تلاش‌های دو مخترع معلول ایتالیایی برای تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان

تلاش‌های دو مخترع معلول ایتالیایی برای تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان
نگارش از Euronews

لوکا و دنیلو چهار سال پیش پروژه‌ای به نام «سفر به ایتالیا» را راه‌اندازی کردند که برای معلولانی که به دنبال هیجان در زندگی هستند این امکان را فراهم می‌کند تا در قالب سفر به ماجراجویی بپردازند.

لوکا پایاردی و دنیلو راگونا که سال‌ها قبل در حوادث جاده‌ای دچار قطع نخاع شده‌ و مجبور به استفاده از ویلچر هستند، از معلولیت خود به عنوان یک فرصت برای یک شروع تازه در زندگیشان استفاده می‌کنند. این دو که در تورین ایتالیا زندگی می‌کنند از ۲۰ سال پیش تاکنون با هم دوست هستند.

لوکا و دنیلو چهار سال پیش پروژه‌ای به نام «سفر به ایتالیا» را راه‌اندازی کردند که برای معلولانی است به دنبال هیجان در زندگی هستند. چنین افرادی این امکان را خواهند داشت تا در قالب سفر به ماجراجویی بپردازند.

لوکا که در حرفه معماری و موسیقی فعالیت می‌کند، می گوید: «ما سال گذشته به فوئرته‌ونتورا (جزیره‌ای آتشفشانی در اقیانوس اطلس از مجمع‌الجزایر قناری) و ریو سفر کردیم و امسال قصد داریم به لاداخ (منطقه‌ای در شمال هند) و آفریقای جنوبی برویم.»

او ادامه می دهد: «ما می‌خواهیم نشان دهیم که افراد معلول قادر به سفر و اداره زندگی روزمره خود از جمله ورزش، سفر و فعالیت در جامعه هستند.»

آخرین کار شگفت‌انگیز این دو عبور از بلندترین صخره‌‌های ایتالیا بود؛ اما دنیلو می‌گوید چالش‌های واقعی همیشه چیزهایی نیستند که از بیرون سخت به نظر می‌رسند.

او می‌افزاید: «رفتن به سر کار یا ورزش دشوار نیست؛ دشواری اصلی در خانه و محل زندگی شماست، جایی که روزانه با آن سروکار دارید.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دنیلو در تلاش برای ایجاد زندگی بهتر و راحتر برای افرادی است که شرایط مشابه وی دارند. به همین دلیل او یک فروشگاه اینترنتی ایجاده کرده که در آن محصولاتی چون لوازم جانبی صندلی چرخدار، قطعات یدکی و حتی محصولات مخصوص اردو زدن برای افراد معلول را ارائه می‌کند.

وی همچنین صندلی چرخدار فوق سبک و جمع و جور را طراحی و اختراع کرده است که می تواند به راحتی به داخل کابین هواپیما برده شود.

در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز یکی از محصول نوآورانه و شیکی که دنیلو طراحی کرده بود که در هفته مد و فشن میلان مورد استفاده مدل‌ها برای حضور بر روی صحنه قرار گرفت. قرار است از دیگر ابداعات او در هفته مد و فشن امسال رم استفاده شود.

دنیلو می گوید که افراد باید تغییرات زیادی را با توجه به تغییر وضعیت بدن خود انجام دهند، او همچنین معتقد است که شرکت‌های تجاری بیشتری باید وسایل و تجهیزات مورد نیاز معلولان را طراحی و تولید کنند.

بیشتر ببینید:

مطالب مرتبط