Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با وجود مخالفت ایران، روسیه و سوریه می تواند عاملان حمله را شناسایی کند

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با وجود مخالفت ایران، روسیه و سوریه می تواند عاملان حمله را شناسایی کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یی

آگهی

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از این پس می‌تواند علاوه بر تحقیق درباره حملات شیمیایی، عاملان این حملات را نیز شناسایی و محکوم کند. این طرح، پیشنهاد دولت بریتانیا بود که در جلسه ویژه روز چهارشنبه با رای دو سوم کشورهای عضو این سازمان تصویب شد.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا پشتیبان طرح افزایش اختیارات این سازمان در راستای شناسایی عاملان حملات شیمیایی بودند اما این پیشنهاد با مخالفت ایران، روسیه، سوریه و متحدان آنها روبرو شد.

این موضوع برای بریتانیا با توجه به روند بررسی ترور سرگئی اسکریپال و درگیری با روسیه بر سر عاملیت کرملین در استفاده از عامل شیمیایی در این ترور، موفقیتی دیپلماتیک محسوب می‌شود.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا روز سه‌شنبه گفته بود: «در حال حاضر کارشناسان سازمان منع کاربرد تسلیحات شیمیایی (OPCW) تنها می‌توانند زمان و مکان و صحت روی دادن حمله شیمیایی را مشخص کنند اما نمی‌توانند بگویند که چه کسی مسئول آن بوده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ویدئوی وزارت خارجه بریتانیا درباره طرح این کشور در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

از سوی دیگر وزیر صنعت روسیه علام کرد که این طرح آینده سازمان را زیر سوال خواهد برد. گئورگی کالامونف به خبرنگاران گفت: «سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مانند کشتی تایتانیکی است که دارد غرق می‌شود.»

استفاده از سلاح شیمیایی در سال‌های اخیر

با وجود اینکه طبق قوانین بین المللی، استفاده از سلاح‌ شیمیایی غیرقانونی است اما در سال‌های اخیر در جنگ سوریه، همچنین در عراق، مالزی و بریتانیا از آن استفاده است.

مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش در ماه مارس امسال در بریتانیا که به اخراج دیپلمات‌های روسیه از این کشور و دیگر کشورهای غربی منجر شد، یکی از دلایل لندن برای تصویب این طرح بود.

از سال ۲۰۱۵ تا ۱۲۰۷ تیم مشترکی از نیروهای سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای تحقیقات درباره حملات شیمیایی در سوریه تشکیل شد. یافته‌های این گروه نشان می‌دهد که نیروهای دولت سوریه در چنیدین مورد از بمب های حاوی گاز اعصاب سارین استفاده کرده‌اند. و همچنین گرپه داعش نیز از سلاح شیمیایی گاز خردل استفاده کرده‌اند.

این تیم سال گذشته به دلیل به بن‌بست رسیدن در شورای امنیت سازمان ملل منحل شد. پس از آن نیز روسیه قطعنامه‌های تمدید فعالیت این تیم تحقیقاتی را وتو کرد.

سازمان منع سلاح‌‌های شیمیایی که در فعالیت ۲۰ ساله خود موظیفه نظارت بر اعمال پیمان ۱۹۹۷ در ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی است، تا کنون تنها بازوی فنی و علمی این پیمان در تشخیص صحت روی دادن حمله شیمیایی بوده و هیچ قدرتی برای شناسایی عاملا آن نداشته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان همزمان با فتوحات تازه ارتش سوریه؛ پیشنهاد تسلیم را نمی‌پذیریم

نجات مهاجران سرگردان در کانال مانش توسط نیروی مرزی بریتانیا

یک شبکه رسانه‌ای منتسب به داعش در اسپانیا متلاشی شد