Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: با رفتن توتال ضرر نمی‌کنیم

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: با رفتن توتال ضرر نمی‌کنیم
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توتال تنها شرکت اروپایی است که بعد از برجام در ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

آگهی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ایران با تأئید قصد شرکت توتال برای خروج از ایران گفت که یک شرکت چینی به نام سی‌ان‌پی‌سی جایگزین این شرکت نفتی فرانسوی خواهد شد.

اسدالله قره‌خانی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا ضمن تشریح شرایط سرمایه‌گذاری شرکت توتال در میدان نفتی پارس جنوبی بعد از خروج این شرکت به دلیل تحریم‌های آمریکا گفت که شرکت پتروپارس به همراه سی‌ان‌پی‌سی فعالیت را در این میدان ادامه خواهند داد، به این ترتیب که شرکت چینی سهام توتال را گرفته و مشترکا از طریق تأمین منابع فاینانسی پروژه را با شرکت پترو پارس جلو می‌برد.

قره‌خانی در مورد خروج توتال از ایران پس از اعلام خروج آمریکا از برجام گفت: «توتال شرکت چند ملیتی با سهامدارانی از کشورهای پیشرفته و بزرگ است که قطعا منافع کمپانی خود را به منافع یک کشور ترجیح می‌دهد. این یک اصل برای شرکت‌های بزرگی همچون توتال و شل محسوب می‌شود.»

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری توتال بالغ بر یک میلیارد دلار است، افزود: «البته توتال اعلام کرده که اگر دولت فرانسه بتواند موافقت ادامه فعالیتش در ایران را از آمریکا بگیرد، خارج نخواهد شد که این اتفاق هم بعید خواهد بود که بخواهد آمریکا با این موضوع موافقت کند لذا قطعا توتال از قرارداد با ایران خارج خواهد شد.»

وی همچنین گفت اگر چه با خروج توتال «شرایط همچون پیش از برجام نخواهد شد»، اما ایران بعد از این خروج «ضرر مالی آنچنانی نخواهد داشت.»

توتال تنها شرکت اروپایی است که بعد از برجام در ایران سرمایه‌گذاری کرده است. رادیو فرانسه با ذکر این موضوع از قول فرانسیس پرن، مسئول راهبردهای نفتی گروه توتال یادآوری کرده است که منافع این شرکت در آمریکا بسیار بیشتر از ایران است. بنابراین طبیعی به نظر می‌رسد که توتال منافع خود در آمریکا را بر سود قرارداد با ایران ترجیح دهد.

آقای پرن در مورد مبالغ قراردادهای جاری توتال در ایران و آمریکا جزئیاتی به رادیو فرانسه نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تردید شرکت‌های فرانسوی برای بازگشت به ایران پس از لغو تحریم‌ها؛ توتال: برنمی‌گردیم

زنگنه: توتال برود چین را جایگزین می‌کنیم

توتال: اگر از تحریم‌ها مستثنی نشویم، نمی‌توانیم در ایران بمانیم