Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اسرائیل تصویربرداری از سربازانش را ممنوع می‌کند

اسرائیل تصویربرداری از سربازانش را ممنوع می‌کند
Copyright REUTERS/Mussa Qawasma
Copyright REUTERS/Mussa Qawasma
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعضای «سازمان‌های ضداسرائیلی و حامی فلسطینی‌ها از صبح تا شب کنار سربازان اسرائیلی منتظر می‌مانند تا حرکاتی را به شکل تحریف شده و یکجانبه ثبت کرده، سربازان را بدنام کنند.»

آگهی

دولت اسرائیل روز یکشنبه لایحه‌‌ای را مطرح کرد که مطابق آن تصویربرداری از سربازان اسرائیلی حین درگیری با فلسطینی‌ها جرم شناخته می‌شود.

حزب ملی‌گرای افراطی «یسرائيل بیت‌نو» که جزو ائتلاف حاکم بر این کشور به رهبری بنیامین نتانیاهو است این لایحه را تهیه کرده است. در این لایحه پیشنهادی آمده است که فیلمبرداری و انتشار تصاویر «به منظور آسیب زدن به روحیه سربازان و ساکنان اسرائیل» می‌تواند برای عاملان تا ۵ سال زندان در پی داشته باشد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این لایحه تصریح می‌کند چنانچه این کار به منظور ضربه زدن به «امنیت ملی» صورت گیرد مجازات آن می‌تواند تا ۱۰ سال زندان باشد.

کمیته اداری که مسئول نظارت بر قانونگذاری در مجلس اسرائیل است روز یکشنبه این طرح را به منظور فرستاده شدن به مجلس تأیید کرد. مجلس اسرائيل این لایحه را هفته آینده به رأی خواهد گذاشت.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل و رئیس حزب «یسرائيل بیت‌نو» با ستایش از این طرح گفت: «آنها که از اسرائیل نفرت دارند و از تروریسم پشتیبانی می‌کنند پیوسته به سربازان اسرائيلی می‌تازند و در پی آنند که شخصیت آنها را تحقیر و لکه‌دار کنند. ما به این کار پایان می‌دهیم.»

ُسربازان اسرائیلی در نوار غزه. عکس از رویترز

از سوی دیگر یک مقام فلسطینی این حرکت را شدیدا محکوم کرد. فائز ابوعطا، معاون وزیر ارتباطات تشکیلات خودگردان فلسطینی به خبرنگار رویترز گفت:‌ «این تصمیم برای پوشاندن جنایات سربازان اسرائيل علیه مردم ما گرفته شده است و دست آنها را برای ارتکاب جنایات بیشتر باز می‌گذارد.»

در بخش دیگری از این لایحه آمده است:‌ اعضای «سازمان‌های ضداسرائیلی و حامی فلسطینی‌ها از صبح تا شب کنار سربازان اسرائیلی منتظر می‌مانند تا حرکاتی را به شکل تحریف شده و یکجانبه ثبت کرده، این سربازان را بدنام کنند.»

سازمان غیرانتفاعی «بتسیلم» که با هدف «ثبت اسناد پایمال شدن حقوق بشر در مناطق اشغالی» تأسیس شده نیز به این لایحه واکنش نشان داد. امیت گیلوتز سخنگوی این سازمان گفت:‌ «اگر اشغال باعث شرمساری دولت است باید به آن پایان دهد. ثبت واقعیات اشغال با وجود این لایحه احمقانه ادامه خواهد داشت.»

ویدئویی که این سازمان از تیراندازی یک سرباز اسرائيلی به نام اِلور آزاریا در کرانه باختری تهیه کرده بود باعث شد وی به جرم قتل به چهارده ماه زندان محکوم شود.

بیشتر بخوانید:

گروهی از سربازان اسرائیلی بر اثر انفجار بمب در مرز نوار غزه مجروح شدند

سربازان اسرائیلی چرا «سلطان قلبها» می‌خوانند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان از اسرائیل پهپاد تجسسی می‌خرد

شکایت اسرائیل به فیفا: مسی تهدید به ترور شده بود

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟