Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بیش از صد نفر از راهپیمایان روز کارگر پاریس در بازداشت می‌مانند

بیش از صد نفر از راهپیمایان روز کارگر پاریس در بازداشت می‌مانند
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برخی از راهپیمایان با شکستن شیشه مغازه‌ها و آتش زدن خودروها این راهپیمایی را به اعتراض شدید علیه سیاست‌های اصلاح اقتصادی و شغلی ماکرون تبدیل کردند.

آگهی

پلیس فرانسه اعلام کرد ۱۰۹ نفر از افرادی که در جریان راهپیمایی روز کارگر در پاریس دستگیر شده بودند، در بازداشت موقت می‌مانند. ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه صبح چهارشنبه گفته بود در جریان درگیری‌های روز کارگر در پاریس ۲۰۹ تفر دستگیر شده‌اند. وی همچنین گفته است برای راهپیمایی‌های بعدی به شمار بیشتری از نیروهای پلیس مأموریت داده خواهد شد.

روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت راهپیمایی سالانه روز جهانی کارگر در پاریس به خشونت کشیده شده بود. برخی از راهپیمایان با شکستن شیشه مغازه‌ها و آتش زدن خودروها این راهپیمایی را به اعتراض شدید علیه سیاست‌های اصلاح اقتصادی و شغلی ماکرون تبدیل کردند.

به گفته پلیس فرانسه، در تظاهرات روز کارگر که در فرانسه «جشن کار» نامیده می‌شود، حدود ۱۲۰۰ نفر از این افراد از گروه‌های چپ افراطی و آنارشیست موسوم به «بلوک سیاه» بودند با پوشش سیاه و نقاب شرکت داشتند. پلیس برای متفرق کردن این افراد از گاز اشک‌آور و کامیون آب‌پاش استفاده کرد.

در جریان زد و خوردهای پراکنده در راهپیمای پلیس در مجموع چهار نفر از جمله یک افسر پلیس جراحت سطحی برداشتند. در ویدئوهای منتشر شده از این رویداد افرادی در حال سرفه کردن و مالیدن چشم‌هایشان به دلیل استنشاق گاز اشک‌آور دیده می‌شوند.

تظاهرکنندگان سیاهپوش به یک رستوران مک دونالد در نزدیکی ایستگاه قطار اوسترلیتز واقع در مرکز پاریس را نیز آتش زدند.

کارکنان راه‌آهن سراسری فرانسه اس‌ان‌سی‌اف که هم اکنون در یک اعتصاب گسترده سه‌ماهه به سر می‌برند در راهپیمایی پاریس حضور چشمگیری داشتند.

اتحادیه‌های کارگری شما تظاهرکنندگان را حدود ۵۵ هزار و پلیس تعداد آنها را حدود ۲۰ هزار اعلام کردند.

واکنش دولت

رئیس جمهوری فرانسه برای یک دیدار رسمی در استرالیا به سر می‌برد و در هنگام تظاهرات در پاریس حضور نداشت.

امانوئل ماکرون با این حال در جریان بازدید از استرالیا در نخستین واکنش به رویدادهای روز کارگر در پاریس از کسانی که این مراسم را به خشونت کشیدند انتقاد کرد. وی همچنین رفتار آنارشیست‌هایی که به گفته او راهپیمایی اتحادیه‌های کارگری را برای اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت «مصادره» کرده بودند، محکوم کرد.

روز سه‌شنبه نیز بنژامن گریوو، سخنگوی دولت فرانسه در توئیتر خود از افراد نقابداری که در جریان راهپیمایی روز کارگر در پاریس به اموال عمومی خسارت رساندند انتقاد کرده و نوشته بود: «اگر کسی باور صادقانه‌ای داشته باشد باید با روی باز صحبت کند، کسانی که نقاب بر چهره می‌زنند دشمن دموکراسی‌اند.»

ادامه اعتراض‌ها

به نظر می‌رسد اعتراض و اعتصاب همچنان گریبان فرانسه را رها نمی‌کند زیرا دولت همچنان با اعتصاب‌کنندگان بخش راه‌آهن به توافقی دست نیافته است.

از سوی دیگر ژان لوک ملانشون، رهبر حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» روز چهارشنبه با انتشار یک فراخوان، هواداران خود را برای راهپیمایی علیه امانوئل ماکرون دعوت کرده است. این راهپیمایی قرار است روز شنبه آینده در برابر ساختمان اپرای پاریس برگزار شود.

گروه‌های تندرو چپ در فرانسه معمولا با استفاده از فضای اعتراض تلاش می‌کنند تا تظاهرات ضد دولتی را گسترش دهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات کارمندان دولت در پاریس به خشونت کشیده شد

درگیری ماموران پلیس فرانسه با شرکت‌کنندگان در راهپیمایی روز جهانی کارگر

تحصن حامیان فلسطین در دانشگاه علوم سیاسی پاریس؛ دانشجویان: فراخوان پلیس فرانسه عبور از خط قرمز است