Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست ۵۰ کشور از ونزوئلا برای پذیرش کمکهای بشردوستانه

NICOLAS MADURO
NICOLAS MADURO
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده پرو در سازمان ملل: «ما نگران شمار رو به افزایش نقض حقوق بشر در ونزوئلا هستیم که شامل مواردی مانند قتل‌های فراقضایی، استفاده بیش از حد از زور، دستگیری‌های خودسرانه، شکنجه و بدرفتاری و عدم دسترسی به عدالت می‌شود.»

آگهی

به ابتکار نمایندۀ پرو در سازمان ملل متحد، بیش از ۵۰ کشور جهان در بیانیه‌ای مشترک با شورای حقوق بشر این سازمان، از دولت ونزوئلا خواستند تا حاکمیت قانون را در ونزوئلا برقرار و درهایش را به روی کمکهای انسانی باز کند.

این درخواستِ رسمی در حالی مطرح می‌شود که کمبود دارو و مواد غذایی و همزمان سرکوب شدید معترضان در این کشور واقع در آمریکا جنوبی، زندگی را برای ساکنان آن طاقت فرسا کرده است.

با عمیق‌تر شدن بحران‌های اقتصادی و اجتماعی در ونزوئلا نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور بیش از هر زمانی از روش‌های سرکوب در مقابل اعتراضات مردم به وضعیت اقتصادی و تورم بالا استفاده می‌کند و در چنین شرایطی نیروهای امنیتی ونزوئلا که مظنون به کشتن صدها نفر هستند، از هر نوع پیگرد قانونی مصونند.

کلودیو خولیو ریبیرو، نماینده پرو در سازمان ملل روز پنج‌شنبه اعلام کرد: «ما نگران شمار رو به افزایش نقض حقوق بشر در ونزوئلا هستیم که شامل مواردی مانند قتل‌های فراقضایی، استفادۀ بیش از حد از زور، دستگیری‌های خودسرانه، شکنجه و بدرفتاری و عدم دسترسی به عدالت می‌شود.»

به گفته او کمبودها باعث شده است تا خانواده‌های ونزوئلایی میزان مصرف مواد غذایی و استفاده از امکانات بهداشتی و دارویی خود را به شدت کاهش دهند.

نماینده پرو در سازمان ملل افزود: «ما از مقامات ونزوئلا می‌خواهیم تا وخامت وضعیت کنونی را درک و با همکاری با شورای حقوق بشر سازمان ملل، درهای این کشور را به روی کمکهای بشردوستانه باز کنند.»

رئیس جمهوری ونزوئلا تا کنون دریافت هرگونه کمک بشردوستانۀ بین‌المللی برای مردم را رد کرده است و همواره در سخنرانی‌هایش مخالفان و بازرگانان تحت حمایت آمریکا را عامل این بحران اقتصادی می‌داند.

قصد دونالد ترامپ برای حملۀ نظامی به ونزوئلا

همزمان با انتشار بیانیۀ سازمان ملل، روز پنج‌شنبه اخباری مبنی بر برگزاری نشستی در کاخ سفید در موضوع امکان حمله نظامی آمریکا به ونزوئلا مطرح شد.

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در اوت سال گذشته میلادی نظر شماری از مشاوران ارشد سیاست خارجی آمریکا را دربارۀ حملۀ نظامی به ونزوئلا جویا شده است.

در پاسخ به این پرسش آقای ترامپ، مشاوران به‌ شدت او را از این حمله بر حذر داشته و هشدار داده‌اند که چنین حمله‌ای می‌تواند پیامدهای منفی برای آمریکا داشته باشد و متحدان آمریکا در منطقه را به مخالفت با واشنگتن وادارد.

سیاست ایالات متحده آمریکا در مقابل ونزوئلا تا به امروز توسل به دیپلماسی و اعمال تحریم‌ بوده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال بسته شدن مرز اکوآدور و کلمبیا؛ نگرانی پناه‌جویان ونزوئلایی

اتهام دخالت کلمبیا در طرح «ترور» مادورو؛ از انکار بوگوتا تا اصرار کاراکاس

«انقلابی‌های گرسنه» در انتخابات ونزوئلا؛ مسبب تحریم‌های آمریکاست یا سیاست‌های چاوز و مادورو؟