Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار آمریکا به دولت‌ها و شرکت‌ها: زودتر با ایران قطع رابطه کنید

وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا
وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا Copyright By Sealy j [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Copyright By Sealy j [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه به دولت‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی هشدار داد تا هر چه سریع‌تر برای قطع رابطه مالی با طرف‌های ایرانی اقدام کنند.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه به دولت‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی هشدار داد تا هر چه سریع‌تر در برابر آنچه که تلاش دولت ایران برای سوء استفاده از امکانات آنها برای تامین مالی تروریسم، اقدامات بی‌ثبات کننده در منطقه و نقض حقوق بشر در داخل کشور قلمداد کرد، اقدام‌های بازدارنده لازم را انجام دهند.

این هشدار مقام ارشد وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا پس از آن ابراز شد که دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا در تاریخ هشتم ماه مه گذشته ضمن اعلام رسمی خروج یک جانبه این کشور از توافق هسته‌ای غرب با جمهوری اسلامی ایران از آغاز دور جدید تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور خبر داده بود.

سیگال ماندل کر، معاون وزارت خزانه‏‌داری آمریکا تاکید کرد که دولت‌ها و شرکت‌ها باید شبکه‌های مالی خود را در برابر نفوذ شبکه مالی ایران مستحکم‌تر کنند و ریسک بالای معامله با شرکت‌ها و افراد فعال در شبکه مالی ایران را به طور دقیق شناسایی کنند.

خانم ماندل کر افزود: «شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند با ریسک قابل ملاحظه ای مواجه هستند و این ریسک با اعمال تحریم‌های جدید به شدت افزایش خواهد یافت چون از نظر ما این شرکت‌ها از این پس جزء کسب و کارهای ممنوعه محسوب خواهند شد.»

با وجود این که سایر طرف‌های توافق هسته‌ای با ایران از جمله بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه با تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج از برجام موافق نیستند ولی هنوز مشخص نیست که این کشورها چگونه می‌توانند به طور عملی در برابر تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران مقاومت کنند.

آمریکا اعلام کرده است که اجرای دور تازه تحریم‌های اقتصادی این کشور علیه ایران در روز چهارم ماه نوامبر آغاز خواهد شد اما کمتر از پنج ماه مانده به این موعد هنوز معلوم نیست که کشورها و شرکت‌های نیازمند نفت ایران چگونه قرار است با محدودیت‌های اعمال شده از سوی آمریکا کنار خواهند آمد.

بیشتر بخوانید:

تاکنون به نظر می‌رسد که گستره بازار آمریکا و نیز وزن بالای اقتصاد این کشور در اقتصاد جهان، بسیاری از شرکت‌های بخش خصوصی را برای توقف معامله با ایران به نفع ادامه حضور در بازار آمریکا متقاعد کند.

به طوری که معاون وزارت خزانه‏‌داری آمریکا نیز در سخنان روز سه شنبه خود به طور مشخص از شرکت‌های بخش خصوصی خواست تا تمام اقدام های لازم برای جلوگیری از سوء استفاده شبکه مالی ایران از آنها برای تامین مالی تروریسم و نقض حقوق بشر انجام دهند چرا که در غیر این صورت سیستم مالی این شرکت‌ها با قرار گرفتن در معرض تحریم‌های قدرتمند آمریکا تضعیف خواهد شد.

او تاکید کرد که تنها در شرایطی فشار مالی آمریکا بر ایران کاهش خواهد یافت که این کشور حمایت خود از گروه‌های تروریستی در سوریه، عراق، لبنان و یمن را متوقف کند و در برنامه توسعه توانمندی موشکی خود تجدید نظر کند.

به گفته او اگر حکومت ایران خود این کار را انجام ندهد، فشار اقتصاد قدرتمند آمریکا آنها را وادار خواهد کرد تا بین حمایت از تروریسم، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه و نقض حقوق بشر یا بروز فاجعه اقتصادی در ایران یکی را انتخاب کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چند شرکت مرتبط با هواپیمایی ماهان، معراج، کاسپین و پویا ایر را تحریم کرد

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد

ادامه حواشی پیرامون مرخصی اجباری رابرت مالی؛ کمیته روابط خارجی کنگره از بلینکن توضیح خواست