Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زنگنه: توتال برود چین را جایگزین می‌کنیم

South Pars Onshore Facilities
South Pars Onshore Facilities Copyright Hamed Malekpour
Copyright Hamed Malekpour
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«نامردی هم حدی دارد، سختی برای همه است. در شرایط سخت هیچ همسایه‌ای نباید از سختی همسایه‌اش پایکوبی کند.»

آگهی

شرکت ملی نفت چین (CNPC) جایگزین توتال فرانسه در پروژۀ توسعه و تولید فاز ۱۱ پارس جنوبی خواهد شد؛ این خبر شامگاه چهارشنبه از سوی بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران اعلام شد.

بنا بر اعلام شبکه اطلاع رسانی نفت و گاز ایران (شانا) آقای زنگنه گفت: «این شرکت [توتال] به استناد قرارداد اعلام کرده است که اگر آمریکا معافیت از تحریم ندهد، فرآیند خروج را آغاز می‌کند... اگر توتال نتواند معافیت از تحریم را از آمریکا دریافت کند، شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی) طبق قرارداد جایگزین این شرکت فرانسوی شده و سهامش به شرکت چینی منتقل می‌شود.»

او افزود که در صورت انصراف شرکت ملی نفت چین نیز، طرح توسعه فاز ۱۱ طبق قرارداد به پتروپارس سپرده می‌شود.

بر اساس توافق ژوئیه سال ۲۰۱۷ میلادی، از مجموع این قرارداد ۴.۸ میلیارد دلاری، توتال مالک ۵۰.۱ درصد از سهام کنسرسیوم، چین ۳۰ درصد و شرکت ایرانی پتروپارس ۱۹.۹ درصد از سهام آن است.

آقای زنگنه در این باره که آیا جریمه‌‌ای برای توتال در نظر گرفته می‌شود نیز افزود: «بحث جریمه نیست، اما مبلغی که توتال تاکنون در این فاز هزینه کرده، فعلا بازپرداخت نمی‌شود.» توتال تا کنون ده‌ها میلیون دلار صرف این پروژه کرده است.

او همچنین دربارۀ توانایی‌های فنی شرکت‌های سی‌ان‌پی‌سی و پتروپارس برای اجرای طرح توسعه فاز ۱۱ گفت: «این شرکت‌ها می‌توانند بخش نخست و تولید گاز را انجام دهند و بی‌شک کار متوقف نمی‌شود.»

آقای زنگنه در واکنش به اظهارنظرهای برخی وزیران کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر تامین نفت مورد نیاز بازار در صورت تحریم ایران، گفت: «نامردی هم حدی دارد، سختی برای همه است. در شرایط سخت هیچ همسایه‌ای نباید از سختی همسایه‌اش پایکوبی کند... وقتی به فردی مصیبتی می‌رسد دیگران نباید خوشحالی کنند، ما مسلمانیم، نباید به جای این که مرهمی روی زخم‌های ما بگذارند حرفی بزنند که ما را بیازارند؛ زخم زبان از زخم شمشیر بدتر است؛ این هم می‌گذرد.»

او با اشاره به اینکه افزایش بهای نفت به نفع آمریکا است، گفت: «آمریکا در ظاهر می‌گوید موافق نفتِ گران نیست، در حالی که به‌ دلیل مالیات و با صرفه بودن تولید شیل اویل، موافق قیمت بالای نفت است.»

ایران پس از روسیه دارای دومین ذخایر گاز جهان و همچنین صاحب چهارمین ذخایر نفت جهان است.
کنسرسیوم توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی به ریاست توتال فرانسه، اولین توافقی بود که در پی توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت بزرگ به امضا رسید. تهران امیدوار بود که این توافق شرکتهای سرمایه گذار در دیگر کشورهای غربی و حتی آسیایی را تشویق به عقد قرارداد با ایران کند. با این وجود تا کنون تنها شرکت روسی زاروپژنفت توافقی ۷۴۲ میلیون دلاری را (در مارس ۲۰۱۸ میلادی) با هدف افزایش تولید در دو میدان نفتی در غرب ایران به امضا رسانده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توتال: برای ماندن در ایران شانس خیلی کمی داریم

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: با رفتن توتال ضرر نمی‌کنیم

تنش آمریکا و متحدانش با تهران در نشست شورای امنیت؛ بیانیه قدرت‌های اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران