Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر اقتصاد فرانسه: بیشتر شرکت‌های فرانسوی نمی‌توانند در ایران بمانند

وزیر اقتصاد فرانسه: بیشتر شرکت‌های فرانسوی نمی‌توانند در ایران بمانند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر اقتصاد فرانسه: بیشتر شرکت‌های فرانسوی نمی‌توانند در ایران بمانند

آگهی

وزیر اقتصاد فرانسه می‌گوید «بیشتر شرکت‌های فرانسوی» با اعمال تحریم‌های آمریکا نمی‌توانند در ایران بمانند.

برونو لومر روز سه‌شنبه ۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد در یک برنامه تلویزیونی گفت: «شرکت‌های فرانسوی باید در ازای خدمات و تولیداتشان در ایران پول دریافت کنند و به خاطر نبودن نهاد مالی مستقل اروپایی این امکان وجود ندارد.»

وزیر اقتصاد فرانسه تصریح کرد: «الویت فرانسه تاسیس نهادهای مستقل مالی اروپایی است که امکان ایجاد کانال‌های مالی بین شرکت‌های فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی و هر کشور دیگری در سراسر دنیا را می‌دهد، زیرا وظیفه ما اروپایی‌هاست که آزادانه و مستقل انتخاب کنیم که می‌خواهیم با چه کسی تجارت داشته باشیم.»

برتری مطلق دلار در تجارت و معاملات بین‌المللی موجب می‌شود که شرکت‌ها نتوانند تهدید تحریم‌های آمریکایی را در سیاست‌گذاری تجاری خود نادیده بگیرند.

رویترز
برونو لومر:‌ «وقت آن رسیده که کشورهای اروپایی چشمهای‌شان را باز کنند.»رویترز

ایالات متحده آمریکا اردیبهشت ماه به صورت یک‌طرفه از توافق هسته‌ای خارج شد و تصمیم گرفت تحریم‌هایی را که پس از برجام لغو کرده بود دوباره اعمال کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌هایی که در ایران حضور و یا روابط تجاری دارند بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز فرصت داد تا از این کشور خارج شوند.

پیش از این وزیر اقتصاد فرانسه در واکنش به اقدامات آمریکا گفته بود: «ایالات متحده نباید پلیس اقتصادی دنیا باشد اما ظاهرا رییس جمهور این کشور تصمیم گرفته که این نقش را برعهده بگیرد، این وظیفه ما اروپایی‌هاست که نهادهایی تاسیس کنیم که قربانی چنین تصمیماتی نشویم.»

بیشتر بخوانید:

منافع کدام شرکت‌های خارجی در ایران با خروج آمریکا از برجام به خطر می‌افتد؟

خداحافظی ژاپن و کره با صنعت خودروی ایران؛ دعوت دوباره از چین

چندین شرکت فرانسوی از زمان خروج آمریکا از برجام اعلام کرده‌اند که از ایران خارج می‌شوند. شرکت بزرگ نفتی و گازی توتال اعلام کرده بود که احتمال باقی ماندن این شرکت در پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی بسیار ضعیف است و در صورت عدم دریافت چراغ سبز از سوی آمریکا به فعالیت خود در ایران پایان می‌دهد.

رویترز
مدیر عامل توتال اعلام کرد:«اگر از تحریم‌های آمریکا معاف تشویم، نمی‌توانیم این پروژه را ادامه دهیم. احتمال چنین معافیتی هم بسیار پایین است.»رویترز

توتال به موجب قراردادی چهار میلیارد و هشتصد هزار دلاری که ماه ژوئیه ۲۰۱۷ با ایران به امضاء رساند ۵۰.۱ درصد از سهم کنسرسیوم توسعه فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی را در اختیار دارد. شرکت ملی نفت چین و شرکت ایرانی خدمات نفت و گاز ایران، پتروپارس دیگر اعضای این کنسرسیوم هستند که هر یک به ترتیب ۳۰ و ۱۹.۹ درصد در این پروژه سهیمند.

بیشتر بخوانید: وزیر نفت ایران: توتال دو ماه برای مذاکره با آمریکا فرصت دارد

گروه پژو سیتروئن نیز چندی پیش اعلام کرد که فرایند تعلیق فعالیت‌های مربوط به سرمایه‌گذاری‌های مشترک خود در ایران را آغاز کرده و برای احترام به قانون تحریم‌های آمریکا علیه تهران تا ۶ اوت / ۱۵ مرداد ماه سال جاری ایران را ترک می‌کند.

رویترز
کارلوس گون مدیرعامل رنو در مجمع سالیانه این شرکت: «ما ایران را ترک نخواهیم کرد حتی اگر مجبور به کاهش فعالیت‌های خود شویم».رویترز

با این حال کارلوس گون مدیرعامل رنو در مجمع سالیانه این شرکت درباره برنامه‌ این شرکت در ایران در شرایط خروج آمریکا از برجام اعلام کرد: «ما ایران را ترک نخواهیم کرد حتی اگر مجبور به کاهش فعالیت‌های خود شویم».

رنو دلیل چنین تصمیمی را داشتن سهم بیشتری در ایران نسبت به دیگر شرکت‌های خودروسازی در آینده اعلام کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

منافع اقتصادی اروپا در ایران چقدر است؟

سخنان بی سابقه ماکرون درباره «یکه تازی» آمریکا: «قوی باشیم و تسلیم نشویم»

خط و نشان وزیر خزانه‌داری آمریکا برای شرکت‌های طرف قرارداد ایران