Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روایت خبرنگار یورونیوز از «روز خونین رسانه‌‌ها» در کابل

روایت خبرنگار یورونیوز از «روز خونین رسانه‌‌ها» در کابل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مسعود ایمانی برای برداشتن تجهیزات تصویربرداری به هتل بازگشت و قرار بود بلافاصله به جمع خبرنگاران بپیوندد در همین حین انفجار دوم روی داد، او می‌گوید: «مردم کابل از خود می‌پرسند چگونه این دو عامل انتحاری توانستند از نزدیک به ده ایست بازرسی عبور کنند؟»

آگهی

دو انفجار پیاپی سی‌ام آوریل روز خونین رسانه‌های افغانستان را رقم زد. در این روز طی دو انفجار انتحاری در منطقه «شش‌درک» کابل شماری از شهروندان، خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌ها جان خود را از دست داده و تعداد زیادی از آنان زخمی شدند.

مسعود ایمانی، خبرنگار اعزامی یورونیوز به کابل در لحظه حادثه در چند متری محل انفجار بود. او برای برداشتن تجهیزات تصویربرداری به هتل بازگشت و قرار بود بلافاصله به جمع خبرنگاران حاضر در محل بپیوندد. در همین حین بود که انفجار دوم رخ داد و جان تعدادی از همکارانش را گرفت. 

با او درباره حوادثی که در آن لحظات بحرانی روی داد گفتگو کردیم. 

مسعود این‌چنین روایت می‌کند: «این بارها در کابل اتفاق می‌افتد که انفجار اول صورت می‌گیرد و وقتی مردم جمع می‌شوند عامل انتحاری دوم دست به عملیات انتحاری می‌زند.» وی با اشاره به اینکه محل این حمله تحت تدابیر شدید امنیتی بوده است و مهاجمان تنها از دو سمت می‌توانستند به این منطقه وارد شوند می‌افزاید: «سوال ساکنان کابل هم همین است که چگونه این دو عامل انتحاری توانستند از نزدیک به ده ایست بازرسی عبور کنند؟»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما حمله انتحاری دوم در کابل به وضوح خبرنگاران را هدف قرار داده بود. انفجار اول توسط یک مهاجم انتحاری سوار بر موتور در ساعت ۸ صبح روز دوشنبه در نزدیکی دفتر ریاست امنیت ملی افغانستان صورت گرفت و بیست دقیقه بعد مهاجم دوم با در دست داشتن یک دوربین به میان خبرنگاران و تصویربردارانی رفت که برای تهیه گزارش در محل حادثه تجمع کرده‌بودند.

خبرنگار اعزامی یورونیوز در کابل درباره وضعیت خبرنگاران افغانستان می‌گوید: «شرایط ما با وضعیت همکاران‌مان در افغانستان قابل مقایسه نیست. آنها هستند که هر روز خطر می‌کنند و امنیت جانی و مالی ندارند.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هفته گذشته اعلام کرد که تنها در سال گذشته خورشیدی نزدیک به ۱۰ هزار نفر از غیرنظامیان در جریان حملات انتحاری و درگیری‌ها در افغانستان کشته و زخمی شدند.

بیشتر بخوانید:

به گفته سیما سمر، رئیس این کمیسیون در سال گذشته ۳ هزار  ۲۳۹ غیر نظامی کشته و ۶ هزار و ۱۷۴ نفر زخمی شدند و در مجموع میزان حملات انتحاری در افغانستان ۱۵ درصد افزایش یافت.

بر اساس گزارش گروه‌های حقوق بشری تنها در ماه گذشته میلادی ۲۰۰ غیرنظامی در حملات گوناگون جان خود را از دست داده و ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

در آخرین حمله کابل در منطقه «شش‌درک»، ۲۲ شهروند از جمله ۹ خبرنگار و تصویربردار کشته و ۵۷ تن دیگر زخمی شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خونین‌ترین حملات ‌انتحاری کابل؛ اهل‌ رسانه نهراسید، مدرسه ‌ملاله تعطیل نشد

افزایش تنش میان اسلام‌آباد و کابل؛ طالبان: ده‌ها پاکستانی در حملات اخیر داعش در افغانستان دست داشتند

گزارش‌های ضدونقیض از خارج شدن حماس از مذاکرات آتش‌بس بدنبال کشتار فلسطینی‌ها در خان‌یونس