جان بولتون: آمریکا قصد ندارد از شمار نیروهایش در کرۀ جنوبی کم کند

ObservationPostOuellette
ObservationPostOuellette Copyright Edward N. Johnson, U.S. Army Public Affairs Officer
Copyright Edward N. Johnson, U.S. Army Public Affairs Officer
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حال حاضر حدود ۲۳۵۰۰ سرباز آمریکایی در کرۀ جنوبی مستقر هستند و این احتمال داده می‌شود که در صورت ایجاد یک توافق صلح میان دو کره، آمریکا مجبور شود از شمار سربازانش در آن منطقه بطور قابل توجهی بکاهد.

آگهی

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد، گزارش نیویورک تایمز مبنی بر دستور دونالد ترامپ برای کاهش نیروهای آمریکایی در کرۀ جنوبی را رد کرد.

نیویورک تایمز یک روز پیش از این با اتکا به منابع آگاه اعلام کرده بود که رئیس جمهوری آمریکا به پنتاگون دستور داده است ترتیباتی را فراهم کند تا شمار نیروهای آمریکایی مستقر در کرۀ جنوبی کاهش یابد.

در حال حاضر حدود ۲۳۵۰۰ سرباز آمریکایی در کرۀ جنوبی مستقر هستند و این احتمال داده می‌شود که در صورت ایجاد یک توافق صلح میان دو کره، آمریکا مجبور شود از شمار سربازانش در آن منطقه بطور قابل توجهی بکاهد؛ با این وجود تخلیۀ کامل سربازان آمریکایی از منطقه بعید به نظر می‌رسد.

سربازان آمریکا از زمان توقف جنگ کره و برقراری آتش‌بس در سال ۱۹۵۳ میلادی در این منطقه مستقر هستند و دونالد ترامپ پیش از این اعلام کرده بود که آمریکا باید نیروهای خود را در کرۀ جنوبی کاهش دهد مگر اینکه سئول حاضر شود بخش قابل توجه هزینۀ حضور این سربازان را بپردازد.

با این وجود مقامات کره جنوبی نیز این هفته اعلام کردند که موضوع حضور سربازان آمریکایی در این شبه جزیره، موضوعی جدا از بحث توافق صلحی است که در آینده شکل خواهد گرفت. سئول همچنین تاکید کرده است که ارتش آمریکا حتی پس از امضای چنین توافقی باید در آن منطقه حضور داشته باشند.

در بیانیۀ مشترک رهبران دو کره پس از اولین دیدارشان در ماه گذشته میلادی نیز اگرچه بر خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه جزیرۀ کره و استقرار یک صلح «پایدار» تاکید شد اما به تخلیه سربازان آمریکایی از کرۀ جنوبی هیچ اشاره‌ای نشد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به سخنرانی هشدارآمیز رهبر کرۀ شمالی خطاب به آمریکا

سیاست خارجی دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است