Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوزیل و گوندوغان با اشتاین‌مایر؛ پس از دیدار جنجالی با اردوغان

اوزیل و گوندوغان با اشتاین‌مایر؛ پس از دیدار جنجالی با اردوغان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسعود اوزیل و ایلکای گوندوغان در لیگ برتر انگلیس و به ترتیب برای تیم‌های آرسنال و منچستر سیتی توپ می‌زنند. عکس‌های منتشر شده از این دو فوتبالیست با آقای اردوغان به صورت گسترده در کمپین تبلیغاتی وی مورد استفاده قرار گرفته است.

آگهی

مسعود اوزیل و ایلکای گوندوغان، دو بازیکن تیم ملی فوتبال آلمان که دیدار آنها با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه جنجالی شده بود، برای ارائه توضیحاتی در مورد این دیدار، با فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان ملاقات کردند.

در عکس‌هایی که یکشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) در لندن گرفته و توسط حزب عدالت و توسعه (AKP) منتشر شد، این دو فوتبالیست پیراهن باشگاه‌های خود را به آقای اردوغان تقدیم می کنند.

مسعود اوزیل و ایلکای گوندوغان در لیگ برتر انگلیس و به ترتیب برای تیم‌های آرسنال و منچستر سیتی توپ می‌زنند. عکس‌های منتشر شده از این دو با آقای اردوغان به صورت گسترده در کمپین تبلیغاتی وی مورد استفاده قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:دیدار بازیکنان آلمانی با اردوغان جنجال‌ساز شد

عکس‌های منتشر شده از این دو فوتبالیست انتقادات بسیاری را از سوی سیاستمداران و حقوقدانان آلمانی، فدراسیون فوتبال آلمان (DFB) و همچنین کسانی که معتقدند آقای اردوغان به ارزش‌های جامعه آلمان احترام نمی‌گذارد، برانگیخته است.

روابط بین اتحادیه اروپا و ترکیه در دو سال اخیر و بدنبال کودتای نظامی نافرجام ماه ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی، به دلیل سرکوب نظامیان، کارمندان دولت، خبرنگاران و سایر اقشار جامعه رو به تیرگی گذاشته است.

دولت ترکیه پس از کودتا به بهانه حفظ امنیت بسیاری از رسانه‌ها را تعطیل، حدود ۱۶۰ هزار نفر را بازداشت و تقریبا همین تعداد از کارمندان دولتی را اخراج کرده است.

ایلکای گوندوغان که در زمان تقدیم کردن پیراهن خود به رئیس جمهور ترکیه آن را با عبارت «با احترام برای رئیس جمهور من» امضا کرده بود، بعدا اعلام کرد که قصد حضور در کمپین انتخاباتی آقای اردوغان را نداشته است.

یوآخیم لوو (Joachim Löw) ، مربی تیم ملی فوتبال آلمان، به خبرنگاران گفت: «این دو بازیکن با ما و فدراسیون تماس گرفتند و می‌خواستند این مسئله را روشن کنند. رئيس جمهور آلمان نیز پيشنهاد کرد که آنها با وی ملاقات کنند. در ملاقات ابتدا یک بحث درباره این ملاقات داشتیم ولی اکنون می‌توانیم درباره مسائل دیگر صحبت کنیم.»

رئیس جمهور آلمان، نیز عکسی با این دو بازیکن در مقابل دفتر خود در قلعه بلوو در فیسبوک منتشر کرد و در این باره نوشت که برای این دو بازیکن مهم بود که مساله را روشن کرده و سوء تفاهم‌ها را برطرف کنند.

آقای اشتاین‌مایر همچنین افزود که داستان زندگی دو بازیکن منعکس کننده سخنان وی در روز اتحاد آلمان بود که وی در آن اشاره کرده بود که مردم آلمان می‌تواند «بیش از یک میهن» داشته باشند.

رئيس جمهور آلمان گفت اوزيل به او گفته است که او در کنار آلمان خواهد ایستاد چرا که در آلمان رشد کرده است. گوندوغان نیز به وی گفته بود گرچه ترکیه به عنوان زادگاه پدر و مادرش برای او اهمیت دارد اما «آلمان به وضوح کشور و تيم من است.»

راینهارد گریندل (Reinhard Grindel)، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان که در این دیدار حضور داشت نیز گفت: «این دو فوتبالیست به ما اطمينان دادند که نمی‌خواستند با این اقدام خود هیچ پیام سیاسی را منتقل کنند. آن دو همچنین اظهار داشتند که برای ارزش‌های خود در زمین و خارج از زمین ایستاده‌اند و هویت خود را با این ارزش‌ها تعریف می‌کنند.»

آقای لوو این دو بازیکن را برای شرکت در مسابقات جام جهانی روسیه که ماه بعد برگزار می‌شود، فراخوانده است. این دو فوتبالیست در تیم ملی آلمان در پست دفاع بازی خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: بمباران بیمارستان‌ یا کشتن کودکان توجیهی ندارد؛ شولتس: حماس مسئول بحران انسانی در غزه است

رئیس جمهوری ترکیه وارد برلین شد؛ اردوغان در بحبوحه جنگ حماس و اسرائیل در آلمان به دنبال چیست؟

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه