Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایران اتهام کمک تسلیحاتی به جدایی‌طلبان صحرای غربی را رد کرد

ایران اتهام کمک تسلیحاتی به جدایی‌طلبان صحرای غربی را رد کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مراکش یک بار دیگر نیز در سال ۱۳۸۷ به دلیل «فعالیت‌های مذهبی» ایران برای گسترش تشیع در قلمرو سلطنتی این کشور روابط دیپلماتیک خود را به طور یک طرفه با جمهوری اسلامی قطع کرد.

آگهی

دولت ایران اتهام مراکش مبنی بر کمک تسلیحاتی به جدایی‌طلبان صحرای غربی را شدیدا رد کرد.

وزارت امور خارجه مراکش روز سه‌شنبه اعلام کرده بود به دلیل کمک تسلیحاتی ایران به مبارزان استقلال‌طلب جبهه پولیساریو در این کشور، روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع می‌کند.

ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه مراکش ایران را متهم کرده است که به کمک حزب‌الله لبنان که بازوی عملیاتی این کشور در لبنان است، به پولیساریو سلاح رسانده است.

الجزایر به طور سنتی از جنبش پولیساریو حمایت می‌کند و مراکش می‌گوید که «یکی از عناصر سفارت ایران در الجزیره» در عملیات رساندن سلاح دخیل بوده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با رد اظهارات وزير خارجه مغرب مبنی بر همكاری يكی از ديپلمات‌‌های ايرانی با جبهه پوليساريو را نادرست و موضوعی خلاف واقع عنوان كرد.

بیشتر بخوانید:مراکش روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

وی همچنين اظهار داشت: «همانگونه كه در روزهای اخير و در تماس‌های مقامات دو كشور مطرح شد و مقامات ايرانی اين موضوع را كاملا بی‌اساس و عاری از حقيقت و مردود دانستند، لازم مي‌دانیم با صراحت تمام بار ديگر تاكيد نمائیم كه يكی از مهم‌ترين پايه‌های اساسی و اصولی سياست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خود با ساير دولت‌ها و كشورهای جهان احترام عميق به حق حاكميت و امنيت آنان و عدم مداخله در امور داخلی ديگر كشورها بوده و خواهد بود.»

مراکش یک بار دیگر نیز در سال ۱۳۸۷ به دلیل «فعالیت‌های مذهبی» ایران برای گسترش تشیع در قلمرو سلطنتی این کشور روابط دیپلماتیک خود را به طور یک طرفه با جمهوری اسلامی قطع کرد. دو کشور در سال ۱۳۹۳ بار دیگر روابط خود را از سر گرفتند.

وزیر خارجه مراکش سه‌شنبه در تهران بود

خبرگزاری ایسنا به نقل از یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه ایران نوشت که وزیر امور خارجه مراکش روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت در تهران بوده و با همتای خود دیدار و گفتگو کرده است.

به نوشته ایسنا، وزیر خارجه مراکش اتهام دخالت ایران در کشورش را مطرح کرده، اما محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران این اتهام را نپذیرفته و وزیر مراکشی بعد از بازگشت به رباط تصمیم قطع رابطه با ایران را اعلام کرده است.

ایسنا همچنین می‌نویسد که مأموریت محمد تقی مؤید، سفیر پیشین ایران در رباط چند هفته پیش به پایان رسیده و او به ایران بازگشته است.

مناقشه صحرای غربی بر سر چیست؟

کشور پادشاهی مراکش از دیر باز با جبهه پولیساریو بر سر کنترل صحرای غربی، منطقه‌ای واقع در شمال غرب آفریقا و جنوب مراکش اختلاف دارد. این منطقه که از مستعمرات پیشین اسپانیا محسوب می‌شود و مراکش آن را استان جنوبی خود می‌نامد از سال ۱۹۷۶ به بعد، تحت نفوذ جبهه پولیساریو به عنوان کشور «جمهوری دموکراتیک غربی صحرا» لقب گرفته است.

جبهه پولیساریو، تشکیلاتی سیاسی نظامی است که از سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت فعالیت خود را در مخالفت با تسلط اسپانیا بر صحرای غربی آغاز کرد. این تشکیلات با آرمان‌های استقلال‌طلبانه با خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶ از این منطقه و تقسیم آن بین مراکش و موریتانی به مخالفت با این دو کشور پرداخت.

به رغم مصالحه موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ بر سر این منطقه، مراکش کل منطقه صحرای غربی را ضمیمه خاک خود کرد؛ نقطه‌ای که آغاز مناقشه میان این کشور و جبهه پولیساریو محسوب می‌شود و تاکنون ادامه دارد.

تکذیب حزب‌الله و پولیساریو

حزب‌الله لبنان به نوبه خود اتهام دخالت در کمک تسلیحاتی به نیروهای جبهه پولیساریو را تکذیب و اعلام کرد مراکش تحت فشار آمریکا، اسرائیل و عربستان تصمیم به قطع روابط با ایران گرفته است.

یکی از مسئولان بلند پایه جبهه پولیساریو نیز اتهامات دولت رباط را قویا رد کرده است. محمد خداد موارد بیان شده از سوی مراکش را «بی‌اساس» خواند و اعلام کرد که هیچ مدرکی برای ادعاهای دولت رباط وجود ندارد. وی روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت با «دروغ» خواندن ادعای مراکش گفت پولیساریو هرگز با ایران و حزب‌الله همکاری نظامی نداشته است. وی هدف مراکش از طرح این ادعا را «فرار از روند مذاکرات» پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره صحرای غربی دانست.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که مطابق آن دو طرف درگیر در مناقشه صحرای غربی، یعنی مراکش و جبهه پولیساریو به مذاکره بدون پیش شرط فرا خوانده شده‌اند. بر اساس این قطعنامه همچنین مأموریت سازمان ملل برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در صحرای غربی برای شش ماه دیگر تمدید شده است.

حمایت عربستان و متحدانش

دولت مراکش متحد عربستان سعودی رقیب سنتی ایران در منطقه است و عربستان در تنش این کشور با ایران جانب مراکش را گرفته است. دولت سعودی در بیانیه‌ای «دخالت» ایران در امور داخلی مراکش با کمک به «عناصر» پولیساریو از طریق «گروه تروریستی حزب‌الله» برای «بر هم زدن ثبات و امنیت» مراکش را شدیدا محکوم و حمایت خود از تصمیم دولت رباط برای قطع رابطه با ایران را اعلام کرد.

آگهی

امارات متحده عربی و بحرین نیز که از متحدان سنتی عربستان به شمار می‌روند با مراکش علیه ایران اظهار همبستگی کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مراکش روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

عاشورا در جهان: از سوگواری سنی‌ها در بنگلادش تا عروسی شب عاشورا در مراکش

دانشمندان رمز و راز یکی از بزرگ‌ترین تلماسه‌های کره زمین را کشف کردند‌