جنگ تجاری با آمریکا، اتحادیه اروپا و چین را به هم نزدیک‌تر کرد

جنگ تجاری با آمریکا، اتحادیه اروپا و چین را به هم نزدیک‌تر کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در چارچوب اجرایی شدن تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم وارداتی اروپایی به آمریکا با وزیر خارجه چین در بروکسل دیدار کرد. در این دیدار موگرینی بر اهمیت همکاری‌های نزدیک‌تر میان چین و اتحادیه اروپا برای حفظ نظم جهانی و ثبات اقتصادی تاکید کرد.

آگهی

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در دیدار با وزیر خارجه چین در بروکسل اعلام کرد که جهان در شرایط آشفتگی و عدم اطمینان ژئوپلیتیک است و در این شرایط همکاری مشترک اروپا و چین اهمیتی دوچندان برای جهان دارد.

وی همچنین در واکنش به اجرایی شدن تعرفه‌های بی‌سابقه واردات اروپا به آمریکا تاکید کرد که اتحادیه اروپا از منافع خود حفاظت کرده و اقدامات متناسب را علیه واشنگتن انجام خواهد داد. موگرینی با اشاره به تمایل اروپا برای مشارکت بیشتر در مذاکرات پیرامون مسائل تجاری، تاکید کرد که این قاره با هیچ کسی در جنگ نیست. نماینده اتحادیه اروپا در سخنانش گفت: «اتحادیه اروپا و چین برای حفظ نظم جهانی مسئولیت زیادی دارند.»

نماینده سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا با بیان اهمیت گسترش همکاری‌ها بین اتحادیه اروپا و چین گفت طرفین نیازمند هم‌افزایی بیشتر و تقویت ارتباط پایدار آسیا و اروپا هستند. خانم موگرینی اظهار امیدواری کرد که ارتباط اتحادیه با چین در زمینه سیاست بین‌الملل، صلح پایدار جهانی و مبارزه با تروریسم افزایش پیدا کند.

واکنش‌های فدریکا موگرینی در حالی صورت می گیرد که ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، طی سخنانی در روز جمعه گفت که اتحادیه اروپا به زودی شکایتی را علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی تنظیم خواهد کرد و همزمان این اتحادیه در تلاش خواهد بود که از کسب و کار و منافع اقتصادی شرکت‌های اروپایی فعال در آمریکا حراست کند. رئیس کمیسیون اروپا گفت که امروز، روز بدی برای تجارت جهانی است. ما برای پیشگیری از این وضعیت، هر آنچه که می‌شد انجام دادیم.

اروپا در اقدامی تلافی‌جویانه تعرفه‌های مالیاتی روی برخی از محصولات آمریکایی وارداتی به قاره سبز را افزایش خواهد داد و گفته می‌شود شرکت‌های آمریکایی نزدیک به ۴ میلیارد یورو بواسطه این اقدام ضرر خواهند کرد. همزمان با اروپا مکزیک و کانادا هم که از روز پنجشنبه هدف تعرفه‌های دولت آمریکا قرار گرفته‌اند، از اجرای طرح‌های مقابله‌جویانه خبر داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا: تصمیم در مورد جنگ تجاری با اتحادیه اروپا خواهد بود

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایۀ اختلافات چین و آمریکا بر اَپک؛ پایان نشست سالانه بدون بیانیۀ رهبران

جنگ تجاری؛ چین آمریکا را به واکنش متقابل تهدید کرد

اتحادیه اروپا ۱۳۷ میلیارد بودجه مسدود شده لهستان را آزاد می‌کند