مجلس نمایندگان اسپانیا بررسی طرح رای عدم اعتماد به راخوی را آغاز کرد

نخست وزیر اسپانیا
نخست وزیر اسپانیا   -  Copyright  رویترز
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه

شماری از اعضای سابق حزب مردم اسپانیا به رهبری ماریانو راخوی هفته گذشته به اتهام فساد مالی مجرم شناخته شدند.

نمایندگان مجلس اسپانیا روز پنجشنبه بحث بر سر طرح رای عدم اعتماد به ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور را آغاز کردند.

شماری از اعضای سابق حزب مردم اسپانیا به رهبری ماریانو راخوی هفته گذشته به اتهام فساد مالی مجرم شناخته شدند. حزب سوسیالیست اسپانیا به رهبری پدرو سانچز پس از صدور حکم محکومیت این افراد طرح رای عدم اعتماد به نخست وزیر را ارائه کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به حکم صادره علیه حزب مردم ۲۹ نفر از افرادی که پیش از این از اعضای ارشد این حزب بودند در مجموع به ۳۵۱ سال زندان محکوم شدند. حزب مردم نیز به پرداخت ۲۵۰ هزار یورو جریمه نقدی محکوم شده است.

ماریانو راخوی مخالفان دولت را به «اغراق گویی» در مورد پرونده فساد مالی حزب مردم متهم کرده است. نخست وزیر اسپانیا تاکید می‌کند که هیچ کدام از اعضای دولت اسپانیا در فساد مالی حزب مردم دخالت نداشته‌اند.

ماریانو راخوی که در سال ۲۰۱۱ میلادی در اسپانیا به قدرت رسید از سال ۲۰۱۵ تاکنون از حمایت اکثریت اعضای مجلس نمایندگان محروم بوده است. در صورت رای عدم اعتماد نمایندگان به وی اسپانیا با بحرانی سیاسی روبرو خواهد شد.

رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا برای جانشینی ماریانو راخوی به حمایت ۱۷۶ نماینده نیاز خواهد داشت. بنا به گزارش رسانه‌های اسپانیا پدرو سانچز تاکنون حمایت ۱۷۵ نماینده را جلب کرده است.

انتظار می‌رود بحث نمایندگان مجلس در مورد طرح رای عدم اعتماد تا جمعه صبح ادامه یابد و رای گیری بعدازظهر جمعه برگزار شود.

مطالب مرتبط