مصرف تفریحی ماری‌جوانا در کانادا قانونی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مصرف تفریحی ماری‌جوانا در کانادا قانونی شد

کانادا مصرف تفریحی ماری‌جوانا را قانونی کرد.

مجلس سنای کانادا در یک اقدام تاریخی روز سه‌شنبه ۲۰ ژوئن / ۳۰ خرداد لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن مصرف اندک و معین ماری‌جوانا برای افراد بالای ۱۸ سال قانونی اعلام شد.

اکثر قریب به اتفاق نمایندگان و سناتورها به این لایحه رای مثبت دادند. در مجلس ۲۰۵ رای موافق در برابر ۸۲ رای مخالف و در سنا ۵۲ رای موافق در برابر ۲۹ رای مخالف. سناتور تونی دین، یکی از مبتکران این لایحه، با تمجید از گام دولت لیبرال و رای‌گیری تاریخی در سنا و مجلس گفت: «۹۰ سال ممنوعیت به پایان رسید.»

بیشتر بخوانید:

کانادا دومین کشوری است که مصرف تفریحی ماری‌جوانا در آن قانونی شده است. در ایالات متحده آمریکا مصرف تفریحی ماری‌جوانا تنها در ۷ ایالات و مصرف دارویی در ۳۰ ایالات قانونی است.

قانونی کردن مصرف تفریحی ماری‌جوانا یکی از شعارهای تبلیغاتی جاستین ترودو بود.

نخست وزیر کانادا پس از تصویب لایحه قانونی سازی مصرف تفریحی در حساب توئیتری خود نوشت: «خرید و فروش ماری‌جوانا و دسترسی آسان جوانان به این ماده مخدر، تا کنون به نفع مجرمان و متخلفان بود اما با قانون جدید همه چیز تغییر می‌کند.»

دولت کانادا معتقد است که کشت، توزیع و فروش آزادانه ماری‌جوانا کمکی به تنگ شدن عرصه فعالیت تبهکاران و کم شدن بار فشار بر دوش پلیس و سیستم قضایی خواهد بود.

قانونی شدن مصرف تفریحی ماری‌جوانا به چه معناست؟

با تصویب این لایحه، شهروندان بزرگسال کانادایی می‌توانند به صورت قانونی تا ۳۰ گرم ماری‌جوانا در امکان عمومی حمل و با دیگران تقسیم کنند. هم‌چنین اجازه کاشت ۴ بوته شاهدانه و تهیه مواد خوراکی از آن نیز شامل این قانون خواهد بود.

با این وجود، قوانین سختی همچنان بر خرید و فروش ماری‌جوآنا حاکم خواهد بود. مصرف‌کنندگان تنها باید از مراکز مورد تایید استانی یا فدرالی ماری‌جوانا مصرفی خود را تهیه کنند و ماری‌جوانا نباید در محل فروش الکل و دخانیات عرضه شود.

دولت کانادا قوانین مربوط به رانندگی بعد از مصرف ماری‌جوانا را تعیین و اجرا خواهد کرد.

حداقل سن مجاز مصرف، تولید یا فروش ماری‌جوانا ۱۸ سال است. با این‌حال، استان‌ها مجاز خواهند بود حداقل سن قانونی در حوزه استحفاظی خود را افزایش دهند.