Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر ارتباطات ایران: دولت بستن فیلترشکن‌ها را شروع کرده است

وزیر ارتباطات ایران: دولت بستن فیلترشکن‌ها را شروع کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد آذری جهرمی روز سه‌شنبه گفت که به دلیل مشکلات امنیتی ایجاد شده توسط فیلترشکن‌ها، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات مسئول جلوگیری از فیلترشکن‌ها شده است.

آگهی

وزیر ارتباطات ایران از آغاز مسدودسازی فیلترشکن‌ها توسط دولت خبر داده است.

محمد جواد آذری جهرمی روز سه‌شنبه گفت به دلیل مشکلات امنیتی ایجاد شده توسط فیلترشکن‌ها، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات مسئول جلوگیری از فیلترشکن‌ها شده است.

به گزارش ایسنا آقای جهرمی در حاشیه مراسمی در هفته ارتباطات ضمن تاکید بر اینکه فیلترشکن‌ها نوعی باج‌افزار محسوب می‌شوند که اقدام به جمع‌آوری اطلاعات کاربران می‌کنند افزود: «نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج‌افزار شود و باید جلوی اینها گرفته شود. به همین دلیل این حرکت آغاز شده و طبق قانون هم بوده است و مشکل مقرراتی درباره این مساله وجود ندارد.»

وی با اشاره غیرمستقیم به موضوع مسدود شدن تلگرام و اذعان به «مخالفت بسیاری از مردم» با این موضوع گفت: « بنا نیست به این موضوع بپردازیم که با دستور فیلترینگی که آمده و با مخالفت بسیاری از مردم مواجه شده است، می‌توانیم به باج‌افزارها و فیلترشکن‌ها اجازه دهیم که در کشور توسعه پیدا کنند.»

بیشتر بخوانید:

عکس از تسنیم
آذری جهرمی، وزیر ارتباطاتعکس از تسنیم

باج افزارها به گونه‌ای از بدافزارها گفته می‌شود از طرق مختلفی مانند «کرم‌ها» منتشر می‌شود و پس از نصب و اجرا، شروع به رمزگذاری هارددیسک کاربران کرده و در مواردی با از کار انداختن سیستم عامل برای ره‌اندازی مجدد از کاربر درخواست پرداخت مبلغ می‌کند.

با این وجود به نظر کارشناسان فیلترشکن‌ها، باج‌افزار نیستند. اگرچه برخی از فیلترشکن‌ها اقدام به جمع‌آوری اطلاعات کاربران می‌کنند اما به آنها باج افزار گفته نمی‌شود بلکه «جاسوس افزار» هستند.

فریبرز شکوهمند، کارشناس امنیت سایبری در گفتگو با اقتصاد آنلاین با تاکید بر این موضوع گفت: «فکر نمی‌کنم تا به حال فیلترشکن های معروف اقدام به چنین کاری کرده و طراحان آن ها از کاربری تقاضای وجه نقد داشته باشند.»

وی در ادامه با استفاده از ابزارهای ارتباطی و «پیام‌رسان داخلی» را انتخاب کابران خواند و افزود: «البته هنوز ابراز نارضایتی از اقدام انجام شده در خصوص مسدود شدن وجود دارد. اما واقعیت این است که هم پیام‌رسان‌های داخلی به تدریج جایگاه خود را پیدا می‌کنند که البته نیاز به زمان دارد و هم دستگاه‌های مختلف اجرایی و قضایی خود را به‌روزرسانی می‌کنند چرا که محیط ارتباطی دنیا تغییر کرده و نوع برخورد با فضای مجازی باید اصلاح شود.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران همچنین استفاده زیاد کاربران ایرانی از فیلترشکن‌ها را مطلوب کسانی دانست که به دنبال «براندازی در کشور» هستند. آذری جهرمی گفت: «وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۸۹ جزو برنامه‌هایی که برای براندازی جمهوری اسلامی داشت، توسعه فیلترشکن بود و حتی گوشی‌های اپل را به نوعی در بازار ایران عرضه می‌کرد که بدون فیلترشکن کار نکنند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش اختصاصی؛ گفتگو با تهرانی‌هایی که با فیلترشکن سعی دارند با جهان در ارتباط بمانند

حکومت ایران برسر دو راهی ممنوعیت و یا آزادی شبکه‌های اجتماعی

سانسور تصویر دو ورزشکار زن در تلویزیون چین؛ آیا پای واقعه تیان‌آن‌من در میان است؟