حمایت پمپئو از طرح تشکیل دو کشور فلسطینی و اسرائیلی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا   -   کپی رایت  عکس: رویترز

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه اعلام کرد که راه حل متصور او برای حل مناقشه موجود میان فلسطین و اسرائیل مبتنی بر حمایت توامان از استقرار دو دولت اسرائیلی و فلسطینی است.

او تنها چهار روز پس این که به عنوان وزیر خارجه سوگند یاد کرده، اعلام کرد که به اعتقاد او راه برای برای حل مناقشه دو کشور و رفع اختلاف‌ها میان اسرائیل و فلسطین باز است.

آقای پمپئو که در کنفرانسی خبری در امان، پایتخت اردن و پس از سفر به اسرائیل سخن می‌گفت، تاکید کرد که با وجود حمایت واشنگتن از این راه‌ حل دوجانبه در نهایت باید دو طرف اسرائیلی و فلسطینی در این خصوص تصمیم‌گیری کنند.

وی افزود: «اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها باید نسبت به هم تعهد سیاسی داشته باشند. ما از طرف فلسطینی می‌خواهیم که به گفتگوی سیاسی بازگردد.»

آقای پومپئو که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای اردنی خود، ایمن صفدی سخن می‌گفت، تصریح کرد که صلح خاورمیانه یک اولویت مهم برای ایالات متحده است و واشنگتن به همین منظور تمام تلاش خود را برای حل و فصل اختلاف‌های موجود میان دو طرف انجام خواهد داد.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز گفته بود که اگر دو طرف موافق باشند، آمریکا از راه حل استقرار دو دولت حمایت خواهند کرد. در حال حاضر نیز کاخ سفید در حال تهیه طرح جدید صلح میان اسرائیل-فلسطین است.

بیشتر بخوانید:

فلسطینی‌ها در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ در خصوص انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت دولت اسرائیل، پیشنهاد صلح ایالات متحده را رد کرده‌اند.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا همچنین در واکنش به درگیری های خونین در نوار غزه و تنها یک روز پس از این که سه فلسطینی در درگیری با نظامیان اسرائیلی کشته شدند گفت: «ما معتقدیم که اسرائیلی‌ها حق دارند از خود دفاع کنند.»

آقای پومپئو در مورد سیاست‌های ایالات متحده آمریکا در مورد جنگ سوریه نیز گفت که کشورش در این خصوص در هماهنگی کامل با اردن قرار دارد و به حفاظت از مناطق حائل در جنوب سوریه ادامه خواهد داد. وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد که بسیاری از کشورها از جمله آمریکا نقش مهمی در حصول یک توافق و راه‌حل سیاسی برای برقراری صلح در سوریه نقش دارند.

اردن پیش از بازگشت به آمریکا آخرین توقفگاه آقای پومپئو در سفر به منطقه خاورمیانه بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید