دولت فرانسه: از منافع شرکت‌های فرانسوی در ایران قاطعانه دفاع می‌کنیم

دولت فرانسه: از منافع شرکت‌های فرانسوی در ایران قاطعانه دفاع می‌کنیم
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز سه‌شنبه گذشته تنها دقایقی پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج واشنگتن از برجام، استیون منوچین،‌ وزیر خزانه‌ داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد پس از بازگشت تحریم‌ها، مجوز فروش هواپیماهای بویینگ و ایرباس به ایران لغو خو

آگهی

دولت فرانسه به شرکت‌های فرانسوی که با ایران قرارداد همکاری تجاری دارند قول داد با وجود خروج آمریکا از برجام، از منافع آنها «قاطعانه» دفاع کند تا تأثیر این تصمیم دونالد ترامپ بر فعالیت آنها به حد اقل برسد.

وزرای امور خارجه و اقتصاد فرانسه روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت در محل وزارت اقتصاد این کشور در پاریس میزبان نمایندگان حدود ۶۰ شرکت فرانسوی دارای قرارداد همکاری تجاری با ایران بودند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در یک نشست خبری پس از این دیدار گفت: «ما به آنها (نمایندگان شرکت‌ها) گفتیم تصمیم قاطعانه داریم تا برای جلوگیری از تأثیر منفی تصمیم آمریکا بر منافع شرکت‌های فرانسوی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند تلاش کنیم.»

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه نیز در این زمینه گفت: «باید به توافق‌ها احترام گذاشته شود. خطر در بخش اقتصاد نباید نادیده گرفته شود زیرا بسیاری از شرکت‌های ما در بخش‌های هواپیماسازی، داروسازی، انرژی و خودروسازی به طور جدی در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند.»

وزیر اقتصاد فرانسه اظهار امیدواری کرد که دیگر قدرت‌های اروپایی یعنی بریتانیا و آلمان نیز در «اقدامی هماهنگ» از مقام‌های آمریکا بخواهند که در این زمینه «استثناهایی» قائل شوند و به قراردادهایی را که شرکت‌های اروپایی با «حسن نیت» با طرف‌های ایرانی امضا کرده‌اند احترام گذاشته و اجازه دهند که مهلت اعتبار آنها تمدید شود.

بیشتربخوانید:

آقای لومر تأکید کرد که فرانسه منتظر «تصمیم عینی» اتحادیه اروپاست تا به این ترتیب به «حاکمیت اقتصادی» اروپا احترام گذاشته شود.

روز سه‌شنبه گذشته تنها دقایقی پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج واشنگتن از برجام، استیون منوچین،‌ وزیر خزانه‌ داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد پس از بازگشت تحریم‌ها، مجوز فروش هواپیماهای بویینگ و ایرباس به ایران لغو خواهد شد.

بر این اساس شرکت‌هایی که پیش از این همکاری‌های خود را با ایران آغاز کرده‌اند، تنها چند ماه فرصت دارند تا به این همکاری‌ها پایان دهند.

ایران نیز روز ۲۱ اردیبهشت از شرکت ایرباس خواست تا موضع خود را در قبال ادامه اجرای قرارداد فی‌مابین اعلام کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بی‌‌پی‌آی فرانسه حمایت از شرکت‌ها برای تجارت با ایران را متوقف کرد

آغاز به کار وبسایت خوش‌خبر، پایگاهی که خبر بد ندارد

منافع کدام شرکت‌های خارجی در ایران با خروج آمریکا از برجام به خطر می‌افتد؟