نخست وزیر اسرائیل: ایران برنامه مخفیانه برای تولید سلاح هسته‌ای دارد

نخست وزیر اسرائیل: ایران برنامه مخفیانه برای تولید سلاح هسته‌ای دارد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر اسرائیل با نشان دادن «مدارکی» ادعا کرد که ایران «برنامه مخفیانه تولید کلاهک هسته‌ای» دارد.

آگهی

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه ادعا کرد که ایران به «ساخت سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهد.»

نخست وزیر اسرائیل با نشان دادن «مدارکی» که ادعا می‌شد محرمانه است گفت که ایران پس از توافق هسته‌ای مدارک اتمی خود را به منطقه‌ای مخفی در شورآباد منتقل کرده و به برنامه‌های هسته‌ای خود ادامه داده است.

در این کنفرانس خبری که در محل وزارت دفاع اسرائیل برگزار شد آقای نتانیاهو ادعا کرد که ایران در پروژه‌ای به نام «آماد» فعالیت مخفیانه خود را برای ساخت سلاح هسته‌ای ادامه داده و «برنامه مخفیانه تولید کلاهک هسته‌ای» دارد.

وی تهران را به دروغ‌گویی درباره برنامه‌ هسته‌ای متهم کرد و برجام را یک توافق بد و «فاجعه بار» خواند. نخست وزیر اسرائیل با اشاره به تصمیم قریب الوقوع رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام گفت که مطمئن است دونالد ترامپ «تصمیم درست را می‌گیرد.»

آقای نتانیاهو همچنین ادعا کرد که بیش از۱۰۰ هزار «فایل و مدرک» شامل ۵۵ هزار صفحه و ۱۸۳ سی دی که مجموعا «نیم تن» وزن دارند درباره برنامه هسته‌ای مخفیانه ایران در اختیار دارد و آنها را به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی و آمریکا رسانده‌ است. به گفته نخست وزیر اسرائیل این اسناد توسط مامورهای اطلاعاتی موساد جمع آوری شده‌اند.

آقای نتانیاهو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه موشکی ایران گفت که تهران می‌تواند «با موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد ریاض، تل‌آویو و مسکو» را هدف قرار دهد.

وی همچنین ادعا کرد که طرح مخفیانه ایران برای ساخت کلاهک‌های هسته‌ای با قدرت معادل «پنج برابر بمب‌ اتمی هیروشیما» است.

وی در جریان سخنرانی‌اش بخش‌هایی از سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری و جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را پخش کرد که در آن هر دو تاکید می‌کردند تهران هیچ برنامه و قصدی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز پیش از سخنرانی آقای نتانیاهو شاخص بورس تل‌آویو به دلیل نگرانی از جنگ با ایران روند نزولی داشت.

سخنرانی نخست وزیر اسرائیل پس از جلسه کابینه امنیتی این کشور برگزار شد. روز یکشنبه نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با بنیامین نتانیاهو دیدار و درباره برجام با وی گفتگو کرده بود.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از سخنرانی آقای نتانیاهو با انتشار توییتی وی را «پسری» خواند که از «چوپان دروغگو بودن دست برنمی‌داند.»

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نیز در واکنش به گزارش نخست وزیر اسرائیل، ضمن جعلی و ساختگی خواندن اسناد ارائه شده توسط آقای نتانیاهو به شبکه دوم تلویزیون ایران گفت:« این که نتانیاهو ۱۰ روز مانده به اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام این نمایش را اجرا می‌کند، مشخص است یک تئاتر طراحی شده برای تاثیرگذاری بر تصمیم ترامپ است.»

آقای عراقچی از آن چه که بسیج همگانی برای از بین بردن برجام یاد کرد، انتقاد کرد و تاکید کرد که ایران برای همه سناریوها آمادگی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک مقام اسرائیلی: ترامپ از زمان انتشار اسناد اسرائیل درباره ایران با خبر بود

مایک پمپئو مدارک مورد استناد نتانیاهو علیه ایران را معتبر خواند

بنیامین نتانیاهو: ما هم با برجام مخالف بودیم و هم با «توافق کوچک» مطرح شده اخیر با ایران مخالفیم