Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بانک سرمایه گذاری اروپا چه‌ کار می‌کند؟

 بانک سرمایه گذاری اروپا چه‌ کار می‌کند؟
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این بانک که برای حضور در ایران از پشتیبانی پارلمان اروپا برخوردار است، بزرگترین نهاد عمومی اعطاکننده وام در جهان است.

آگهی

بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB ) بانک اتحادیه اروپا است و مالکان آن ۲۸ کشور عضو این اتحادیه هستند. این نهاد همزمان یک بانک و یک موسسه اروپایی است که از پروژه‌هایی پشتیبانی می‌کند که کمک شایانی به رشد اقتصادی،‌ استخدام نیروی کار، و همزیستی‌ اجتماعی و همچنین تقویت ثبات محیط زیست می‌کنند.

این بانک که برای حضور در ایران از پشتیبانی پارلمان اروپا برخوردار است، بزرگترین نهاد عمومی اعطاکننده وام در جهان است.

بیش از ۹۰ درصد فعالیت این نهاد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد اما این بانک سرمایه‌گذاری‌هایی نیز در سطح جهانی دارد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این بانک پس از معاهده رم ودر سال ۱۹۵۸ در بروکسل تأسیس شد و بعدها دفتر مرکزی آن به لوکزامبورگ منتقل گردید. مأموریت این نهاد آن است که با پشتیبانی مالی از پروژه‌هایی که سیاست‌های اتحادیه اروپا را توسعه می‌دهند، اعضای این اتحادیه و نیز کشورهای همپیمان با آن را تقویت کند.

عمده فعالیت اقتصادی این نهاد اعطای وام و اعتبار، تضمین سرمایه‌گذاری، تأمین حقوق صاحبان سهام و کنش هایی از این دست است.

نکات اساسی استراتژی این نهاد برای اعطای وام به کشورهای بیرون از اتحادیه اروپا عبارت است از:‌ توسعه بخش خصوصی، توسعه بخش مالی، توسعه زیرساخت‌ها، امنیت در زمینه تأمین انرژی، پایداری زیست محیطی و تقویت حضور اتحادیه اروپا.

یکی دیگر از فعالیت‌های این بانک آن است که با اعطای وام از منابع اروپایی، سرمایه‌گذاری‌هایی را که پیشتر با مانع روبرو بوده ممکن می‌کند. این نهاد همچنین در زمینه توانایی مدیریت پروژه‌ها و تسهیلات مالی خدمات اداری فراهم می‌کند.

بیشتر فعالیت این بانک در اتحادیه اروپا به طور مشخص بر زمینه‌هایی چون توسعه ابداعات و مهارت‌ها، تسهیل دسترسی به سرمایه برای کسب‌ و کارهای کوچک، تقویت زیرساخت‌ها و پشتیبانی از محیط زیست متمرکز است.

در سال‌های گذشته شماری از سازمان‌های غیر دولتی از سیاست‌های بانک سرمایه‌گذاری اروپا به دلیل عدم شفافیت انتقاد کرده اند. از سوی دیگر در سال‌های اخیر عملکرد این بانک در کشورهای کم‌تر توسعه یافته، به‌ویژه در آمریکای جنوبی با نارضاتی بعضی از احزاب و سازمان‌ها مواجه شده است که معتقدند وام‌های این بانک به جای تمرکز بر توسعه، به حساب شرکت‌های اروپایی یا چند ملیتی واریز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اروپا ملاک پایبندی به حقوق بشر را برای شرکت‌های مالی اعمال می‌کند

صندوق بین المللی پول: نظام بانکی ایران نیاز به اصلاحات اضطراری دارد

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟