Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ یمن؛ بن بست ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در حمله به بندر حدیده

جنگ یمن؛ بن بست ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در حمله به بندر حدیده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اعلام کرده است که هدفش از حمله به بندر الحدیده قطع شریان اصلی تدارکاتی حوثی هاست تا آنها مجبور شوند به میز مذاکره بازگردند.

آگهی

در حالی که بیش از یک ماه از آغاز حمله ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به بندرحدیده یمن می‌گذرد، ارتش وفادارا به علی عبدالله صالح و نیروهای اماراتی و سعودی تاکنون هیچ دستاورد عمده ای در این منطقه نداشته اند.

 عربستان با حملات هوایی به حدیده سعی می‌کند تا شریان اصلی تدارکاتی حوثی ها را قطع کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کشورهای عربی حاضر در ائتلاف از جمله امارات وعده داده بودند که حمله به بندر الحدیده به سرعت انجام شود. فرماندهی ائتلاف می‌گوید، نیروهای تحت امرش تلاش کرده اند با حملات هوایی و دریایی و بدون وارد شدن به مرکز این بندر تلفات غیرنظامیان را کاهش دهد.

بندر حدیده یمن نقشی حیاتی برای این کشور جنگ زده دارد؛ کشوری که بر اساس آمارها بیش از ۸ میلیون نفر از شهروندان آن از گرسنگی رنج می برند. ائتلاف به رهبری سعودی تاکنون پیشرفت اندکی در رسیدن به اهداف تعریف شده در این عملیات داشته است. ریاض و متحدانش می‌گویند هدف این عملیات قطع شریان اصلی تدارکاتی حوثی هاست تا آنها مجبور شوند به میز مذاکره بازگردند.

ائتلاف در تاریخ ۲۰ ژوئن اعلام کرده بود که فرودگاه حدیده را به کنترل خود در آورده است با این حال نظامیان محلی و منابع گوناگون به رویترز گفته اند که هیچ یکی از طرف های درگیری تاکنون کنترل کامل این فرودگاه را در دست ندارند. منابع حوثی و ائتلاف روایت های متناقضی از موقعیت این فرودگاه ارائه کرده اند و به نظر می رسد درگیری برای کنترل آن ادامه دارد.

شرایط جنگ یمن از نگاه ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در بن بست کامل است و به همین خاطر ائتلاف تلاش داد در شدایط عدم وجود یک راه حل سیاسی، با توسل به نیروی نظامی بندر حدیده را تصرف و موقعیت حوثی ها را تضعیف کند.

حوثی ها اکنون صنعا پایتخت و پرجمعیت ترین مناطق یمن را تحت کنترل خود دارند و در جنگ چریکی بسیار زبده هستند.

درگیری‌ها در حالی در یمن ادامه دارد که گزارش می‌شود حوثی ها پیشنهاد کرده اند که به‌عنوان بخشی از یک آتش بس سراسری در استان حدیده، سازمان ملل متحد کنترل بندر حدیده را بدست بگیرد اما ائتلاف به رهبری عربستان سعودی گفته اند که حوثی ها باید ساحل غربی یمن را ترک کنند.

کشورهای عربی حوثی ها را متهم می کنند که از بندر الحدیده برای قاچاق سلاح های ایرانی شامل انواع موشک هایی که شهرهای عربستان سعودی با آنها هدف گرفته می شوند، استفاده می کنند. تهران و حوثی ها این اتهامات را رد می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نبرد حدیده؛ روسیه خواستار توقف عملیات ائتلاف شد