جدایی‌طلبان باسک اسپانیا انحلال کامل گروه «اتا» را اعلام کردند

Basque separatist group ETA
Basque separatist group ETA
نگارش از Euronews

جدایی‌طلبان باسک خواستار جدایی این منطقه از شمال اسپانیا و جنوب فرانسه و تشکیل کشور مستقل باسک بودند

سازمان جدایی طلب باسک اسپانیا مشهور به اتا (ETA) روز پنج‌شنبه از انحلال کامل این سازمان و پایان دادن به تمام فعالیت‌‌های سیاسی خود خبر داد. به این ترتیب به آخرین شورش مسلحانه در اروپای غربی که در جریان ۶۰ سال فعالیتش بیش از ۸۰۰ کشته و هزاران زخمی و خسارت دیده بر جای گذاشته است، پایان داده شد.

در بیانیۀ رسمی این گروه که در اختیار تمام رسانه‌های اسپانیا و سازمان‌های سیاسی و اجتماعی این کشور قرار گرفته، آمده است که این سازمان زیرزمینی تمام تشکیلات خود را بطور کامل منحل کرده و به تمام فعالیت‌‌های سیاسی خود پایان داده است.

جدایی‌طلبان باسک خواستار جدایی این منطقه از شمال اسپانیا و جنوب فرانسه و تشکیل کشور مستقل باسک بودند. اتا می‌گوید که این تصمیم را با این هدف اتخاذ کرده است تا «روند رسیدن به صلح و آزادی از مسیرهای دیگری دنبال شود». اتا همچنین در بیانیه خود افزوده است که «این نتیجۀ منطقی تصمیمی است که پیش از این در سال ۲۰۱۱ میلادی برای توقف مبارزه مسلحانه گرفته شده است».

اگرچه بسیاری از باسک‌ها از این تصمیم گروه «اتا» استقبال کردند اما همچنان این نگرانی وجود دارد که اعضای این گروه تمام سلاح‌هایشان را تحویل ندهند. علاوه بر این، چگونگی به سرانجام رساندن پرونده‌های ترور مرتبط با این گروه و چگونگی جبران خسارات قربانیان حملات آنها از چالش‌هایی است که هنوز راه حلی برایشان یافت نشده است.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا پیش از این اعلام کرده بود که حتی انحلال این سازمان منجر به مصونیت اعضای آن از مجازات نخواهد شد و آنها همچنان در قبال جنایاتی که انجام داده‌اند، مسئولند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط