Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا از برجام خارج شد

آمریکا از برجام خارج شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا از برجام خارج شد

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا عصر سه‌شنبه در جریان سخنرانی که ۱۱ دقیقه طول کشید، اعلام کرد که کشورش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی خارج می‌شود و تحریم‌هایی که در چهارچوب این توافق لغو شده بودند را بار دیگر علیه تهران به اجرا می‌گذارد.

او همچنین افزود که آمریکا قصد دارد علاوه بر این تحریم‌ها، مجازاتهای اقتصادی سنگینی را علیه ایران وضع کند و چنانچه شرکتهای بین‌المللی این تحریم‌ها را نقض کنند با تنبیهات سخت آمریکا مواجه خواهند شد.

دونالد ترامپ ایران را حامی تروریسم بین‌الملل و بی‌ثبات کنندۀ منطقۀ خاورمیانه توصیف کرد و افزود که برجام نتوانسته است از آمریکا در قبال جنون سلاح هسته‌ای ایران حمایت کند.

تنها حامیان این تصمیم دونالد ترامپ، اسرائیل و عربستان سعودی بودند اما در مقابل، سران اتحادیه اروپا همچنین دیگر امضا کنندگان توافق هسته‌ای، ضمن ابراز تاسف در قبال این خبر، بر پایبندی خود بر برجام تاکید کردند.

ایران در چهارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موافقت کرده بود که در ازای لغو بخشی از تحریم‌های بین‌المللی، برنامه‌های هسته‌ای خود را محدود کند و اکنون این احتمال وجود دارد که با خروج آمریکا، عمر این توافق نیز به پایان برسد و بر بحران‌های منطقه‌ای افزوده شود.

بیشتر بخوانید:

در ادامه آخرین اخبار و واکنش‌ها به تصمیم دونالد ترامپ همچنین بخشی از سخنان ترامپ و دیگران رهبران سیاسی در پی انتشار این خبر ارائه می‌شود.

واکنش حسن روحانی

رئیس جمهوری ایران در واکنش به تصمیم ترامپ گفت: امشب ما شاهد یک تجربۀ مهم بودیم و به همان نتیجه‌ای رسیدیم که در چهل سال گذشته شاهد آن بودیم. این که ایران به تعهدات خود پایبند است و آمریکا هیچگاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.

آمریکا همواره با ایران رفتار خصمانه‌ای داشته است؛ از کودتای زمان دکتر مصدق گرفته تا دخالتهای آمریکایی‌ها در ایران در رژیم سابق و همچنین سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس و اقدامات این کشور در قبال مردم منطقۀ خاورمیانه و شمال آفریقا.

آمریکایی‌ها امشب اعلام کردند که از برجام خارج شدند. این درواقع تصریحی بود بر کاری که آنها در ماههای گذشته هم به شکل دیگری انجام داده بودند.

آمریکا بگوید که از زمان ایجاد توافق هسته‌ای تا کنون کی به توافق خود عمل کرده است؟ آیا جز چند بیانیه و چند امضا به توافقات خود در چهارچوب برجام عمل کرده است؟

دولت ایران به استناد اعلامیه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره به تعهدات خود عمل کرده است. برجام یک توافق چند جانبه و یک توافق بین‌المللی بوده که به تایید شورای امنیت سازمان ملل نیز رسیده است. بنابراین آمریکا رسما امشب اعلام کرد که به تعهدات بین‌المللی توجهی ندارد. قبل از برجام نیز آقای ترامپ از توافق بسیار مهم آب و هوایی پاریس و همچنین توافقات تجاری بین‌المللی خارج شده بود.

مردم ایران در همین دقایق شاهد بودند که تنها رژیمی که از این تصمیم دونالد ترامپ حمایت کرد، رژیم اسرائیل بود.

از این لحظه توافق هسته‌ای، بین ایران و پنج کشور بزرگ خواهد بود و باید دید که دیگر کشورهای امضا کننده در این باره چگونه عمل خواهند کرد.

من به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند روز آینده با امضاکنندگان اروپایی و همچنین چین و روسیه وارد گفتگو شود. اگر در این مدتِ کوتاه با این شرکا در موضوع برجام به توافق رسیدیم به اجرای برجام ادامه خواهیم داد، در غیراینصورت تصمیم جدیدی خواهم گرفت.

مردم ایران نگران نباشند زیرا پیش از این پیش‌بینی کرده بودیم که ترامپ به تعهدات خود پایبند نباشد و بر این اساس تصمیمات لازم را اتخاذ کرده بودیم.

تصمیمی که در زمینه ارز گرفتیم در همین راستا بود. آرامش و ثبات بازار ادامه خواهد داشت و ارز مورد نیاز را به خوبی تأمین خواهیم کرد. در کالاهای اساسی نیز هیچ نگرانی نباید وجود داشته باشد.

ما با اعضای وفادار به برجام، به رایزنی خواهیم پرداخت و همه چیز وابسته به منافع ملی ماست. اگر منافع ملی ما در چهارچوب برجام حفظ شود، به برجام ادامه خواهیم داد اما اگر برجام تنها پیمانی روی کاغذ باشد، تصمیم دیگری خواهیم گرفت.

آگهی

او درنهایت افزود: خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

واکنش فدریکا موگرینی

رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا در واکنش به سخنان دونالد ترامپ بار دیگر بر پایبندی این اتحادیه بر توافق هسته‌ای تاکید کرد و گفت که از نظر اتحادیه اروپا برجام ادامه دارد و بروکسل از تبعات تحریم‌های آمریکا نگران است.

خانم موگرینی تاکید کرد که این اتحادیه از منافع خود دفاع می‌کند و همچنان طرفدار حفظ برجام است.

او همچنین افزود: پیام من به مردم ایران این است اجازه ندهید که هیچکس این توافق هسته‌ای را از بین ببرد. این توافق، یک موفقیت دیپلماتیک بزرگ است که به همه نشان داد که حتی اگر موانع بزرگ باشد باز هم می‌توان به یک راه حل دست یافت.

آگهی

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سخنرانی بنیامین نتانیاهو

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا گفت: دونالد ترامپ یک حرکت تاریخی انجام داد و اسرائیل از رئیس جمهور ترامپ برای این اقدام شجاعانه‌اش، تشکر می کند. زیرا از زمان انعقاد توافق هسته‌ای، ایران فعالیتهای خود را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متوقف نکرده بلکه پنهان کرده است.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سخنرانی دونالد ترامپ دربارۀ توافق هسته‌ای ایران

 • حکومت ایران، کشور پیشتازِ حامی تروریسم در دنیاست. این کشور از حزب الله، حماس و طالبان حمایت کرده است.

 • ایران در سال‌های گذشته آمریکایی‌ها را ربوده، اماکن متعلق به آمریکا را بمباران کرده و اتباع آمریکا را شکنجه داده است.

 • حکومت ایران از طریق غارت منابع کشور خود، به حمایت از تروریسم پرداخته است.

 • در سال‌های گذشته دولت آمریکا وارد توافق هسته‌ای با ایران شد. بر روی کاغذ قرار بود این توافق هسته‌ای از آمریکا در قبال جنون سلاح هسته‌ای ایران حمایت کند اما در واقع توافق هسته‌ای به حکومت ایران کمک کرد که به غنی سازی اورانیوم بپردازد. این توافق تحریم‌های فلج کنندۀ ایران را لغو کرد و هیچ محدودیتی برای رفتارهای سوء ایران تعیین نکرد.

 • دادن پول نقد از سوی آمریکا به ایران در چهارچوب توافق هسته‌ای، مایع شرمساری من به عنوان یک آمریکایی است.

 • ما شواهدی در دست داریم که نشان می‌دهد که ادعاهای ایران دروغ است، هفتۀ گذشته اسرائیل مدارکی را منتشر کرد که دروغ بودن ادعاهای ایران را ثابت کرد.

 • پس از برداشته شدن تحریم‌ها، دیکتاتوری ایران با پولهایی که به دست آورد توانست هرج و مرج را در منطقه صادر کند.

 • این توافق آنقدر بد تهیه شده که باعث می‌شود ایران در زمانی کوتاه باز هم به سلاح هسته‌ای دسترسی یابد.

 • این توافق نتوانسته است به بازرسان امکان بررسی اماکن نظامی ایران را بدهد و در این توافق، تمهیدات لازم برای مجازات ایران در صورت انجام تخلف در نظرگرفته نشده است.

 • من در اکتبر گذشته اعلام کردم که این توافق یا باید اصلاح شود و یا به عمر آن پایان داده شود. سه ماه بعد نیز این هشدار را تکرار کردم. پس از آن با شرکای خود در سراسر جهان از جمله در اروپا و خاورمیانه مشورت کردم. همۀ ما در عزممان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای مصمم هستیم.

 • این مشورتها به من ثابت کرد که این توافق در ذات خود ناقص است و با این توافق نمی‌توانیم جلوی دستیابی ایران به بمب هسته‌ای را بگیریم.

 • بنابراین من امروز اعلام می کنم که آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج خواهد شد و فرمانی را امضا می‌کنم تا تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران دوباره به اجرا گذاشته شود.

 • ما سخت‌ترین مجازاتهای اقتصادی را علیه ایران به اجرا می‌گذاریم.

 • من وقتی وعده‌ای می‌دهم به وعده خود عمل می‌کنم.

 • در حالی که من در حال سخنرانی هستم، نماینده من در حال سفر به کره شمالی است تا تمهیدات لازم را برای رسیدن به توافق جدیدی با کره شمالی فراهم کند.

 • من ضمن مخالفت با سیاستهای دولت ایران، حمایت خود را از مردم ایران حمایت می‌کنم.

 • رهبران ایران مسلما خواهند گفت که توافق جدیدی را قبول نخواهند کرد اما واقعیت این است که آنها دنبال این خواهند بود تا توافق جدیدی را به سرانجام برسانند و اگر آنها آمادۀ این کار باشند، من نیز استقبال خواهم کرد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

علت اعلام تصمیم ترامپ زودتر از موعد مقرر چه بود؟

آگهی

دونالد ترامپ به جای موعد از پیش تعیین شده یعنی ۱۲ مه، روز سه‌شنبه ۸ مه را برای اعلام تصمیم جدید خود در قبال توافق هسته‌ای انتخاب کرد. این اقدام او حتی شگفتی همکاران او در کاخ سفید را نیز در پی داشت.

اگرچه علت این کار او هنوز مشخص نیست اما برخی معتقدند از آنجا که هفته آینده قرار است سفارت آمریکا در بیت‌المقدس بازگشایی شود، آقای ترامپ سعی کرده است از افزایش تنش‌ها جلوگیری کند.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گفتگوی تلفنی رهبران اروپایی

امانوئل مکرون، آنگلا مرکل و ترزا می، رهبران سیاسی سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا امشب در ساعت ۱۷:۳۰ به وقت گرینویچ (۱۰ شب به وقت تهران) با یکدیگر بصورت تلفنی در موضوع تصمیم ترامپ درباره توافق هسته‌ای گفتگو خواهند کرد.

آگهی

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دونالد ترامپ تصمیم گرفته است که از توافق هسته‌ای خارج شود

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقامات آمریکا اعلام کرد که دونالد ترامپ تصمیم به خروج از برجام گرفته است.

بیشتر بخوانید: در صورت خروج آمریکا از برجام، واکنش‌های احتمالی ایران چه خواهد بود؟

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آگهی

اتحادیه اروپا در نشست مشترک با عراقچی بر حمایت از برجام تاکید کرد

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در جریان نشست مشترک با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، بار دیگر بر حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد. این نشست تنها چند ساعت قبل از اعلام تصمیم دونالد ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران برگزار شد.

نمایندگان سه کشور اروپاییِ امضا کنندۀ این توافق یعنی آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه هلگا اشمید، معاون رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک بر حمایت دوباره از برجام و اجرای آن از سوی همه طرفها تاکید کردند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان اعلام کرد: «به کمک این توافق، نه تنها منطقه بلکه جهان نیز امن‌تر خواهد شد... به همین دلیل اتحادیه اروپا همچنان در تلاش است تا با همۀ توانش از حفظ این توافق حمایت کند.»

در این بیانیه آمده است: «ما تا زمانی که ایران به تعهداتش در قبال برجام عمل کند، به اجرای برجام ادامه خواهیم داد... در روزهای پیش رو مهم خواهد بود که تمام طرفهای این توافق، با یکدیگر همچنان در ارتباط باشند تا به این ترتیب بتوان از وقوع تنش‌های غیرقابل کنترل جلوگیری کرد.»

آگهی

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بدبینی عمیق بریتانیا دربارۀ تصمیم دونالد ترامپ

دیپلماتهای ارشد بریتانیا می‌گویند که کشورشان نسبت به تصمیم جدید آقای ترامپ در قبال توافق هسته‌ای ایران «عمیقا بدبین» است و این احتمال بسیار قوی وجود دارد که دونالد ترامپ حتی اگر تمام این توافق را نیز بطور کامل به کناری ننهد، از بخش‌های کلیدی آن خارج شود.

همچنین گفته می‌شود که اگرچه رئیس جمهوری فرانسه تلاش کرده تا آقای ترامپ را برای ماندن در این توافق متقاعد کند اما ظاهرا در راضی کردن او ناکام بوده است.

دیگر مقامات اروپایی از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا نیز در هفته‌های گذشته به شیوه‌های گوناگون سعی در راضی کردن رئیس جمهوری آمریکا برای ماندن در این توافق داشتند.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آگهی

فرانسه: دونالد ترامپ هیچ اشاره‌ای به تصمیم خود مبنی بر خروج از برجام نکرده است

امانوئل مکرون، رویس جمهوری فرانسه می‌گوید که رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوی تلفنی با وی هیچ اشاره‌ای به تصمیم خود دربارۀ توافق هسته‌ای ایران نکرده است.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ظریف: اگر ترامپ دست به اشتباه برهم زدن برجام بزند، یقینا در شرایط بدتری مجبور خواهد شد حقوق مردم ایران را بپذیرد

بنا بر گزارش تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران عصر سه‌شنبه اعلام کرد: «اگر امروز آقای ترامپ این اشتباه را مرتکب شود و این دستاوردی که هم دستاورد ایران و هم دستاورد آنها بوده است را زیر پا بگذارد، هیچگاه نخواهد توانست حتی به چنین قراردادی (برجام) برسد. این یک واقعیت است. چونکه از نظر آنها، ایران در یک شرایط بسیار بد وارد مذاکرات شد.»

----------------------------------------------------------------------------------------

آگهی

دونالد ترامپ به امانوئل ماکرون گفته است که از توافق هسته‌ای خارج می‌شود

نیویورک تایمز به نقل از منبعی که در جریان مکالمۀ تلفنی رهبران دو کشور آمریکا و فرانسه قرار گرفته اعلام کرد: «ایالات متحده آمریکا قصد دارد تمام تحریم‌هایی را که در چهارچوب توافق هسته‌ای لغو شده بود، دوباره تحمیل کند و همچنین مجازاتهای اقتصادی بیشتری را علیه این کشور به اجرا بگذارد.»

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دونالد ترامپ در آخرین پیام توییتری خود به جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا در موضوع توافق هسته‌ای انتقاد کرد و نوشت: «جان کری نمی‌تواند از این واقعیت که فرصتش را داشت اما آن را نابود کرد، چشم بپوشد. جان از مذاکرات کنار بایست، تو به کشورت آسیب می‌زنی.»

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آگهی

بنا بر اعلام کاخ سفید، دونالد ترامپ قصد دارد پس از گفتگوی تلفنی با رئیس جمهوری فرانسه و قبل از اعلام رسمی تصمیمش برای همگان، کنگره را در جریان این تصمیم خود قرار دهد.

مارک شورت، مدیر امور قانون‌گذاری در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که قرار است بزودی قانوگذاران آمریکا از تصمیم دونالد ترامپ دربارۀ ایران مطلع شوند.

او افزود: «بدون شک ایران همچنان به مشکل‌آفرینی در منطقۀ خاورمیانه ادامه خواهد داد و این ربطی به توافق هسته‌ای ندارد.»

او تاکید کرد که آقای ترامپ هم خواهان پایان دادن به توافق هسته‌ای ایران است و هم تبدیل شدن ایران به کشوری که به حمایت مالی از تروریسم نمی‌پردازد و به اسرائیل حمله نمی‌کند.»

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آگهی

اولین اخبار از گفتگوی مکرون و ترامپ

دفتر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که رهبران دو کشور آمریکا و فرانسه در تماس تلفنی روز سه‌شنبه دربارۀ موضوعات مرتبط با صلح و ثبات در خاورمیانه صحبت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: در صورت خروج آمریکا از برجام، واکنش‌های احتمالی ایران چه خواهد بود؟

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان دیدار با اواندرو رومن، رئیس گروه دوستی پارلمانی برزیل با اشاره به سیاستهای آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران گفت: «ظاهرا با آمریکایی‌ها فقط باید با زبان زور صحبت کرد و راه حل دیگری وجود ندارد.»

آگهی

بنا بر گزارش فارس، آقای لاریجانی افزود که آمریکایی‌ها ابتدا از طریق سلطان قابوس، سلطان عمان پیغام دادند که علاقمند به توافق با ایران هستند اما «ما در راستگویی آمریکایی‌ها تردید داشتیم، لذا به آمریکا گفته شد که ابتدا باید غنی سازی صلح آمیز ایران با بپذیرند و سپس وارد مذاکره شویم... پس از مدتی اوباما با ارسال نامه‌ای به ایران عنوان کرد که غنی سازی کشورمان را قبول داشته و خواهان به نتیجه رسیدن مذاکرات است که ایران پس از مشاهدۀ این نامه، مذاکرات را آغاز کرد.»

او با بیان اینکه توافق هسته‌ای بین دو کشور منعقد نشده بلکه توافقی بین‌المللی است، افزود: «سازمان ملل و شورای امنیت این توافق را تایید کردند اما آمریکایی‌ها از روز نخست درست عمل نکردند، چه زمان آقای اوباما و چه زمان ترامپ و بصورت مستمر سرمایه گذاران را ترساندند... آمریکایی‌ها به تعهدات خود عمل نکرده و بی‌اعتمادی در صحنه بین‌الملل ایجاد کردند و اروپایی‌ها نیز این موضوع را قبول دارند، لذا ظاهرا با آمریکایی‌ها فقط باید با زبان زور صحبت کرد و راه حل دیگری وجود ندارد.»

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اد رویس: آمریکا نباید از برجام خارج شود

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که آمریکا باید به رفع نقایص برجام ادامه دهد و هرطور که می‌شود آن را اجرا کند اما نباید از آن خارج شود.

آگهی

او افزود که پاره کردن این توافق، پولی را که برای دولت ایران فرستاده شده باز نخواهد گرداند و به متحدان در موضوع فعالیتهای خطرناک ایران تضمینی نخواهد داد.

آقای رویس تاکید کرد از این نگران است که خروج از این توافق، تلاش‌هایی را که در این زمینه انجام شده، هدر دهد.

---------------------------------------------------

بنا بر اعلام مقامات آلمان قرار است نمایندگان فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در بروکسل دیدار داشته باشند.

بیشتر بخوانید: آلمان، فرانسه و بریتانیا برای حمایت از توافق هسته‌ای ایران هم‌پیمان شدند

آگهی

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مقامات کاخ سفید می‌گویند که دونالد ترامپ قصد دارد قبل از اعلام رسمی تصمیم نهایی خود در قبال برجام، در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه را در جریان این تصمیم بگذارد.
قرار است این تماس تلفنی در ساعت ۱۴ به وقت گرینویچ برقرار شود.

بیشتر بخوانید: منظور امانوئل مکرون از «توافق جدید با ایران» چه بود؟

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

محمدجواد لاریجانی، معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در گفتگو با تسنیم: «معنای اینکه برجام از بین برود این نیست که ما دیگر با دنیا مذاکره‌ هسته‌ای نخواهیم داشت؛ اگر برجام تمام شد، ما در فرصت دیگری می‌توانیم مذاکرات داشته باشیم که البته این بحث مجزایی است.»

آگهی

او همچنین افزود: «پس از برجام، فضا مانند قبل از برجام نیست. ما امروز در دنیا باید حرف جدیدی مطرح کنیم؛ نادرست بودن ادعاهای آنها مبنی بر رفتن ایران به‌سمت سلاح اتمی دیگر برای همه اثبات شده است و ما باید با یک افق، منطق و بحث جدیدی وارد شویم. حالا که خسارت‌های سنگین فنی و حرفه‌ای داده‌ایم، بحث ما کاملاً جدید خواهد بود... مذاکره هسته‌ای با آمریکا که هیچ، زیرا این کشور به‌درد مذاکره نمی‌خورد، اما با دنیا می‌توانیم مذاکره داشته باشیم، با این حال این مذاکرات باید بعد از یک بُرهه طولانی صورت گیرد.»

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد: «ایران برای ادارۀ کشور در هر شرایطی برنامه دارد، برای آمریکا روسیاهی بزرگی خواهد بود که بدعهدی کرده و توافق را به هم بزند.»

او افزود: «برجام نشانگر قدرت دیپلماسی ایران است. در مسئلۀ برجام همه کشورها حضور داشتند و ایران مقابل همه آن‌ها به توافقی رسید که جز افتخار چیزی دیگری نیست.»

بیشتر بخوانید: ظریف: ایران حاضر به مذاکرۀ دوباره بر سر برجام یا افزودن متمم به آن نیست

آگهی

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سخنگوی دولت بریتانیا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترزا می، نخست وزیر این کشور همکاری با متحدان بریتانیا را با هدف رفع نقاط ضعف برجام ادامه خواهد داد؛ با این وجود لندن همچنان معتقد است که حفظ توافق هسته‌ای بسیار مهم است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما معتقدیم که حفظ توافق هسته‌ای ایران همچنان بهترین راه برای خنثی سازی تهدیدات هسته‌ای ایران است... همزمان این را نیز به رسمیت می‌شناسیم که چیزهایی وجود دارد که این توافق آنها را پوشش نداده و باید برای آنها راه حلی بیابیم؛ از جمله موضوع موشکهای بالستیک، آنچه ممکن است پس از پایان دورۀ توافق روی دهد و موضوع فعالیتهای بی‌ثبات کنندۀ ایران در منطقه... ما همچنان با ایالات متحده آمریکا و شرکای اروپایی‌مان در موضوع چگونگی حل چالش‌های مرتبط با ایران و موضوعاتی که باید در توافقی جدید به آن پرداخته شود، همکاری نزدیک خواهیم داشت.»

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

علی شمخانی: «اگر آمریکا مقابله با ایران را کلید بزند، منفعل نخواهیم بود.»

آگهی

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و عضو هیات نظارت بر برجام در مصاحبه با همشهری گفت: «به نظر می‌رسد ترامپ و دولت آمریکا، در رابطه با برجام سه راهبرد موازی را دنبال می‌کنند: راهبرد حداقلی، فرسایش منافع و بی‌خاصیت کردن برجام برای ایران است. راهبرد دوّم، گرفتن امتیازات بیشتر از جمهوری اسلامی ایران از مسیر برجام و راهبرد سوّم، تخریب برجام است.»

به گفتۀ او اشتباه بزرگ اروپایی‌ها، همراهی نسبی با راهبرد دوّم ترامپ است و بر این اساس «این احتمال وجود دارد که ترامپ، دل به این همراهی ببندد و در نطق اعلام نظرش، ظاهراً از راهبرد سوّم فاصله بگیرد... اما جمهوری اسلامی ایران با قاطعیت تمام در مقابل این راهبرد ایستادگی کرده و دست رد به هر گونه زیاده طلبی و امتیاز خواهی جدید از قِبل برجام خواهد زد. این راهبرد قطعاً شکست خواهد خورد و شکست بزرگتر در این مسیر برای اروپایی‌ها خواهد بود.»

آقای شمخانی در ادامه افزود: «بعید نیست ترامپ بی‌اعتناء به نظر اروپایی ها، در اعلام نظرش راهبرد سوم را نیز کلید بزند، هر چند که راهبرد دوم نیز نهایتاً به همین نقطه خواهد رسید، اگر برجام با هجمه آمریکا نابود شود، قطعا به نفع آمریکا نخواهد بود.»

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه چند ساعت مانده به اعلام تصمیم جدید رئیس جمهوری آمریکا دربارۀ برجام اعلام کرد که «اگرچه این توافق، بهترین توافق جهان نیست اما هیچ چیز هم در جهان کامل نیست. با این همه این توافق دارای وجوه مثبت زیادی است.»

آگهی

او بار دیگر پیشنهاد امانوئل مکرون در سفر به واشنگتن را تکرار کرد که «پاریس خواستار بهبود این توافق از طریق کامل کردن آن است؛ چه آمریکا در این توافق باقی بماند و چه خارج شود.»

خانم پارلی همچنین به تعهد کشورهای اروپایی بر حفظ برجام و احترام به آن اشاره و تاکید کرد که برجام «عامل صلح و ثبات در منطقه‌ای بسیار پرتنش است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاور وزیر انرژی عربستان: تحریم‌ها صادرات نفت ایران را متوقف نخواهد کرد

روحانی: خوشحالم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد