مجلس کانادا خواستار توقف از سرگیری روابط با ایران شد

مجلس کانادا خواستار توقف از سرگیری روابط با ایران شد
نگارش از Ilia Nick

سپاه پاسداران که پیش از این در لیست تحریم‌های اقتصادی کانادا قرار داشت با این مصوبه به عنوان یک «سازمان تروریستی» ثبت می‌شود.

مجلس عوام کانادا روز سه‌شنبه طرحی را تصویب کرد که به موجب آن از دولت این کشور خواسته شده است مذاکره برای از سرگیری روابط سیاسی با ایران را متوقف کند.

همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که پیش از این در فهرست تحریم‌های اقتصادی دولت کانادا قرار داشت به موجب این مصوبه، به عنوان یک سازمان تروریستی در قوانین کیفری کانادا ثبت می‌شود.

مجلس کانادا با این مصوبه از دولت این کشور خواست ایران را به خاطر پشتیبانی از تروریسم و سخنرانی آیت الله خامنه‌ای علیه اسرائیل و یهودیان محکوم کند.

مصوبه روز سه‌شنبه، پیشنهاد گارنت گینویس یکی از نمایندگان محافظه‌کار بود اما سرانجام جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا نیز که به حزب لیبرال این کشور تعلق دارد به همراه دیگر نمایندگان لیبرال به آن رأی موافق داد. تصویب این پیشنهاد تا حدودی غیرمنتظره بود چراکه لیبرال‌ها در ماه گذشته میلادی اجازه نداده بودند طرح مشابهی در سنای این کشور تصویب شود.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، نخستین کسی بود که از جناح لیبرال در موافقت با این طرح قیام کرد.

این طرح پیشنهادی همچنین از دولت کانادا می‌خواهد به مذاکره با جمهوری اسلامی برای از سرگیری روابط سیاسی پایان دهد و از رژیم ایران بخواهد تمامی کانادایی‌های زندانی و ممنوع‌الخروج را آزاد کند.

یک مقام رسمی کانادا که نخواست نامش فاش شود به روزنامه نشنال پست این کشور گفت‌ تغییر رویه دولت ترودو به ممنوع‌الخروج بودن مریم مبینی مربوط است. مریم مبینی شهروند ایرانی-کانادایی و همسر کاووس سید امامی، فعال محیط زیست است که اجازه خروج از ایران را ندارد. دولت ایران مدعی است آقای سید امامی چندی پیش در یکی از زندان‌های این کشور خودکشی کرده است.

بیشتر بخوانید:کانادا خواستار توضیح ایران درباره مرگ کاووس سیدامامی شد

به نوشته نشنال پست گرچه پیشنهاد تصویب شده در مجلس عوام کانادا برای دولت این کشور لازم‌الاجرا نیست اما تغییر رویه دولت در قبال ایران را می‌توان در سیاست خارجی آن از هم اکنون مشاهده کرد.

کانادا از تابستان ۱۳۹۱ روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده است.

مطالب مرتبط