Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بانک سرمایه‌گذاری اروپا از حمایت شرکت‌های اروپایی در ایران «طفره» می‌رود

اروپا خواهان حمایت مالی بانک سرمایه گذاری از فعالیت شرکت ها در ایران
اروپا خواهان حمایت مالی بانک سرمایه گذاری از فعالیت شرکت ها در ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه پنجم ژوئن قرار است طی نشستی طرح اجرایی اروپا برای تشویق بانک سرمایه گذاری جهت حمایت از سرمایه گذاری شرکت‌های اروپایی در ایران را مورد تصویب قرار دهند.

آگهی

بانک سرمایه‌گذاری اروپا هنوز به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران به عنوان راهی برای مقابله با تحریم های آمریکا و تلاش برای نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پاسخ مثبت نداده است.

منابع اروپایی بر تحت فشار بودن بانک سرمایه‌گذاری اروپا برای «طفره» رفتن از دادن پاسخ مثبت به درخواست بزرگ‌ترین نهاد این قاره جهت مقابله با مجازات‌های آمریکا تاکید کرده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز مقاومت بانک سرمایه‌گذاری اروپا به عنوان بازوی اصلی بخش وام دهی اتحادیه در برابر درخواست مطرح شده برای همکاری با ایران جهت کاهش تاثیر تحریم‌های واشنگتن بر ضد تهران، حکایت از ظرفیت بسیار محدود موجود در این نهاد برای حفاظت از جریان فعلی تجارت با ایران پس از اعلام خروج آمریکا از برجام در ماه گذشته میلادی است.

این درحالی است که اعضای کمیسیون اروپا روز چهارشنبه پنجم ژوئن قرار است طی نشستی طرح اجرایی اروپا برای تشویق بانک سرمایه‌گذاری جهت حمایت از سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی در ایران را مورد تصویب قرار دهند.

رویترز در گزارش خود تاکید کرده است که این تصمیم بیشتر ارزش نمادین دارد زیرا مسئولان اتحادیه اروپا چنین اقدامی را به عنوان یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلب رضایت ایران و نشان دادن حسن نیت اروپا جهت پایبندی به توافق هسته ای قلمداد می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تعدادی از نمایندگان اتحادیه اروپا، برخی منابع در بانک سرمایه‌گذاری اروپا و به طور مشخص شش دیپلمات فعال در اتحادیه به صراحت اعلام کرده‌اند که این بانک بیش از پیش نگران به خطر افتادن برنامه تامین مالی چند میلیارد دلاری خود به واسطه اجرای طرح یاد شده در کمیسیون است.

یک دیپلمات در اتحادیه اروپا در این زمینه می‌گوید: «بانک سرمایه‌گذاری از پیشنهاد کمیسیون رضایت ندارد زیرا این بازارهای آمریکا هستند که منبع اصلی جذب اعتبار و پول برای این بانک به حساب می‌آیند.»

بانک سرمایه‌گذاری اروپا که تاکنون سابقه هیچ گونه فعالیتی در ایران نداشته و به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای مالی وام دهنده در دنیا شناخته می‌شود سال گذشته بیش از ۶۶ میلیارد دلار از بازارهای بین‌المللی کسب اعتبار و سرمایه کرده است. این بانک نگران آن است که تهدیدهای آمریکا در باره مجازات و تحریم شریک‌های تجاری ایران سبب فرار خریداران اوراق قرضه در این نهاد مالی شود.

در حالی که شرایط لازم برای قرار گرفتن ایران در جمع کشورهای مورد تایید برای فعالیت بانک سرمایه‌گذاری اروپا در ماه مارس فراهم شد اما از آن زمان تاکنون در این موقعیت هیچ گونه تغییری مثبتی حاصل نشده و ارتقاء چنین جایگاهی پیش از هر چیز نیازمند حمایت و تایید کشورهای عضو اتحادیه و پارلمان اروپا است.

مسئولان اتحادیه اروپا در صددند این طرح را تا قبل از آغاز ماه اوت، زمان اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران به جایگاه خود برسانند.

بانک سرمایه‌گذاری اروپا که وزرای دارایی ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا اعضای هیئت مدیره آن را تشکیل می‌دهند هنوز موضع رسمی در قبال طرح کمیسیون اروپا اتخاذ نکرده است. به اعتقاد ناظران حتی در صورت اجرایی شدن این طرح این روسای بانک سرمایه‌گذاری اروپا هستند که باید فعالیت تجاری در ایران تصمیم‌گیری کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: کار ما با گاز طبیعی در بخش انرژی تمام شده

رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم به خاطر ایران ریسک کنیم

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد