Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشکر قاسم سلیمانی از روحانی برای «تهدید نفتی»

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران
قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران Copyright Reuters&sayyed shahab-o- din vajedi
Copyright Reuters&sayyed shahab-o- din vajedi
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در نامه‌ای از حسن روحانی به دلیل اظهارات اخیرش در تهدید به قطع فروش نفت و نامشروع خواندن اسرائیل تشکر کرده است.

آگهی

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در نامه‌ای از حسن روحانی به دلیل اظهارات اخیرش در تهدید به قطع فروش نفت منطقه و نامشروع خواندن اسرائیل تشکر کرده است.

آقای سلیمانی در پیام خود خطاب به حسن روحانی نوشته‌ است: «آنچه از فرمایشات حضرتعالی در رسانه‌ها منعکس شد، مبنی بر اینکه اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی‌باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است.»

رئیس‌جمهور ایران که در سفر سوئیس به سر می‌برد روز سه‌شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در سوئیس طی اظهاراتی که بستن تنگ هرمز در صورت تحریم نفتی ایران تعبیر شد گفته بود: «آمریکایی‌ها ادعا کرده‌اند که می‌خواهند صادرات نفت ایران بطور کامل متوقف شود. آن‌ها معنای این ادعا را درک نمی‌کنند زیرا برای ایران بی‌معنی است که در حالی که نفت منطقه صادر می‌شود، نفت ایران صادر نشود.»

پیش از این نیز در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد، ایران در تلافی اقدامات آمریکا موضوع بستن تنگه هرمز را که یکی از مهمترین مسیرهای انتقال نفت در جهان است، مطرح کرده بود.

آقای سلیمانی در ادامه پیام خود آورده است: «این همان دکتر روحانی است که ما شناخت داشتیم و داریم و می بایست باشد.»

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران از ۱۳ آبان به مرحله اجرا درمی‌آید و ایالات متحده اعلام کرده است که به با تشویق کشورها به قطع خرید نفت از ایران و اعمال تحریم‌های ثانویه صادرات نفت ایران را متوقف خواهد کرد.

عکس از Khamenei.ir
گزارش‌های تایید نشده از تصمیم احتمالی دولت دونالد ترامپ برای قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی حکایت داردعکس از Khamenei.ir

حسن روحانی و سپاه پاسداران

در ماه‌های منتهی به انتخابات سال ۹۶، حسن روحانی انتقاداتی را متوجه سپاه پاسداران کرده و با متهم کردن این نهاد به کارشکنی در امضای برجام، تلویحا سپاه پاسداران را «دولت با تفنگ» خوانده بود. با این حال پس از پیروزی در انتخابات، دولت حسن روحانی در بودجه سال ۹۷ بودجه سپاه پاسداران را ۴۲ درصد معادل حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان اضافه کرد.

آقای روحانی همچنین با تمجید از نقش سپاه پاسداران در منطقه، اعلام کرد که دولت او «پول سلاح عراق و نیازهای مردم سوریه» را داده است.

دونالد ترامپ در پی خروج از برجام ۱۲ شرط برای مذاکره مجدد با ایران تعیین کرده است که از این تعداد، ۸ شرط مستقیما به برنامه موشکی سپاه پاسداران و مداخلات منطقه‌ای این نهاد بازمی‌گردد.

گزارش‌های تایید نشده از تصمیم احتمالی دولت دونالد ترامپ برای قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی حکایت دارد. مقامات دولتی ایران پیشتر در مقابل این اقدام احتمالی آمریکا واکنش منفی نشان داده بودند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا پیشتر در سال ۹۰ قاسم سلیمانی را به دلیل نقض حقوق بشر و نقش سپاه قدس در حمایت از سرویس اطلاعاتی-امنیتی سوریه تحریم کرده بود.

جنگ داخلی سوریه که در پی سرکوب معترضان به حکومت بشار اسد آغاز شد، بیش از نیم میلیون کشته و ۱۱ میلیون آواره برجا گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: تحریم سپاه خطا اندر خطاست

انعکاس خبر پیروزی مسعود پزشکیان در رسانه‌های اسرائیل؛ سخت‌گیری‌ها در مورد حجاب را کاهش می‌دهد؟

برآورد اطلاعاتی جدید آمریکا و اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران؛ آیا تهران به دنبال بمب اتم است؟