Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روحانی: تحریم سپاه خطا اندر خطاست

روحانی: تحریم سپاه خطا اندر خطاست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت نسبت به عدم پایبندی آمریکا به توافق هسته‌ای هشدار داد. وی با بیان این‌که خروج یکی از طرف‌ها از برجام شکست برای آن طرف است گفت: «اگر کسی پای توافق نایستد در حقیقت حیثیت خودش را خدشه‌دار کرده است.»

این سخنان در حالی ایراد شد که قرار است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بزودی گزارش خود را درباره توافق هسته‌ای به کنگره ارایه کند. سایر کشورهای امضا کننده برجام نسبت به خروج احتمالی آمریکا از این توافق ابراز نگرانی کرده‌اند.

آقای روحانی با اشاره به این موضوع گفت: «امروز نسبت به سیاست‌های آمریکا شاهد دو صف‌بندی داخلی و جهانی هستیم.» وی افزود سیاست ایران در قبال برجام «مورد حمایت جهان است و حتی در میان متحدین آمریکا در اروپا هم کسی نیست که از بر هم زدن توافق حمایت کند» وی سپس تاکید کرد که سیاست‌های دولت آمریکا در قبال برجام موجب تعمیق شکاف و تفرقه در داخل این کشور می‌شود «چراکه اگر روزی آمریکا بخواهد از برجام خارج شود، آن وقت برای مردم روشن‌تر می‌شود که آمریکا چه ضرر بزرگی کرده است.»

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به احتمال تحریم سپاه پاسداران از سوی آمریکا گفت که این اقدام «خطا اندر خطا» است. وی افزود که سپاه نه تنها «محبوب ملت ایران» است بلکه «محبوب مردم عراق هم است چون بغداد را نجات داده؛ محبوب کردهای عراق هم است چون اربیل را نجات داده؛ محبوب مردم دمشق و سوریه هم است چون دمشق را نجات داده؛ محبوب مردم لبنان هم است چون طرفدار حیثیت و استقلال لبنان بوده است.»

آقای روحانی دلیل مخالفت آمریکا با سپاه را حمایت آن از «ملت سوریه، عراق و لبنان» و مبارزه با داعش دانست.

روز سه‌شنبه نیز محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه با یکدیگر دیدار کرده بودند. در این دیدار دو طرف بر هماهنگی «کامل» میان دولت و سپاه تاکید کردند.

آقای جعفری پیش از این هشدار داده بود در صورتی که ایالات متحده سپاه را به فهرست گروه‌های تروریستی اضافه کند آنها نیز «ارتش آمریکا را همسنگ داعش» در نظر خواهند گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشکر قاسم سلیمانی از روحانی برای «تهدید نفتی»

اقدام هماهنگ آمریکا و بریتانیا در تحریم کشتی‌ها، شرکت‌ها و افراد مرتبط با برنامه پهپادی ایران

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟