Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ائتلاف به رهبری عربستان عملیات بازپس‌گیری بندر حدیده یمن را آغاز کرد

ائتلاف به رهبری عربستان عملیات بازپس‌گیری بندر حدیده یمن را آغاز کرد
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سه سال گذشته این بزرگترین عملیات نظامی است که علیه حوثی‌ها که کنترل پایتخت یمن را برعهده دارند صورت می‌گیرد.

آگهی

ائتلاف بین‌المللی به رهبری عربستان سعودی،‌ روز سه‌شنبه اعلام کرد که عملیات بازپس‌گیری بندر حدیده یمن از حوثی‌ها را آغاز می‌کند.

این عملیات نصر الذهبی (پیروزی طلایی) نام دارد. 

به گفته مقامات ائتلاف در سه سال گذشته این بزرگترین عملیات نظامی است که علیه حوثی‌ها انجام می‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از تلویزیون العربیه گزارش کرد شمار زیادی از شبه نظامیان از بندر حدیده به سوی صنعا، پایتخت در شمال گریخته اند. همچنین شاهدان محلی از بمباران‌های گسترده این شهر خبر داده اند.

رسانه‌های سعودی می‌گویند نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، پیشروی‌های گسترده‌ای به سوی بندر حدیده داشته اند.

از سوی دیگر تلویزیون صبا، نزدیک به جنبش انصار‌الله و حوثی‌های یمن گزارش کرد که شبه نظامیان حوثی دست‌کم یک قایق ائتلاف را در نزدیکی حدیده نابود کرده اند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سال ۲۰۱۵ تا اکنون این نخستین بار است که نیروهای این ائتلاف که حامی رئیس‌جمهوری در تبعید یمن است تلاش می‌کنند شهری چون حدیده را باز پس بگیرند، بندری کلیدی که حوثی‌ها به شدت از آن دفاع می‌کنند.

امارات عربی متحده نیز اعلام کرد این آخرین ساعاتی است که حوثی‌ها می‌توانند خروج بی قید و شرط خود از بندر حدیده را تضمین کنند. انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات همچنین گفت بناست این بندر پس از بازپسگیری به کار خود ادامه بدهد و از جامعه بین‌الملل خواست به حوثی‌ها فشار بیاورند تا این بندر را بدون مین‌گذاری تخلیه کنند.

نیروهای زمینی امارات از دامنه‌های جنوب شرقی به سمت این شهر رفته‌اند تا حوثی‌ها را در صنعا تحت فشار بگذارند و با محدود کردن دسترسی آنها به پشتیبانی از راه حدیده آنها را به پای میز مذاکره بکشانند.

بقایای یک کشتی سوخته در بندر حدیده که تحت کنترل حوثی‌ها است. عکس از رویترز

عربستان می‌گوید حوثی‌ها از این بندر برای وارد کردن تسلیحات ایرانی، به‌ویژه موشک و حمله به تأسیسات سعودی بهره می‌برند. از سوی دیگر عبدالمالک الحوثی، رهبر حوثی‌ها هشدار داد که در صورت حمله به حدیده این گروه نفتکش‌های مهاجمان را هدف قرار خواهد داد.

سازمان ملل اعلام کرده است که برای اجتناب از این حمله عمده با مقامات ائتلاف و حوثی‌ها وارد گفتگویی جدی شده است. چراکه این حمله ‌‌می‌تواند بحران انسانی یمن،‌ یعنی جدی‌ترین بحران انسانی کنونی در جهان را وخیمتر کند.

این منطقه ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و در بدترین حالت ممکن است تا ۲۵۰ هزار تن از آنان در اثر چنین نبردی جان ببازند. و همچنین میلیون‌ها نفر دیگر که با خطر بیماری و گرسنگی روبرو هستند از دریافت هرگونه کمک محروم بمانند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مفاد طرح صلح یمن افشاء شد

رویترز: عربستان از آمریکا خواسته در مقابل حملات حوثی‌ها خویشتن‌داری کند

از سرگیری حملات شبه‌نظامیان عراق به نیروهای ائتلاف آمریکایی؛ پنج راکت به سوریه شلیک شد