Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پایان رای گیری در انتخابات سراسری پارلمانی عراق

رویترز
رویترز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش کمیسیون انتخاباتی عراق نرخ مشارکت در انتخابات پارلمانی سراسری روز شنبه در این کشور از ۴۴,۵۲ درصد تجاوز نکرد.

آگهی

رای گیری در انتخابات سراسری پارلمانی عراق ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی در این کشور پایان یافت.

بر اساس گزارش های رسیده چهارمین انتخابات سراسری عراق پس از سرنگونی صدام حسین و اولین انتخابات پارلمانی در این کشور پس از متلاشی شدن گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش به دور از هر گونه حادثه امنیتی برگزار شد. این در حالی است که داعش پیشتر تهدید کرده بود مراکز رای گیری و رای‌دهندگان عراقی را هدف حملات خود قرار خواهد داد.

در حالی که حدود بیست و پنج میلیون از جمعیت سی و هشت میلیونی عراق برای این انتخابات ثبت نام کرده بودند نیمی از آنها در رای گیری مشارکت نکردند تا بدین ترتیب رکورد کمترین میزان شرکت کننده درانتخابات پس از نخستین انتخابات سال ۲۰۰۵ در این کشور رقم بخورد. انتخابات ژانویه ۲۰۰۵ پس از سقوط صدام حسین و برای تهیه پیش نویس قانون اساسی عراق برگزار شد و در آن هفتاد و نه درصد از واجدین شرایط رای های خود را در صندوق ها ریختند.

به گزارش کمیسیون انتخاباتی عراق نرخ مشارکت در انتخابات پارلمانی سراسری روز شنبه در این کشور از ۴۴,۵۲ درصد تجاوز نکرد.

در انتخابات جاری بیش از ۷ هزار نامزد در ۱۸ استان بر سر ۳۲۹ کرسی مجلس با هم رقابت می‌کنند.

عراق، این کشور تولید‌کننده بزرگ نفت، از زمان حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام حسین دستخوش ناآرامی‌ بوده است و بسیاری از شهروندان عراقی ناامیدی خود را برای بهبود عمده‌ در وضعیت ابراز داشته‌اند.

اختلافات عمیق مذهبی و قومی میان سه دسته شیعه، سنی و کردها پابرجا مانده است و تنش‌های فرقه‌ای که در سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۰۷ به جنگی داخلی منجر شد، همچنان معضل امنیتی بزرگی به شمار می‌رود.

در ساختار قدرت پست نخست‌وزیری سهمیه شیعیان در نظر گرفته شده است، رئیس مجلس از اهل سنت خواهد بود و رئیس‌جمهور تشریفاتی نیز به کردها خواهد رسید. روسای سه قوه از سوی مجلس تعیین می‌شوند.

عکس از رویترز
نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، رای خود را در یک شعبه اخذ رای در اربیل به صندوق انداختعکس از رویترز

حزب‌ الدعوه که از سال ۲۰۰۶ بدین سو نخست‌وزیری را در دست دارد امسال با دو کاندیدای متفاوت در انتخابات حضور یافته است. از سویی حیدر عبادی نخست‌وزیر فعلی ائتلاف «النصر» را رهبری می‌کند و از سوی دیگر نوری‌ مالکی، نخست وزیر پیشین و معاون رئیس‌جمهور هدایت ائتلاف موسوم به دولت قانون را برعهده دارد.

تحلیلگران معتقدند در انتخابات پیش رو حیدر عبادی، نخست‌وزیر، از حاشیه امن پیشتازی برخوردار باشد، گرچه پیروزی برای او قطعی نیست. درحالی که عبادی در بهبود وضعیت اقتصادی عراق ناکام بوده، پیروزی بر داعش در ماه‌های اخیر موقعیت سیاسی او را بهتر کرده است.

آقای عبادی که با شعار فراقومیتی-فرامذهبی وارد انتخابات شده است، در نقطه مقابل نوری مالکی قرار دارد که بر جذب آرای شیعیان تمرکز کرده است. منتقدان آقای مالکی، سیاست‌های فرقه‌گرایانه‌ی او را به هنگام حکومت هشت ساله بر عراق زمینه‌ساز نارضایتی بخشی از جمعیت اهل سنت و ظهور داعش قلمداد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درخواست پارلمان عراق برای محاکمه نوری المالکی

عکس از رویترز
نوری المالکی نخست‌وزیر سابق عراق رای خود را در در بغداد صندوق انداختعکس از رویترز

حتی اگر ائتلاف «النصر» به رهبری عبادی بیشتر کرسی‌های مجلس را کسب کند، او هنوز به مذاکره با دیگر احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی نیاز دارد. مجلس از زمان آغاز به کار ۹۰ روز وقت دارد تا دولت جدید را معرفی کند.

رقیب دیگر آقای حیدر عبادی در انتخابات جاری، هادی العامری فرمانده گروه شبه‌نظامی سپاه بدر است که ائتلافی متشکل از ۵ گروه شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران را تحت عنوان «اتحاد فتح» رهبری می‌کند. پیروزی ائتلاف هادی العامری، که درنظر دارد از فتوحات نظامی‌اش به مثابه اعتباری برای کسب مقام سیاسی استفاده کند، در حقیقت پیروزی برای ایران به شمار می‌رود که در جنگ‌های نیابتی بر سر افزایش نفوذ در خاورمیانه نقشی پررنگ دارد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا ایران را به تلاش برای دخالت در انتخابات عراق متهم کرد

روحانی: پول سلاح عراق و نیازهای مردم سوریه را ما دادیم

طارق هاشمی: ایران در پشت منازعات فرقه ای در عراق است

آگهی

مقتدی صدر، روحانی شیعه نیز با ائتلاف «اتحاد انقلابیون برای اصلاحات» در انتخابات شرکت کرده است.

در میان مناطق اهل سنت نیز انتظار می‌رود اسامه نجیفی با ائتلاف متحدون و ایاد علاوی با حزب‌الوطنیه به کرسی‌هایی از پارلمان دست یابند.

حزب دمکرات، اتحادیه میهنی کردستان و جنبش گوران نیز از احزاب کرد به شمار می‌روند که در انتخابات حاضر شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جدایی مقتدی صدر از ایران؛ چرا و چگونه؟

خبرنگاری که به سوی بوش کفش پرت کرد نامزد انتخابات مجلس عراق شد

آمریکا ایران را به تلاش برای دخالت در انتخابات عراق متهم کرد