تعمیق بحران سیاسی ایتالیا؛ رهبر جنبش پنج ستاره خواستار برکناری رئیس جمهور شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
رهبر جنبش پنج ستاره
رهبر جنبش پنج ستاره   -   کپی رایت  رویترز

لوئیجی دی مایو، رهبر جنبش پنج ستاره ایتالیا خواستار برکناری رئیس جمهوری این کشور به دلیل «خیانت» شد.

درخواست رهبر جنبش پنج ستاره که بزرگترین حزب در پارلمان ایتالیا است به دنبال مخالفت سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری این کشور با نامزد احزاب ضدساختار برای تصدی وزارت اقتصاد و دارایی مطرح می شود.

جوزپه کنته که قرار بود ریاست دولت ائتلافی با شرکت جنبش پنج ستاره و حزب راست افراطی لیگ را برعهده بگیرد به دنبال مخالفت رئیس جمهوری با وزارت پائولو ساوونا از به دست گرفتن زمام امور در سومین قدرت بزرگ اقتصادی اتحادیه اروپا انصراف داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سرجیو ماتارلا با وزارت پائولو ساوونا، اقتصاددان ۸۱ ساله که به ضدیت با واحد پولی یورو مشهور است، مخالفت کرد. به دنبال این تصمیم لوئیجی دی مایو ضمن طرح درخواست برکناری رئیس جمهوری از سوی پارلمان اظهار داشت: «به وضوح باید بگوییم که رای دادن بی فایده است زیرا دولت ها از طرف آژانس های سنجش اعتبار اقتصادی، لابی های مالی و بانکی تعیین می شوند.»

ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست افراطی لیگ نیز گفت: «ایتالیا یک کشور آزاد نیست. کشوری است که نه به صورت نظامی بلکه به شکل مالی از طرف آلمان ها و فرانسوی ها و دیوانسالاران بروکسل اشغال شده است.»

در مقابل رئیس جمهوری ایتالیا در توجیه مخالفت خود با وزارت پائولو ساوونا تاکید کرد: «تعیین وزیر اقتصاد همواره دربردارنده پیامی اعتمادبخش یا هشدارآمیز برای کنشگران اقتصادی و مالی است.»

به دنبال انصراف جوزپه کنته از تشکیل دولت ساختارستیز ارزش سهام در بورس میلان روز دوشنبه ۱.۷ درصد افزایش یافت. سرجیو ماتارلا قرار است پیش از ظهر دوشنبه با کارلو کوتارلی، یکی از مسئولان سابق صندوق بین المللی پول دیدار کند. انتظار می رود این اقتصاددان مدافع سیاستهای ریاضتی از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل دولت موقت شود.

بیشتر بخوانید: