Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ادامه بحران آب در خرمشهر و تجمعات اعتراضی

ادامه بحران آب در خرمشهر و تجمعات اعتراضی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادامه بحران آب در خرمشهر و تجمعات اعتراضی

آگهی

مردم خرمشهر روز شنبه ۳۰ ژوئن (نهم تیر ماه) در ادامه تظاهرات روز گذشته به کم‌آبی و شوری بیش از حد آب شرب در این شهر اعتراض کردند.

گزارش‌ها حاکی از ادامه این تظاهرات تا فرارسیدن تاریکی است. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویری از تجمعات اعتراضی به اشتراک گذاشته‌اند که در آن صدای تیراندازی و فریاد مردم به گوش می‌رسد. در برخی از تصاویر به نظر می‌رسد برای مقابله با اثر گازاشک‌آور آتش روشن شده است.

خبرگزاری ایرنا آغاز تجمعات اعتراضی روز شنبه نهم تیرماه را ساعت ۲۰ گزارش می‌دهد و تعداد تجمع‌کنندگان را ۵۰۰ نفر تخمین زده است. این خبرگزاری می‌گوید ماموران انتظامی خواستار متفرق شدن تجمع‌کنندگان شدند که در نتیجه برخی از آنان با ماموران درگیر شدند.

از روز گذشته گروهی از مردم خرمشهر در برابر مسجد جامع این شهر تجمع کرده بودند و با سر دادن شعار اعتراض خود را در مورد وضعیت آب آشامیدنی به فرماندار این شهر اعلام کردند.

از سوی دیگر خبرهایی مبنی بر فروش آب در خرمشهر توسط سودجویان گزارش شده که موجب خشم شهروندان این شهر شده است. مدیرکل مدیریت بحران وزارت نیرو در این‌باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «متاسفانه شرایط فعلی خرمشهر موجب شد تا برخی سودجویان اقدام به فروش آب کنند اما این بدین معنا نیست که وزارت نیرو در توزیع آب کوتاهی کرده است.»

میثم جعفرزاده اضافه کرد که تانکرهای آبرسان در مکان‌های مورد نظر مستقر شده‌اند و آب معدنی و آب‌ بسته‌بندی نیز به حد کافی توزیع شده است.

از سوی دیگر به دنبال انتشار فیلم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر انتقال آب از کارون به کشورهای عراق و کویت، معاون عمران استاندار خوزستان روز شنبه نهم تیر به خبرگزاری ایسنا گفت: « هیچگونه انتقال آبی به عراق و کویت از استان خوزستان انجام نمی‌شود و پیشنهاد فروش آب به کویت سال‌ها پیش مطرح شد که به دلیل خشکسالی‌ها و کمبود آب و نیاز داخلی این موضوع کاملاً منتفی شد و تنها در حد جلسات و روی کاغذ باقی ماند.»

۱۰ روز پیش اداره آبفای آبادان از سهمیه‌بندی آب در این شهر خوزستان خبر داد و دلایل آن را شوری آب رودخانه بهمنشیر در حد آب دریا، متوقف شدن برداشت آب از این رودخانه و نیز افت فشار اعلام کرد. این اداره اعلام کرد که آب آبادان «تا پایان تیرماه» سهمیه‌بندی خواهد بود.

مقامات می‌گویند تصفیه‌خانه‌های اصلی آبادان و خرمشهر توان تصفیه آب با این میزان از شوری بالا را ندارد و مردم این دو شهر اکنون برای تامین آب مایحتاج خود صف‌های طولانی خرید آب از تانکر و آب معدنی‌ها را تشکیل می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابر دزدی دلیل تازه مطرح شده برای تغییرات اقلیمی ایران

وزیر نیرو: با خشکسالی مواجهیم اما از ۸۶ درصد منابع آب استفاده می‌کنیم

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟