، دختری که چهره‌اش مشخص نیست در حالی که گریه‌ می‌کند می‌گوید که «من برای دل خودم می‌رقصم.»

به نظر می‌آید که این بازداشت‌ها در غالب پرونده بازداشت سلبریتی‌های اینستاگرام «شاخ‌های اینستاگرام» انجام شده است اما تاریخ بازداشت و روند بررسی «پرونده» این دختران مشخص نیست.

از اردیبهشت امسال برخورد با کسانی که در اینستاگرام ویدئوهایی از رقص خود منتشر می‌کردند آغاز شده و صفحات بسیاری از آنان بسته شده است.

در پی پخش این مستند از تلویزیون تورج کاظمی، رئیس پلیس سایبری در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته بود که بیش از ۳۰ درصد پرونده‌های مربوط به شاخ‌های اینستاگرام که از سوی فتا ناجا اعلام می‌شود، مربوط به تهران بزرگ است و تاکنون یک سوم این پرونده‌ها به نتیجه رسیده و مسئول یا مدیر صفحه به فتا احضار شده و اقدامات لازم در مورد آنها انجام شده است. پیش از آن نیز معاون اول دادستان کل کشور مبنی بر فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:

اما کاربران شبکه‌های اجتماعی، فعالان سیاسی و چهره‌های هنری، ورزشی و سینمایی نسبت به پخش این مستند اعتراف گیری و بازداشت این دختر نوجوان واکنش نشان داده‌اند:

هشتگ برقص تا برقصیم؛ واکنش به بازداشت مائده هژبری

یکی از واکنش‌های شبکه‌های اجتماعی به بازداشت مائده هژبری، انتشار ویدئوهایی از رقص کاربران با هشتگ برقص تا برقصیم بود که اولین‌بار با رقص مادر یکی از کاربران توئیتر داغ شد.

یکی از کاربران توئیترکلیپی از رقص مادر خود منتشر کرده و می‌نویسد: مادرم گفت «برای نوجوانی و جوانی به سرقت رفته شما، برای آزادی و شادی که حقتان هست؛ می‌رقصم»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی دیگر از کاربران نیز در حالی که پشت به دوربین می‌رقصد می‌نویسد: «میرقصم تا ببیند و بدانند با گرفتن نوجوان‌ها و مائده ها نمی‌توانند شادی و امید را از ما بگیرند و ما امید به دیدن ایرانی آزاد،شاد و با آینده روشن داریم.

حسین ماهینی، بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس نیز در حساب توئیتری خود نوشته است: «من خودم تو خونه با دخترم می‌رقصم و اتفاقا کلی هم ذوق می‌کنیم، از دست‌زدن شروع کردیم و حالا رسیده به بندری رقصیدن.»

چرا دزدها نمی‌رقصند؟

بسیاری از چهره‌های مطرح در شبکه های اجتماعی از بازداشت و مجرم خواندن یک رقصنده نوجوان و عدم پیگیری پرونده مفسدان اقتصادی انتقاد می‌کنند.

امیر مهدی ژوله، فیلمنامه‌نویس، طنزپرداز و بازیگر در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «كاش دزدها و رانت خوارها و اختلاس گرها و بي عرضه ها و بي شرف هاي مملكت همه زن بودند. بالاخره فيلم يه طره مويی، سازی، رقصی، آوازی، لبخندی ،چيزی ازشان درمی آمد، به فارسی سخت از وسط جر داده ميشدن.»

عده‌ای دیگر از کاربران با انتشار عکسی جدید منسوب به محمودرضا خاوری، متهم پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی که به کانادا گریخت در کنار عکسی از مائده هژبری از بی عدالتی انتقاد کردند.

کاربر دیگری با اشاره به شعر فردوسی در شاهنامه با مضمون «هنر خوار شد جادویی ارجمند/ نهان راستی آشکارا گزند» می‌گوید: «دختری را به جرم پخش هنر رقص در اینستاگرام دستگیر و به اعترافات تلویزیونی واداشته‌اند، همزمان عضو کابینه دولت گفته دستگیر یا زندانی کردن متخلفان اقتصادی کار درستی نیست چون آرامش بازار را بهم می‌زند!»

آگهی

حسین رونقی، زندانی سابق سیاسی در توئیتر خود نوشت: «هر جای دنیا بگویی که دختران ۱۷ و ۱۸ ساله را بخاطر رقص، شادی و زیبایی‌شان به جرم اشاعه فحشا بازداشت و زندانی کردند و در مقابل متجاوزان به کودکان و ... آزاد هستند، می‌خندند! چون برای‌شان باور پذیر نیست!»

بیشتر بخوانید: اخبار ضد و نقیض از فیلتر شدن اینستاگرام در ایران

تاجزاده: پاسخگو بودن تنها به رهبر، عامل این اعتراف‌گیری های چندش‌آور است

ضیاء نبوی، فعال سیاسی و زندانی سیاسی سابق نیز در توئتر خود تصویر درست مائده هژبری را، تصویر او در حال رقص و نه مستند اعترافات وی در صدا و سیما خوانده است.

مصطفی تاجزاده، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت که خود ۷ سال در زندان بسر می‌برد در حساب توئیتری خود، پاسخگویی صدا و سیما تنها به رهبر ایران را عامل این نوع اعتراف‌گیری‌ها خوانده و می‌نویسد:‌«اعترافات تلویزیونی دیروز چند دختر نوجوان همچنان که انتظار می‌رفت بامحکومیت قاطع افکار عمومی مواجه شد.

اگر صدا و سیما به کسی غیراز رهبر جوابگو بود، هرگز نمی‌توانست این روش غیرقانونی و غیرانسانی را ادامه دهدکه چندش‌آور است، قاطبه ایرانیان را می‌رنجاند و موجب وهن نظام می‌شود.»

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک وکیل دادگستری به یورونیوز: اعتراف‌ تلویزیونی وجاهت قانونی ندارد

نتیجۀ یک تحقیق؛ شبکه‌های اجتماعی دختران را بیشتر از پسران افسرده می‌کند

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد