Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سودان جنوبی؛ آتش جنگ قومی و بحران انسانی

سودان جنوبی؛ آتش جنگ قومی و بحران انسانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنگ داخلی در سودان جنوبی به پنجمین سال خود رسیده است از سال ۲۰۱۳ تا کنون ۱۰۰ کمک‌رسان جانشان را از دست داده اند.

آگهی

سودان جنوبی همچنان با خشونت روبرو است. جنگ داخلی در این کشور،‌ دو سال پس از استقلال آن از سودان آغاز شد. پس از استقلال، دهه‌ها جنگ قبیله‌ای پایان یافت اما خیلی زود رقابت‌های قدیمی ظاهر گردید.

پس از آنکه سالوا کیر مایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی که ازقبیله دینکاست، معاون خود ریک ماچار را که از قوم فنوئر است، اخراج کرد. به این ترتیب،‌ در این کشور نوپا دوران جدیدی از خشونت آغاز شد: از آن زمان سودان جنوبی درگیر جنگ قومیتی است. تجاوز به عنف در این درگیری‌ها امری عادی است و به صورت سلاح جنگی به کار گرفته می شود.

پس از گذشت ۵ سال از جنگ داخلی این کشور با قحطی و بحران انسانی روبروست.

گروه‌های مختلف می‌خواهند نواحی بیشتری را تحت اشغال خود درآورند

در سرتاسرمسیر باند فرودگاه بنتیو، مرکز ولایت واحد سودان جنوبی، اردوگاه آوارگان داخلی، اسکلت جسدهای سوخته و خودروهای منفجر شده پراکنده است. اولین درگیری های جنگ داخلی در سال ۲۰۱۳ در اینجا رخ داد. امروز پس از مدتی آرامش نسبی، جنگ بین نیروهای دولتی و مخالفین دوباره شدت گرفته است. در فاصله ده کیلومتری این جاده نبردهایی در جریان است.

رئیس هیئت اعزامی سازمان ملل می گوید که موج جدید درگیری‌ها نتیجه دور جدید مذاکرات صلحی است که قرار است این ماه در اتیوپی برگزار شود.

هیروکو هیراهراما،‌ رئیس هیئت اعزامی سازمان ملل در سودان می‌گوید:‌ «گروه‌های مختلف می‌خواهند موقعیت سیاسی خود را بهتر کنند که معنیش این نیست که فقط دست به اقدامات سیاسی خواهند زد، بلکه باید ناحیه بیشتری را تحت اشغال خود درآورند. چون وقتی گفتگو برای احیای کشور آغاز شود برای اجرای پیمان صلح از هر کس خواهند پرسید: که هستی، در کجا هستی و نماینده کدام ناحیه هستی؟»‌

بیشتر بخوانید:

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وضعیت رقت‌بار انسانی، دو میلیون نفر آواره

جنگ داخلی در سودان جنوبی به پنجمین سال خود رسیده است. درگیری‌های مسلحانه ادامه دارد و احتمال گسترش آن در ولایت واحد، جونقلی و استوائیه و نیل علیا وجود دارد اما سازمان‌های غیر دولتی می‌گویند که احتمالا آغاز مجدد درگیری‌ها در غرب کشور نیز وجود دارد.

درگیری‌ها منجر به وضعیت انسانی رقت آوری شده است. دو میلیون نفر به کشورهای همسایه پناه برده و دو میلیون نفر هم درون کشور آواره و بی‌خانمان شده اند. بزرگترین اردوگاه مردم بی پناه اینجا در بنتیو است. حدود ۱۲۰هزار نفر در این سکونتگاهی که عنوان «اردوگاه حفاظت از غیر نظامیان» را دارد، تحت حفاظت سازمان ملل قرار گرفته‌اند. سازمان‌های غیردولتی و اداراتی بین المللی مثل یونیسف در کمک رسانی به آنها همکاری می‌کنند.

مصطفی بن مسعود،‌ نماینده یونیسف در شهر بنیتو می‌گوید:‌ «وضعیت انسانی تقریباً غیر قابل تحمل شده است؛‌ برخی نواحی هفته‌ها در انزوای مطلق قراربه سر می‌برند. از سال ۲۰۱۳ تا کنون ۱۰۰ کمک‌رسان جانشان را از دست داده اند. وضع مردم عادی که در معرض خشونت قرار دارند از این هم بدتر است. در شش هفته گذشته به علت جنگ‌هایی که در این ناحیه در گرفته است،‌ ۳۰هزار کودک نتوانسته اند به مدرسه بروند.»

بحران قحطی؛ کودکانی که از سوء تغذیه رنج می‌برند

درگیری‌ها بر عملیات کمک‌رسانی تأثیر گذاشته است. وضعیت دسترسی مردم به غذا روز به روز وخیم‌تر می شود. سال گذشته رسماً وضعیت قحطی در برخی نواحی ولایت واحد اعلام شد.۱۰۰ هزار نفر در وضعیت گرسنگی شدید به سر می‌برند.

امروز، در نتیجه درگیریها، بیش از ۶ میلیون نفر در سودان جنوبی امنیت غذایی ندارند. اولین نشانه های این وضعیت ناگوار تعداد کودکانی است که از سوء تغذیه رنج می برند. اینجا در بیمارستان بنتیو تعدادشان هر هفته بیشتر می شود.

گیتائو نیکولاس سیقه،‌ مدیر برنامه غذا سازمان «کمک‌های بشردوستانه»‌ موسوم به CARE می‌گوید:‌ «در حال حاضر ۱۲۰ مورد سوء تغذیه شدید داریم و هر ماه تعداد این موارد بیشتر می شود تازه این فقط به آوارگان داخلی مربوط می شود. اگر به وضعیت این کودکان رسیدگی نشود، خواهند مرد.»‌

در بین این مادران تعدادی که از شهر لیر می‌آیند، بیشتر می‌شود. آتش جنگ در این شعله ور است . جمعیت این ناحیه ۹۰ هزار نفر است. نیاجیل ۳۰ ساله با ۵ فرزندش،۶ روز بدون غذا راه رفته اند تا خود را به بیمارستان برسانند. پسرش به شدت از سوء تغذیه رنج می‌برد. او می‌گوید: «خیلی‌ها مردند، خیلی‌ها فرار کردند و به بوته زارها پناه بردند، اما از آن زمان دیگر دیده نشدند. به اجساد زیادی برخوردم که روی زمین افتاده بودند و کسی دفنشان نکرده بود. وقتی اینها را دیدیم فرار کردیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد: قحطی در سودان جنوبی شامل نیمی از جمعیت خواهد شد

رویترز: اسرائیل مجوز از سر گیری تجارت مواد غذایی تازه به نوار غزه را صادر کرده است

کامیون‌های حامل کمک‌های انسانی به غیرنظامیان فلسطینی از گذرگاه کرم‌شالوم وارد غزه می‌شوند