Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجلس ایران الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تعلیق کرد

مجلس ایران الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تعلیق کرد
Copyright عکس از ایسنا
Copyright عکس از ایسنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصویب لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم که یکی از بخش‌های اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای حذف ایران از لیست سیاه این گروه مبارزه با پولشویی است، توسط نمایندگان دو ماه به تعلیق افتاد.

آگهی

مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه تصمیم به «مسکوت ماندن» لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) به مدت دو ماه گرفت.

این لایحه که یکی از بخش‌های اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای حذف ایران از لیست سیاه این گروه مبارزه با پولشویی است، از ۳۰ اردیبهشت توسط نمایندگان و فراکسیون‌های مجلس ایران بررسی می‌شود.

پس از کشمکش‌ها و اعتراضات گروه‌های مختلف از جمله جبهه پایداری به این لایحه و «برجام مالی» خواندن آن، بررسی این لایحه دو ماه به تاخیر افتاد.

نمایندگان مخالف لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامی مالی تروریسم روز یکشنبه با ارائه طوماری که به گفته آنان توسط هزاران نفر امضا شده بود خواستار توقف رای‌گیری شدند.

حسین نقوی حسینی، عضو فراکسیون رهروان ولایت در مخافت با پیوستن به این کنوانسیون، آن را باعث هدف قرار گرفتن ایران برای تحریم‌های آمریکا خواند و گفت: «بیش از ۵۰ هزار امضای مردم پای این طومارهاست که آنها از نمایندگان خواسته‌اند به این لایحه رای ندهند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایسنا
طومار نمایندگان مجلس علیه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسمایسنا

با این وجود مسکوت ماندن دو ماهه این لایحه به پیشنهاد غلامرضا تاجگردون در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شد و با ۱۳۸ رای موافق و ۱۰۳ رای مخالف، تصویب شد.

غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس وعضو فراکسیون امید پیشنها کرد که لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامی مالی تروریسم تا زمان مشخص شدن نتیجه مذاکرات ایران و اروپا برای حفظ برجام مسکوت بماند.

عراقچی: همه همسایگان ما وارد این شبکه همکاری‌ها شده‌اند

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امورخارجه در جلسه امروز مجلس در دفاع از این لایحه گفت: «این لایحه یکی از ابزارهای بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم است، ایران از دو منظر با موضوع تروریسم مورد تهدید واقع می شود، یکی تروریسم بین المللی است که علیه خود ماست و ما قربانی تروریسم هستیم و دوم سواستفاده ای که کشورهای غربی از مفهوم تروریسم انجام می دهند و با این سواستفاده محور مقاومت و جنبش های آزادی بخش به ویژه جنبش های مقاومت علیه رژیم صهیونیستی را قصد دارند هدف قرار گیرند.»

وی با اشاره به حادثه تروریستی سال گذشته در مجلس ایران افزود: «این تروریسم یک تروریسم بین المللی است بدون همکاری های بین‌المللی و پیوستن به کنوانسیون‌های بین المللی مقابله با آن به خصوص خشکاندن ریشه های مالی غیرممکن است.»

آقای عراقچی همچنین گفت: «همه همسایگان ما وارد این شبکه همکاری‌ها شده‌اند. روسیه عراق و سوریه به این کنوانسیون پیوسته اند. ما هم برای این که بتوانیم در قالب یک مشارکت بین المللی با داعش مقابله کنیم باید به این کنوانسیون بپیوندیم.»

مخالفان این لایحه می‌گویند که به دلیل قرار داشتن گروه‌هایی نظیر حزب‌الله لبنان در فهرست سازمان‌های تروریستی، پیوستن به این کنوانسیون، فشارهای بیشتر به ایران را در پی خواهد داشت.

ایران برای قرار نگرفتن در لیست سیاه پولشویی، از سوی گروه ویژه اقدام مالی که از جمله نهادهای بین‌المللی ناظر بر فعالیت‌های مالی ایران، پس از برجام بوده است، ۴ ماه فرصت دارد تا با اصلاح ساختار مالی علیه پولشویی و تامین مالی گروه‌های تروریستی مقابله کند. نام ایران از سال ۱۳۹۵ از فهرست کشورهایی که لازم است علیه آنها اقدام متقابل انجام شود، حذف شده بود.

اجرای استانداردها در جهت تضمین کاهش خطر پولشوئی و نیز تامین مالی تروریسم و تولید سلاح های کشتار جمعی از جمله اقدامات این سگزارش گروه اقدام مالی و تمدید تعلیق محدودیت‌های مالی ایرانازمان بین دولتی است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدگاه تحلیل‌گر: اروپا برای تجدید نظر در دیپلماسی خود فرصت زیادی ندارد

شورای عالی مبارزه با پولشویی: همکاری با FATF منطبق با قانون اساسی است

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟