Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کدام کشورهای اروپایی در مقابله با تغییرات اقلیمی پیشتازند؟

کدام  کشورهای اروپایی در مقابله با تغییرات اقلیمی پیشتازند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای اروپایی که پیش از این در مقابله با تغییرات آب‌ و هوایی پیشتاز بودند، در رسیدن به هدف جلوگیری از گرمایش زمین دچار افت شده و تلاش چندانی نمی‌کنند.

آگهی

کشورهای اروپایی که پیش از این در مقابله با تغییرات آب‌ و هوایی پیشتاز بودند، در رسیدن به هدف جلوگیری از گرمایش زمین دچار افت شده و تلاش چندانی نمی‌کنند.

بر اساس آخرین گزارش شبکه بین‌المللی اقدامات اقلیمی (CAN)، اقدامات کشورهایی نظیر بریتانیا، آلمان، دانمارک و بلژیک در اجرای تعهدات خود به پیمان مقابله با تغییرات آب و هوایی به اندازه کافی قدرتمند نیستند.

شبکه (CAN) که شامل سازمان‌های فعال در زمینه تغییرات اقلیمی است می‌گوید که اقدامات بریتانیا به دلیل عدم اطمینان ناشی از طولانی شدن روند خروج خود از اتحادیه اروپا به اندازه لازم بلندپروازانه نیست.

به گفته این گزارش آلمان و بلژیک نیز در دستیابی به اهداف تعیین شده برای سال ۲۰۲۰ جهت کاهش آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای سرعت لازم را ندارند.

هرمان اوت، عضو سازمان «اتحاد آلمان برای طبیعت» می‌گوید: «واضح است که این روزها آلمان از قهرمان مقابله با تغییرات اقلیمی به دسته سوم سقوط کرده است.» وی معتقد است که این کشور باید تلاش خود را افزایش دهد و با جاه طلبی بیشتر در این راه حرکت کند.

این گزارش کشورهای اتحادیه‌ اروپای را بر مبنای تلاش و سیاست‌گذاری بلندپروازانه در راه رسیدن به اهداف تعیین شده پیمان مقابله به تغییرات اقلیمی رتبه بندی کرده است.

استونی، ایرلند و لهستان در این رتبه‌بندی به دلیل «مخالفت شدید با اقدامات اقلیمی» در ته جدول قرار گرفته‌اند و سوئد، پرتغال، فرانسه، هلند و لوکزامبورگ در فهرست شبکه بین‌المللی اقدامات اقلیمی صدرنشین هستند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا طبق پیمان پاریس متعهد شده‌اند که تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۲۰ درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای بکاهند، بهره‌وری از انرژی را بهبود دهند و دست کم یک پنجم نیاز کشورهای خود به انرژی را از منابع تجدیدپذیر تامین کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس این گزارش سوئد در زمینه جایگزین کردن منابع انرژی تجدیدپذیر به جای سوخت‌های فسیلی موفق بوده است و حتی فراتر از تعهد خود به پیمان پاریس قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا ۵۵ درصد کاهش دهد.

اما همین گزارش می‌افزاید که مصرف سرانه انرژی در سوئد همچنان بالاست و این موضوع می‌تواند هدف تعیین شده برای سال ۲۰۳۰ را مشکل کند. شبکه بین‌المللی اقدامات اقلیمی، مشکل حمل و نقل را دلیل اصلی این موضوع می‌داند.

پرتغال که در جایگاه دوم فهرست سیاست‌گذاری‌های بلندپروازانه مقابله با تغییرات اقلیم قرار دارد، در موضوع سوخت جایگزین و کاهش مصرف انرژی برنامه‌ها و سیاست‌گذاری مناسبی را پیش‌بینی کرده و اقداماتی را نیز برای کاهش سرانه مصرف انرژی در نظر گرفته است اما در این کشور نیز مصرف سرانه زغال سنگ تقریبا بالاست و در سال ۲۰۱۶ منابع تجدیدپذیر سهم کمتری را در سرانه مصرف انرژی داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش آلمان برای تصویب قانون کاهش انتشار گازهای آلاینده همزمان با راهپیمایی جهانی برای آب و هوا

موافقت آلمانی‌ها با اعمال محدودیت سرعت در آزادراه‌ها

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟