Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مفاد طرح صلح یمن افشاء شد

جنگ داخلی در یمن
جنگ داخلی در یمن Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطابق اسناد افشاء شده، طرح صلح پیشنهادی سازمان ملل متحد بر تحویل موشک‌های بالستیک از سوی شورشیان حوثی، توقف بمباران ائتلاف تحت رهبری عربستان و توافق بر سر تشکیل یک دولت انتقالی تاکید دارد.

آگهی

مطابق اسناد افشاء شده، طرح صلح پیشنهادی سازمان ملل متحد بر تحویل موشک‌های بالستیک از سوی شورشیان حوثی، توقف بمباران ائتلاف تحت رهبری عربستان و توافق بر سر تشکیل یک دولت انتقالی تاکید دارد.

این طرح صلح که هنوز به طور جامع منتشر نشده و در حال ویرایش‌های نهایی است تازه‌ترین تلاش جهانی برای پایان دادن به جنگ داخلی سه ساله در یمن است که منجر به بروز یکی از بدترین بحران‌های بشری در جهان شده است.

این جنگ پس از آن آغاز شد که شورشیان حوثی در سال ۲۰۱۴ میلادی کنترل شهر صنعا، پایتخت یمن را در اختیار گرفتند. از آن پس درگیری بین شورشیان حوثی و نیروهای یمنی تحت ائتلافی شامل نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رییس جمهوری در تبعید یمن که توسط عربستان سعودی رهبری و از سوی امارات عربی متحده حمایت می‌شود، ادامه داشته است.

مطابق اسناد منتشر شده از این طرح صلح، خلع سلاح تمامی گروه‌های درگیر در جنگ یمن یک اصل اساسی برای برقراری صلح در یمن به شمار می‌رود. بر این اساس تمامی گروه‌های نظامی و شبه نظامی غیردولتی باید سلاح های خود را از جمله سلاح‌های سنگینی همچون موشک‌های بالستیک را تحویل دهند.

هدف اصلی این طرح صلح این است که با مشارکت تمامی گروه‌های درگیر و ذینفع در یمن و پس از تشکیل یک دولت انتقالی بتواند به تشکیل دولت وحدت ملی در یمن کمک کند.

این طرح صلح که توسط مارتین گریفیس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد تهیه شده است، قرار است در اواسط ماه ژوئن و به عنوان «چارچوب مذاکرات» در یمن ارائه شود.

بیشتر بخوانید:هشدار سازمان ملل نسبت به خطر قحطی در یمن؛ ائتلاف عربی اجازه واردات بدهد

تاکنون شورشیان حوثی که یکی از نیروهای شبه نظامی نزدیک به ایران قلمداد می‌شود، حمایت خود را از تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری صلح در یمن اعلام کرده ولی پیش شرط آغاز مذاکرات صلح را برقراری آتش بس در یمن عنوان کرده‌اند.

از طرف مقابل نیز تاکنون انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه دولت امارات عربی متحده از تمایل ابوظبی برای حمایت از تلاش‌های صلح فرستاده ویژه سازمان ملل متحد خبر داده است.

دور پیشین مذاکرات صلح یمن در ماه اوت سال ۲۰۱۶ میلادی در کویت برگزار شد.

تلاش‌های پیشین برای پایان دادن به جنگی که بر اساس گزارش سازمان ملل تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته داشته، همواره با شکست مواجه شده است. به همین دلیل مشخص نیست که شانس این طرح صلح برای پایان دادن به جنگ یمن تا چه حد بالاست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف به رهبری عربستان عملیات بازپس‌گیری بندر حدیده یمن را آغاز کرد

در پی شلیک موشک حوثی‌ها دست‌کم دو غیرنظامی در عربستان سعودی کشته شدند

مرگ ۳۸ عضو انصارالله در حمله هوایی عربستان به یمن