اعلام نتایج اولیه انتخابات لبنان؛ شکست حریری و پیروزی حزب‌الله

اعلام نتایج اولیه انتخابات لبنان؛ شکست حریری و پیروزی حزب‌الله
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی لبنان به نظر می‌رسد جریان سعد حریری شکست کم‌سابقه‌ای را در مقابل حزب‌الله تجربه می‌کند.

آگهی

مردم لبنان پس از وقفه‌ای حدودا یک دهه‌ای روز جمعه ۶ مه / ۱۶ اردیبهشت یک‌بار دیگر به پای صندوق‌های رای رفتند. حضوری که البته چندان پر رونق نبود و از ساعات ابتدایی شروع اخذ رای تمامی گزارش‌ها از میزان مشارکت پایین مردم در صندوق‌های رای حکایت داشت.

با نزدیک شدن به ساعات پایانی برگزاری انتخابات و تلاش‌های احزاب مختلف برای کشاندن مردم به پای صندوق‌ها، این وضعیت کمی بهبود پیدا کرد. پس از پایان رای‌گیری، وزیر کشور لبنان میزان مشارکت را ۴۹.۲ درصد اعلام کرد. این در حالی است که بیش از ۵۴ درصد مردم این کشور در آخرین انتخابات (۲۰۰۹) در پای صندوق‌های رای حاضر شده بودند.

هرچند نتایج رسمی این انتخابات هنوز اعلام نشده، اما اخبار غیر رسمی از پیروزی نسبی گروه‌های شیعه و نزدیک به حزب‌الله و البته شکست جریان سعد حریری و حزب المستقبل حکایت دارد. بیروت که عموما خاستگاه جریان سعد حریری شناخته می‌شود، این‌بار شاهد مشارکت ناامیدکننده‌ای بود، چرا که تنها حدود ۳۵ درصد شهروندان پایتخت لبنان به پای صندوق‌های رای آمدند و این موضوع سبب از دست رفتن کرسی‌های بیشتر برای حزب مستقبل شده است.

بیشتر بخوانید:

پایان انتخابات پارلمانی لبنان، احتمال پیروزی حزب الله

نتایج تایید نشده همچنین حکایت از آرای بیشتر نماینده سنی‌مذهب ولی مورد حمایت حزب‌الله در بیروت غربی (امین شری) نسبت به نخست وزیر لبنان (سعد حریری) دارد. رسانه‌های محلی گزارش می‌دهند آقای شری ۲ هزار رای بیشتر از سعد حریری کسب کرده است.

اشرف ريفى رئيس پليس و وزير دادگسترى پيشين و تندروترين سياستمدار ضد حزب‌الله و هوادارعربستان، رأى نياورد.

بهیه حریری، عمه سعد حریری، استردا جعجع، همسر سمیر جعجع که از رهبران جریان ۱۴ مارس و نزدیک به حریری است، وپولا یعقوبیان، مجری تلویزیون مستقبل که نوامبر ۲۰۱۷ به عربستان رفت و گفتگوی عجیب با سعد حریری را انجام داد، از زنانی هستند که در این انتخابات به پارلمان راه یافته‌اند.

واکنش‌ها

ترکیه نخستین کشوری بود که به برگزاری این انتخابات واکنش نشان داد. وزارت خارجه این کشور جمعه ۶ مه / ۱۷ اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امیدواریم نتایج این انتخابات به صلح اجتماعی، آرامش و ثبات لبنان کمک کند و دولت مردمی جدید لبنان هرچه سریع‌تر تشکیل شود.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «ترکیه اهمیت بسیار زیادی برای استقلال، تمامیت ارضی، حق حاکمیت، امنیت و ثبات لبنان قائل است. ترکیه به حمایت همه جانبه از مردم دوست و برادر لبنان و همچنین دولت این کشور ادامه خواهد داد.»

بهرام قاسمی هم در نشست هفتگی خود با خبرنگاران سیاست خارجی با تبریک به مردم لبنان برای برگزاری انتخابات سراسری افزود: «لبنان کشور مستقلی است. به‌شکل خوبی روند دموکراتیک در این کشور در جریان است و نمونه خوبی برای بسیاری از کشورهای منطقه است.»

قاسمی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت: «اصل انتخابات، اصل مبارکی است و هرآنچه مردم لبنان، به آن رأی بدهند و هر دولتی که منتخب اکثریت مردم لبنان باشد، مورد حمایت و همکاری جمهوری اسلامی است.

دیگر کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی هنوز به انتخابات لبنان واکنش رسمی نشان نداده‌اند. اما در حالی‌که رسانه‌ها در ایران خبر از پیروزی جریان مقاومت و حزب الله می‌دهند، رسانه‌های عربی نزدیک به عربستان سعودی نتوانستند نارضایتی خود را از نتایج حاصله پنهان سازند. 

نخستین واکنش اسرائيل را هم «نفتالی بنت» وزیر آموزش و عضو کابینه امنیتی اسرائيل داشت که گفت انتظار این نتیجه را داشته است.

بنت امروز (دوشنبه) در یک پیام توئیتری به زبان عبری با بیان اینکه حزب‌الله مساوی لبنان است، نوشت: «نتیجه انتخابات لبنان، بر پایه محاسباتی که برای مدت‌ها داشتیم، رقم خورده است. حزب‌الله = لبنان. اسرائیل دیگر بین حزب‌الله و دولت مستقل لبنان تفاوتی قائل نیست. ما لبنان را مسئول هر تهدیدی که از این سرزمین به ما شود، می‌دانیم».

رسانه‌های لبنانی همچنین گزارش داده‌اند سیدحسن نصرالله رهبر حزب‌الله قرار است دوشنبه عصر ۷ می / ۱۷ اردیبهشت در خصوص نتایج انتخابات سخنرانی کند.

چشم‌انداز سیاسی در لبنان

نظام سیاسی در لبنان یک نظام پارلمانی و مبتنی بر دموکراسی انجمنی در جامعه‌ای ناهمگون است. دموکراسی انجمنی به نوعی از دموکراسی اطلاق می‌شود که طبق درصد جمعیتی، هر قوم و یا گروهی تعداد کرسیها را در کابینه و مجلس اشغال می‌کند. هرچند چنین تقسیم بندی در پارلمان لبنان دیده نمی‌شود اما در سطحی کلان‌تر شاهد این وضعیت هستیم. به این معنا که طبق توافقی نانوشته، عموما ریاست مجلس در لبنان به شیعیان، نخست وزیر که رئيس دولت نیز است، به گروه‌های اهل سنت و رئیس جمهوری به نماینده مسیحیان می‌رسد. مردم لبنان با حضور در پای صندوق‌های رای نمایندگان مجلسی را انتخاب می‌کنند که قرار است نخست وزیر و رئيس جمهوری را تعیین کنند. اما ماجرا به همین سادگی‌ها نیست و این دعواهای سیاسی حتی باعث شده این کشور ۲ سال و نیم هم بدون رئيس جمهوری بماند.

حالا اگر این نتایج غیر رسمی تایید شود، حزب‌الله و متحدان سیاسی آن از جمله جنبش امل به رهبری نبیه بری و جنبش آزاد وطنی پیروز خواهند بود و سعد حریری و . پروسه تشکیل دولت در این کشور با پیچیدگی‌های جدی مواجه خواهد شد. چرا که سعد حریری و جریان ۱۴ مارس وضعیت متزلزل‌تری نسبت به قبل پیدا می‌کنند و با توجه به وزنه سیاسی که خاندان حریری از آن برخوردار است، شرایط را برای تشکیل دولت بعدی با دشواری رو به رو می‌سازد. به ویژه که عربستان سعودی حتما از چنین نتایجی استقبال نخواهد کرد و احتمالا تلاش‌هایش برای به تعویق انداختن روند تشکیل دولت در لبنان را افزایش دهد.

آگهی

بیشتر بخوانید:

اختلاف‌های قدیمی آتش تنش‌های مذهبی در لبنان را شعله‌ور کرد

از سوی دیگر حزب‌الله که به حمایت ایران دلخوش است، می‌تواند جایگاه مستحکم‌تری در ساختار سیاسی لبنان کسب کند. در شرایطی که در سالهای اخیر بسیاری از رسانه‌های عربی از نارضایتی عمیق مردم لبنان برای حضور حزب‌الله در سوریه و درگیر کردن لبنان در این مناقشه سخن می‌گفتند این نتایج نشان می‌دهد که رسانه‌های عربی (به ویژه نزدیک به عربستان) نتوانستند تحلیلی نزدیک به واقعیت جامعه لبنان ارائه کنند. هرچند شاید این موفقیت حزب‌الله از ثابت ماندن سبد رای این جریان شیعی و حضور کمررنگ حامیان سعد حریری نشات گرفته باشد.

البته نباید فراموش کرد میزان مشارکت پایین مردم لبنان در این انتخابات یک زنگ خطر جدی برای سیاسیون این کشور هم به شمار می‌رود. چرا که سیاسی شدن هر موضوع غیر سیاسی همچون بحران آشغال‌ها در بیروت و تبدیل آن به مناقشه‌ای سراسری در سطح کشور، نوعی دلسردی و سیاست‌زدگی را در جامعه لبنان به همراه داشته که می‌تواند در ادامه عواقب شدیدتری را برای نظام سیاسی این کشور پدید آورد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا همکاری با حزب‌الله لبنان را ممنوع می‌کند

ماکرون: بدون فرانسه، لبنان احتمالا وارد جنگ می‌شد

لبنان؛ آغاز رای گیری در انتخابات پارلمانی با قانون جدید