نبرد حدیده؛ روسیه خواستار توقف عملیات ائتلاف شد

نبرد حدیده؛ روسیه خواستار توقف عملیات ائتلاف شد
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز چهارشنبه هواپیماهای ائتلاف در کمتر از نیم ساعت ۳۰ بار به این شهر حمله کردند.

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد روز پنجشنبه درباره حمله ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به بندر کلیدی حدیده یمن جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد. دولت روسیه نیز با ابراز نگرانی از پیامدهای انسانی این عملیات خواستار توقف این حمله شد.  

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به شکلی همه جانبه به بندر حدیده در یمن هجوم برد‌ه‌اند. رهبران نظامی ائتلاف مدعی شده‌اند که این عملیات می‌تواند در کمتر از یک هفته به هدف خود برسد.

به گفته این مقامات نیروهای زمینی ارتش یمن و امارات به نزدیکی فرودگاه حدیده رسیده‌اند. این عملیات که «پیروزی طلایی» نام گرفته است بزرگترین عملیات نظامی ائتلاف به رهبری عربستان در سه سال گذشته در یمن است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سلیمان المزروعی،‌ سفیر امارات در بریتانیا گفت می‌توان این بندر واقع در ساحل دریای سرخ را تصرف کرد بدون آنکه مسیر انتقال کمک‌های بشردوستانه قطع شود یا برای ۶۰۰ هزار تن ساکن این شهر و حومه آن مشکلی پیش بیاید. اما گرو‌ه‌های امدادی سازمان ملل معتقدند که این حمله توزیع غذا و کمک‌های دارویی را فلج خواهد کرد.

هواپیماها و ناوهای ائتلاف روز گذشته برای پشتیبانی از عملیات زمینی استحکامات حوثی‌ها در حدیده را گلوله باران کردند. در حالیکه سربازان ارتش یمن،‌ امارات عربی متحده و سودان به نزدیکی جنوب این شهر رسیده‌اند.

یک سازمان امداد بین‌المللی که هنوز در حدیده فعالیت می‌کند اعلام کرد روز چهارشنبه هواپیماهای ائتلاف در کمتر از نیم ساعت ۳۰ بار به شهر حمله کردند.

بندر حدیده مسیر اصلی انتقال کمک‌های بشر دوستانه به یمن است. عکس از رویترز

دیپلماتهای سازمان ملل با حمایت بریتانیا و ایالات متحده روزها تلاش کردند عربستان و امارات را از این حمله منصرف کنند اما مقامات ائتلاف معتقد بودند که این حمله چنان که کارشناسان گفته‌اند مرگبار نخواهد بود.

روز چهارشنبه همچنین ۴۰ تن از نمایندگان مجلس بریتانیا با امضای بیانیه‌ای از ترزا می،‌ نخست‌وزیر این کشور خواستند حمله به حدیده را محکوم کند.

اندرو میشل، وزیر توسعه پیشین در کابینه بریتانیا دولت کنونی این کشور را به داشتن سیاست دوگانه درباره این حمله محکوم کرده است. وی مدعی است که بریتانیا از موقعیت خود در شورای امنیت بهره می‌برد تا از دولت سعودی پشتیبانی کند.

از سوی دیگر دولت فرانسه هر گونه دخالت خود در حمله به حدیده یا پشتیبانی از این عملیات نظامی را رد کرد.

دولت در تبعید یمن نیز که سازمان ملل هنوز آن را به رسمیت می‌شناسد اعلام کرده است که آزادی حدیده نقطه عطفی در بازپس‌گیری یمن است.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده غیرنظامی در حمله هوایی ائتلاف عربی در استان حدیده یمن کشته شدند

جنگ یمن؛ بن بست ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در حمله به بندر حدیده

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است