Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

واکنش ایران به اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند: اقدام متقابل حق ماست

واکنش ایران به اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند: اقدام متقابل حق ماست
Copyright عکس: خبرگزاری مهر
Copyright عکس: خبرگزاری مهر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه ایران در واکنش به اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند از سوی دولت این کشور، سفیر هلند در تهران را احضار کرد.

آگهی

وزارت خارجه ایران در واکنش به اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند از سوی دولت این کشور، سفیر هلند در تهران را احضار کرد.

دستیار وزیر خارجه ایران با احضار سفیر هلند در تهران مراتب اعتراض رسمی دولت ایران را نسبت به اخراج دو دیپلمات ایرانی اعلام و این اقدام هلند را غیر دوستانه عنوان کرد.

در همین حال، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند را اقدامی غیر سازنده در روابط دو کشور ارزیابی کرد و گفت که ایران خود قربانی اقدامات تروریستی بوده و بر موضع اصولی خود در مبارزه قاطع و غیرتبعیض آمیز تمام اعضاء جامعه جهانی با تروریسم تاکید دارد.

آقای قاسمی اقدام دولت هلند را غیر منطقی و فاقد وجاهت قانونی دانست و از دولت این کشور خواست تا به تعهدات بین المللی خود در قبال دستگیری و محاکمه عناصر تروریستی که حتی از سوی پلیس اینترپل هم برای آنها اخطار قرمز (Red Notice) صادر شده است، عمل کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تاکید بر این امر که ایران حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می‌داند از دولت هلند خواست تا در مورد پناه دادن اعضاء به تعبیر او گروهک منفور منافقین(سازمان مجاهدین خلق) در این کشور پاسخگو باشد.

بیشتر بخوانید:هلند دو نفر از کارکنان سفارت ایران را اخراج کرد

سرویس اطلاعاتی هلند روز جمعه اعلام کرد که دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند از این کشور اخراج شده‌اند. این نهاد امنیتی تاکید کرد که هیچ اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نخواهد کرد.

در پی انتشار این خبر گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد علت اخراج دیپلمات‌های ایرانی مطرح شد از جمله ارتباط آن با دستگیری اخیر چند ایرانی در کشورهای اروپایی که به تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق متهم شده‌اند.

سازمان مجاهدین خلق روز شنبه ۳۰ ژوئن (نهم تیرماه) و در «ویل‌پنت» پاریس نشست سالانه خود را برگزار کرد. ایران این سازمان را گروهی تروریستی می‌داند ولی این سازمان در حال حاضر در فهرست گروه‌های تروریستی اروپا قرار ندارد. 

بیشتر بخوانید:

دومین گمانه مطرح نیز احتمال ارتباط اخراج کارکنان سفارت ایران با پرونده قتل محمدرضا کلاهی در هلند است. آقای کلاهی متهم اصلی پرونده انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ بود و تا پیش از ترور در سال ۲۰۱۵ با هویت دیگری در هلند زندگی می‌کرده است.

با وجود گمانه‌زنی‌های موجود، هنوز دلیل اخراج دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند به طور رسمی اعلام نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه هلند آمر قتل «محمدرضا کلاهی» را به حبس ابد محکوم کرد

مشاور امنیت ملی آمریکا از اخراج سفیر ایران در آلبانی خبر داد

درخواست اتریش برای لغو مصونیت دیپلمات ایرانی دستگیر شده در آلمان