Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

فرانسه یک مظنون به جنایت جنگی را به بوسنی مسترد کرد

فرانسه یک مظنون به جنایت جنگی را به بوسنی مسترد کرد
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رادومیر سوشنیار، ۶۳ ساله متهم است که در عملیاتی شرکت داشته که ۵۷ مسلمان اهل بوسنی در آن زنده سوزانده شده‌اند.

آگهی

یک سرباز سابق صرب که به ارتکاب جنایت جنگی در جنگ دهه ۹۰ میلادی در بالکان مظنون است روز دوشنبه پس از استرداد از سوی فرانسه به بوسنی، در دادگاه حاضر شد.

رادومیر سوشنیار، ۶۳ ساله و ملقب به لالکو متهم است که در عملیاتی که ۵۷ مسلمان اهل بوسنی در آن زنده سوزانده شده‌اند شرکت داشته است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گفته می‌شود این ۵۷ مسلمان اهل بوسنی در روستای کوریتنیک دستگیر شده و بعد خانه‌ای که آنها در آن به سر می‌برده‌اند آتش زده شده است. دادستانی بوسنی اعلام کرد مظنون به همراه گروهی دیگراز سربازان صرب به افرادی که قصد فرار از این خانه و نجات جان خود را داشته‌اند شلیک کرده‌اند.

سوشنیار همچنین با اتهام دزدی و زندانی کردن غیرقانونی شهروندان در سال ۱۹۹۲ روبرو است. به گزارش دفتر دادستان کل بوسنی و هرزگووین رادومیر سوشنیار پیش از آنکه شناسایی و دستگیر شود سالها در فرانسه زندگی می‌کرد.

پیش از این نیز میلان لوکیچ و سردوژ لوکیچ نظامیان صرب از سوی دادگاه جرائم جنگی یوگوسلاوی سابق به جرمی مشابه به ترتیب به حبس ابد و ۲۷ سال زندان محکوم شده بودند.

میلان و سردوژ لوکیچ، نظامیان صرب، پیش از این به جنایت علیه بشریت در جنگ بوسنی محکوم شدند.

در خلال جنگ سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ در شبه جزیره بالکان بیش از ۱۰هزار تن جان باختند که اکثر آنان اهالی بوسنی بودند. دادگاه جرائم جنگی یوگوسلاوی سابق در دهه ۱۹۹۰ میلادی در لاهه هلند آغاز به کار کرد و تا دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی که به کار خود پایان داد به ۱۶۱ پرونده جنایت جنگی رسیدگی کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگداشت آغاز جنگ بالکان از سوی صربهای بوسنی و هرزگووین

گزارشی از یکی از اردوگاههای آوارگان جنگ بوسنی

پارسال پوتین امسال اوربان؛ مدال قصاب بالکان بر گردن نخست‌وزیر مجارستان