Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف:‌ بعضی‌ها خیال نکنند اگر جمهوری‌اسلامی رفت آنها سر کار می‌آیند

ظریف:‌ بعضی‌ها خیال نکنند اگر جمهوری‌اسلامی رفت آنها سر کار می‌آیند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آمریکا مجاری تنفسی ما را شناسایی کرده و تلاش دارد آنها را مسدود کند.»

آگهی

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه گفت‌: «خیال نکنید اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند. بعضی‌ها خیال نکنند اگر جمهوری اسلامی ایران رفت آنها سر کار می‌آیند.»

آقای ظریف که در نشستی با اعضای اتاق بازرگانی ایران سخن می‌گفت تصریح کرد‌: «در حال حاضر انسجام داخلی از هر چیز دیگری در کشور مهمتر است. انسجام داخلی در حال حاضر از نان شب و هوا نیز برای ما مهمتر است.»

محمد جواد ظریف در کنار جمعی از اعضای اتاق بازرگانی ایران. عکس از ایسنا

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر امورخارجه ایران در ادامه سخنانش افزود:‌ «ما در ایران از اصولگرا، اصلاح‌طلب، بی‌خط، مخالف جمهوری اسلامی ایران و یا مخالف دولت همه در یک کشتی نشسته‌ایم و اکنون هدف دشمنان نه نظام، نه دولت روحانی، بلکه ایران است. این ایران است که اکنون برای تحقق برخی از اهداف و تمایلات مانع است، می‌خواهند ایران را نابود کنند.»

محمد جواد ظریف همچنین بر اهمیت ماندن ایران در برجام تأکید کرد و آن را برای این کشور بسیار مهم دانست. وی گفت در سفرهای اخیرش مشاهده کرده که اروپایی‌ها، چینی‌ها، روس‌ها و آفریقایی‌ها برای همکاری در این زمینه آماده‌اند.

وزیر خارجه دولت حسن روحانی افزود:‌«البته کار دشوار است و من نمی‌گویم که تصور غیرواقع‌بینانه‌ای ترسیم کنیم. سختی در مسیر راه فراوان است اما اعتقاد دارم که این موانع قابل رفع است و می‌توان آن را برطرف کرد، اگر همه‌مان در کنار هم باشیم.»

وی همچنین درباره خروج ایالات متحده از برجام گفت: « سوال من این است که آمریکا از توافق نفتا، پاریس، توافق همکاری‌های اقیانوس آرام و ... خارج شده است، آیا این توافق‌ها مشکل داشتند؟ چرا ما باید به دست خودمان دستاوردهایمان را زیر سوال ببریم؟»

آقای ظریف همچنین در پاسخ به نگرانی فعالان اقتصادی کشور گفت: «من صحبت های دوستان را قبول دارم که آمریکا مجاری تنفسی ما را شناسایی کرده و تلاش دارد که آنها را مسدود کند اما امروز هزینه بدنامی را ما نمی‌پردازیم بلکه این آقای ترامپ است که آن را می‌پردازد.»

وی در بخش دیگری از سخنانش به نگرانی‌ها درباره آینده اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت:‌ «ما امروز نیاز به خیال‌بافی نداریم، نیاز به امید داریم، اگر ناامیدی از اقتصادمان را به دنیا تزریق کنیم نباید انتظار داشته باشیم که دنیا به اقتصاد ما امید داشته باشد.»

وزیر امورخارجه ایران تأکید کرد که هدف آمریکایی‌ها آن است که برجام را نابود کرده،‌ ایران را وادار به خروج از آن کنند. وی گفت ایران از این موضوع آگاه است اما این نکته به این معنا نیست که در هیچ شرایطی از برجام خارج نخواهد شد. 

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: دولت نه کنار می‌کشد و نه استعفاء می‌دهد

دولت ایران واردات چه کالاهایی را ممنوع کرده است؟

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم