دو روایت از سفری که لغو شد؛ موگرینی به دلیل «مواضع خصمانه» از سوی نتانیاهو پذیرفته نشد

لغو سفر موگرینی به اسرائیل
لغو سفر موگرینی به اسرائیل
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا با اشاره به آخرین دیدارش با نتانیاهو گفته بود: «نخست وزیر اسرائیل انتظار دارد که همه از تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به بیت المقدس تبعیت کنند، در حالیکه او باید از دیگران این انتظاررا داشته باشد نه اروپایی ها، زیرا کشورهای عضو اتحادیه هرگز دست به چنین کاری نخواهند زد.»

آگهی

لغو سفر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اسرائیل از سوی برخی تحلیلگران به عنوان نشانه ای برای تداوم تنش میان بروکسل و تل آویو تعبیر شده است.

خانم موگرینی که قرار بود برای شرکت در کنفرانس بین المللی «مجمع جهانی کمیته یهودی-آمریکایی» به بیت المقدس سفر کند، به ادعای رسانه های اسرائیلی و برخی از دیگر منابع خبری، بنا به عدم تمایل دوجانبه میان وی و بنیامین نتانیاهو از این سفر منصرف شده است.

به نوشته ها آرتص، فدریکا موگرینی، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا که اینک برای دیدار با مسنولان کشور اردن در امان به سر می برد به دلیل آنچه «برنامه کاری» عنوان شده سفر به اسرائیل را لغو کرده است. این روزنامه عبری زبان چاپ اسرائیل همچنین در ادامه به نقل از منابع نزدیک به دفتر نخست وزیری اسرائیل تصریح کرده است که نتانیاهو در واقع از سوی نتانیاهو برای انجام این سفر پذیرفته نشده است. منابع یاد شده دلیل مخالفت نتانیاهو با سفر خانم موگرینی را «مواضع بسیارخصمانه» وی عنوان کرده اند.

برخی دیگر از رسانه های اسرائیلی نیز با اشاره به نپذیرفتن خانم موگرینی از سوی نتاینیاهو، مشغله کاری و نداشتن وقت لازم برای او را از سوی نخست وزیر اسرائیل به عنوان دلیل لغو این دیدار مطرح کرده اند. آنطور که در برخی منابع خبری به آن اشاره شده مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جدا از شرکت در کنفرانس یهودیان آمریکا خواستار ملاقات با نخست وزیر اسرائیل هم شده بود که دفتر نتانیاهو این درخواست را بی پاسخ گذاشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه اروپا: لغو سفر به دلیل برنامه کاری صورت گرفته نه تصمیم نتانیاهو

این در حالیست که اتحادیه اروپا در واکنش به انتشار چنین خبرهایی گفته است که سفر خانم موگرینی در اصل برای اردن برنامه ریزی شده بود و نه اسرائیل؛ اما احتمال شرکت در کنفرانس کمیته یهودیان آمریکا پس از دریافت دعوت از جانب این مسئول بلند پایه اتحادیه در دست بررسی بود.

منابع نزدیک به اتحادیه اروپا تصریح کرد اند که همین مسئله نشان می دهد که نتانیاهو مسبب لغو سفر نبوده بلکه این برنامه کاری خانم موگرینی بوده که امکان انجام این سفر را فراهم نکرده است.

مخالفت موگرینی با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

آخرین ملاقات خانم موگرینی با نتاینیاهو به دسامبر گذشته باز می گردد که در جریان آن هر دو به همراه بیست و هشت وزیر خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا صبحانه صرف کرند. برخی تحلیلگران این مسئله را نوعی تلاش آگاهانه از سوی نتاینیاهو برای دورزدن خانم موگرینی و کم اهمیت جلوه دادن جایگاه وی تعبیر کرده بودند.

نخست وزیر اسرائیل آنزمان به وزرای خارجه اروپایی گفته بود که «کشورهای اروپایی باید از توجه بیش از حد به فلسطینیان خودداری کنند.»

پس از سفر نتانیاهو به بروکسل فدریکا موگرینی در جریان کنفرانسی خبری اعلام کرده بود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفارت خود را به بیت المقدس منتقل نخواهند کرد. رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به دیدارش با نتانیاهو گفته بود: «نخست وزیر اسرائیل انتظار دارد که همه از تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به بیت المقدس تبعیت کنند، در حالیکه او باید از دیگران این انتظاررا داشته باشد نه اروپایی ها، زیرا کشورهای عضو اتحادیه هرگز دست به چنین کاری نخواهند زد.»

خانم موگرینی پس از آخرین رویارویی با نتانیاهو در بروکسل همچنین گفته بود وضعیت بیت المقدس و فرایند صلح عمده محورهای گفتگو میان دو طرف بوده است؛ در حالیکه نخست وزیر اسرائیل پس از این ملاقات تصریح کرده بود که ما در باره ایران و اقتصاد با هم حرف زدیم.

بیشتر بخوانید:

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار بود پس از پایان سفرش به اردن روز دوشنبه برای شرکت در کنفرانس جهانی کمیته یهودیان آمریکا در مرکز بین المللی کنگره های شهر بیت المقدس حضور یابد. دیدار با نتانیاهو از جمله دیگر برنامه های کاری خانم موگرینی در سفر به اسرائیل اعلام شده بود.

بر اساس گزارش های رسیده، فدریکا موگرینی در سفر به اردن علاوه بر دیدار و گفتگو با مسئولان بلند پایه دولتی در برخی رویدادهای علمی-فرهنگی از جمله مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه آلمانی این کشور شرکت کرده است. منابع نزدیک به اتحادیه اروپا بحران سوریه و تنش در منطقه خاورمیانه را به عنوان محورهای اصلی گفتگو میان خانم موگرینی و طرف های اردنی اعلام کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌های جهانی به انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس و کشتار در غزه

واکنش موگرینی به ادعای نتانیاهو: ایران به تعهدات خود عمل کرده است

آیا اونروا به حماس برای حمله ۷ اکتبر به اسرائیل کمک کرده بود؟