دونالد ترامپ: محمد علی کِلی را عفو می‌کنم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Trump departs the White House in Washington
Trump departs the White House in Washington   -  Copyright  REUTERS/Kevin Lamarque

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که قصد دارد حدود ۳ هزار نفری را که «احتمالا با آنها ناعادلانه رفتار شده» ببخشد؛ از جمله محمد علی قهرمان پیشین بوکس جهان.

آقای ترامپ قبل از ترک کاخ سفید برای سفر به کانادا و شرکت در نشست گروه ۷ به خبرنگاران گفت: «ما سه هزار نام داریم. به آنها نگاه می‌کنیم، با خیلی از این نام‌ها ناعادلانه رفتار شده است.» او ادامه داد که گاه احکامی «بسیار طولانی» برای این افراد صادر شده است.

واکنش وکیل محمد علی

در واکنش به این سخنان، ران توییل وکیل خانوادۀ محمد علی اعلام کرد که نیازی به عفو غیرضروری آقای ترامپ نیست.
او گفت: «ما قدردان احساسات رئیس جمهور ترامپ هستیم اما این عفو غیرضروری است. دیوان عالی آمریکا محکومیت محمد علی را در سال ۱۹۷۱ میلادی به اتفاق آراء لغو کرده است. محکومیتی وجود ندارد که لازم به بخشش باشد.»

محمد علی، اسطوره‌ای که نجنگید

محمد علی، بوکسور سنگین وزن آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی درگذشت. او در سال ۱۹۶۷ میلادی همزمان با جنگ ویتنام از پیوستن به ارتش آمریکا خودداری کرد و به همین دلیل از سوی دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد. اما او هرگز به زندان نرفت و پرونده‌اش دوباره برای تجدید نظر مورد رسیدگی قرار گرفت و درنهایت دیوان عالی آمریکا در سال ۱۹۷۱ میلادی محکومیت او را لغو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه همچنین اعلام کرد که قصد دارد به درخواست بازیکنان لیگ ملی فوتبال آمریکایی که خواستار انجام اصلاحات در سیستم قضایی این کشور با توجه به رفتار نادعادلانه ماموران قانون با مردم شده‌اند نیز رسیدگی کند.

بیشتر بخوانید: