Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خبرنگاران خارجی برای شرکت در مراسم نابودی تاسیسات هسته‌ای به کرۀ شمالی رفتند

Beijing aiport
Beijing aiport Copyright  REUTERS/Thomas Peter
Copyright  REUTERS/Thomas Peter
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پنس: اگر کیم جونگ اون با آمریکا به توافق نرسد، کرۀ شمالی سرنوشت لیبی را پیدا خواهد کرد

آگهی

ده‌ها خبرنگار خارجی از جمله خبرنگارانی از رسانه‌های چین، روسیه و آمریکا روز سه‌شنبه از پکن با هواپیما رهسپار کرۀ شمالی شدند تا در برنامۀ برچیدن سایت آزمایش‌های هسته‌ای پیونگ یانگ شرکت کنند.

قرار است در جریان مراسمی که بین روزهای چهارشنبه تا جمعه برگزار می‌شود، سایت هسته‌ای «پونگی‌ری» که پیش از این شش آزمایش هسته‌ای در آن انجام شده، نابود شود.

این مراسم تنها چند هفته قبل از دیدار احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برگزار می‌شود؛ دیداری که برای ۱۲ ژوئن در سنگاپور برنامه‌ریزی شده است.

نابودی سایت‌های هسته‌ای کرۀ شمالی در حالی انجام خواهد شد که سخنان هفته‌های اخیر مقامات کاخ سفید دربارۀ رویکرد احتمالی واشنگتن در قبال پیونگ یانگ بر نگرانی‌های کرۀ شمالی افزوده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در اواخر ماه آوریل اعلام کرد که با توجه به شبهات دربارۀ گفتگوهای پیش رو میان واشنگتن و پیونگ یانگ، دولت ترامپ درصدد استفاده از مدل لیبی به عنوان رویکردی برای اجبار کرۀ شمالی به مذاکره و توافق با آمریکا است. این سخنان واکنش مقامات کرۀ شمالی را در پی داشت و آنها سخنان آقای بولتون را تهدید حکومت پیونگ یانگ و «حرکتی شوم و حشتناک» توصیف کردند.

محمد قذافی، رهبر لیبی در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی موافقت کرد که در ازای لغو تحریم‌ها، جاه طلبی‌های هسته‌ای خود را متوقف کند. با این وجود چند سال بعد حکومت قذافی سرنگون و خود او به دست مخالفانی که توسط آمریکا حمایت می‌شدند، کشته شد.

اگرچه پس از آن آقای ترامپ سعی کرد با رد سخنان جان بولتون از نگرانی کره‌ای‌ها بکاهد و به آنها اطمینان دهد که قصد سرنگونی این حکومت را ندارد با این وجود سخنان دیگر مقامات کاخ سفید بیانگر حاکم بودن دیدگاهی مشابۀ بولتون در میان دیگر اعضای بلندپایه دولت آمریکاست.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا با دیگر روز دوشنبه ۲۱ مه به کرۀ شمالی هشدار داد که اگر در موضوع خلع سلاح هسته‌ای با آمریکا به توافق نرسد، ممکن است سرنوشت لیبی را پیدا کند. او در جریان گفتگویی با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: «هفته گذشته بحث‌هایی دربارۀ مدل لیبی مطرح بود و رئیس جمهور بطور واضح اعلام کرد که اگر کیم جونگ اون حاضر به توافق نشود به سرنوشت لیبی دچار خواهد شد.» او افزود که آمریکا در سایۀ رهبری دونالد ترامپ، رژیم کرۀ شمالی را که که صاحب سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک است و آمریکا و متحدانش را تهدید می‌کند، تحمل نخواهد کرد.

آقای پنس در حالی این سخنان را بر زبان رانده که علیرغم دیدار نزدیک ترامپ و کیم، کرۀ شمالی هفته گذشته تهدید کرد که اگر این کشور در موضوع خلع سلاح هسته‌ای تحت فشار قرار بگیرد، مذاکرات را لغو خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: ماه آینده در سنگاپور با رهبر کره شمالی دیدار می کنم

افشاء دومین سفر رهبر کره شمالی به چین

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد